Batarya-Gate skandalında son perde

Apple 113 milyon dolar daha ödeyecek

Apple, 2017 yılında iPhone’lara yolladığı yeni işletim sistemi güncelemesinde eski model telefonları yavaşlattığı için bir ceza daha aldı. Amerikan hükümeti tarafından şirket aleyhine başlatılan soruşturmada Apple, 113 milyon dolar ödemeyi kabul etti.

Apple’ın eski iPhone modellerini yavaşlattığının ortaya çıkması ve bu durumun şirket tarafından kabul edilmesinden sonra çok sayıda maddi ceza ödendi. Bunlardan birincisinde şirket kendisine karşı tüketicilerce açılan bir davada 500 milyon dolar ödemeyi kabul etmişti. Daha sonra Fransa’da yerel otoriteler Apple’a 27 milyon dolar ceza kesmişti. Son olarak şirket iPhone 7 ve iPhone 7Plus kullanıcılarına yavaşlamayı yaşamaları halinde 25 dolar ödemeyi kabul etmiş, bu uygulama geçen ay sona ermişti.

Apple, 2017’deki güncellemeyle eski model telefonların kendi kendine kapanmasını önlemek amacıyla bu telefonları yavaşlattığını söylüyor. Tüketiciler ise şirketin bu işi eski model kullananlara yeni modelleri almaya teşvik için yapıldığı iddiasında.

İşte bu iddiayla ilgili ABD’nin çok sayıda eyaletinde açılan davalarda Apple uzlaşma yoluna gitti ve bu sefer 113 milyon dolar ödemeyi kabul etti.

Günün iki kulisi: Rus oligarklar paralarını Türkiye’ye getirir mi; Rusya’dan çıkan Amerikan şirketleri Türkiye’ye mi geliyor?

İstanbul’un özellikle özel bankacılık çevrelerinin gözü önceki gün iki önemli gelişmedeydi. Biri Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Rusya Devlet Başkanı Putin’le yapacağı görüşme… Öteki ise Hazine ve Maliye Bakanı Nebati’nin, İstanbul’da DEİK (Dış Ekonomik İlişkiler Komitesi) üyeleriyle yapacağı ...

Sezgin Baran Korkmaz’ın Unico Sigortayı satış operasyonu yattı

Bir şirket düşünün. Beş kişilik yönetim kurulu, önce 5 Mayıs 2021 günü toplanıp bir karar alıyor; şirketin en büyük hissedarının yüzde 87.99’luk hissesini sattığını kayda geçiriyor. Aynı şirketin aynı isimlerden oluşan yönetim kurulu, aradan 55 gün geçtikten sonra bir daha toplanıyor, bu kez en ...

YouTube’daki 10 saniyelik videoya 6.6 milyon dolar verenler, Banksy’nin resmini yakanlar… NFT çılgınlığı

Ardı ardına iki haber. Birincisi şu: “Bir koleksiyoner, YouTube’da ve Instagram’da herkesin izleyebileceği 10 saniyelik bir videoya 6.6 milyon dolar verdi.” İkinci haber şu: “Injective Protocol adlı şirket, Banksy’nin 95 bin dolarlık eserini dijitale çevirmek üzere yaktı.” Teker teker gidelim ...