Almanya Atina'ya krizde tarafsız olmadığı güvencesini iletti

Alman elçi: AB Türkiye’ye sopayı gösterecek

Almanya’nın Atina Büyükelçisi Ernst Reichel, Avrupa Birliği’nin yakında Doğu Akdeniz konusunda Türkiye’ye sopa göstereceğin söyledi.

Avrupa Birliği. liderleri, 24-25 Eylül’de Türkiye ile Yunanistan arasında yaşanan krizi görüşmek üzere toplanacak. Krizle ilgili tüm diplomatik analizler AB zirvesinden çıkacak olası kararla ilgili beklentiler üzerine kurulu. Zirvede Türkiye için yaptırım uygulanması da masada.

Krizde iki ülke arasında aktif rol oynayan Almanya’nın Atina Büyükelçisi Ernst Reichel Yunan Parlamentosu’nun Avrupa Daimi Komitesi’nde bilgi verdi.  Greek City Times sitesinin haberine göre Reichel şunları söyledi:  “Zor bir komşu ile karşı karşıyayız. Bu bir sorun. Sadece Türkiye değil başka bir zorlu komşu olan Rusya da var. Türkiye’yi ikna etmek zorundayız ve mesele nasıl ikna edeceğimiz. Bence doğru yanıt havuç ve sopa yaklaşımı. AB Konseyi’nin çok yakında Türkiye’ye sopasını göstereceğini söylemek istiyorum.”

Ekatimertini gazetesinde yer alan haberde de Reichel’in parlamenterlere ülkesinin krizde tarafsız olmadığını ve AB üyeliği dayanışmasına bağlı olduğunu söylediği aktarıldı.

Almanya Başbakanı Merkel bir süredir hem Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan hem de Yunanistan Başbakanı Miçotakis ile görüşerek krizde arabuluculuk misyonu yüklenmiş görüntüsü veriyordu.

22 yıllık başbakanın seçim yenilgisini kabul etmesi üç ay sürdü

Minicik bir pasifik ülkesi, Samoa. Bağımsızlığını kazandığı 1962 yılından beri demokrasiyle yönetilen, 200 bin nüfuslu, barışçıl bir ada. O kadar ki, bir Samoa ordusu yok mesela. Ülkede 1982 yılından beri bir “hakim parti” var, adı “İnsan Haklarını Koruma Partisi.” Bu partinin lideri Sa’ilele ...

Rus korsanlar aylardır Amerikan bilgisayarlarındaymış

  Hafta sonu Amerikan Hazine Bakanlığı’nın e posta sistemine sızıldığının ortaya çıkması ve bütün şüphelerin de Rus bilgisayar korsanlarının üzerinde toplanmasının ardından yeni bilgiler sökün ediyor. The New York Times’ın yazdığına göre Rus korsanlar sonbaharın başında Amerikan ...

İsmail Demir yaptırımı önemsemedi

Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir, ABD’nin şahsına yönelik yaptırım kararı üzerine “Şahsım veya kurumumuza yönelik yurt dışında alınan herhangi bir karar, benim ve ekibimin duruşunu değiştirmeyecek” dedi.......