• Mahfi Eğilmez’in bir kötü, bir de daha kötü haberi var
  23 Kasım 2020

  Eski Hazine Müsteşarı ve iktisatçı Mahfi Eğilmez, uzun süre Yeni Yüzyıl ve Radikal gazetelerinde günlük ekonomi yorumculuğu yaptıktan sonra internetin de verdiği bir imkanla blog yazarlığına geçti.

  “Kendime Yazılar” başlıklı blogunda zaman zaman günlük olayları veya kararları yorumlasa da Eğilmez daha çok genel ve yol gösterici yazılar yazıyor.

  İşte böyle yazılardan sonuncusunda bize iki kötü haber birden veriyor Eğilmez. Biri kötü, diğeri ise çok ama çok kötü iki haber.

  “Kötü” haber şu: Türkiye ekonomisi gayrı safi yurt içi hasıla büyüklüğüyle bakıldığında bundan 30 yıl önce, 1990 yılında dünyanın en büyük 19. ekonomisiymiş. Bugün, daha doğrusu 2019 rakamlarıyla baktığımızda sıralamadaki yerimiz değişmemiş. Oysa “Dünyanın on büyük ekonomisinden biri” olmayı hedefliyorduk.

  30 yıldır yerimizde saydığımızı öğrenmek daha da kötü var: Mahfi Eğilmez’in yazdığına göre aslında yerimizde de saymamışız, feci şekilde geri gitmişiz. Kişi başına düşen gelirden hareketle bakacak olursak biz Türk vatandaşları 1990 yılında ortalama gelir sıralamasında dünyada 49. sırada yer alıyormuşuz. Oysa Eğilmez’in aktardığına göre 2019 yılında 74. sıraya gerilemişiz; yani 25 ülkenin daha vatandaşlarının yıllık ortalama geliri bizim yıllık gelirimizi geride bırakmış.

  ÇOK OKUNANLAR