AYM'ye Erdoğan'ın getirdiği üyeler de Meclis kararını yanlış buldu

CHP’li Berberoğlu için oybirliği ile hak ihlali kararı

Anayasa Mahkemesi, CHP’li Enis Berberoğlu’nun milletvekilliğinin düşürülmesini oybirliğiyle hak ihlali saydı.

Mahkeme 4 Haziran’da alınan Meclis kararının, Berberoğlu’nun ‘siyasi faaliyette bulunma’ ve ‘kişi hürriyeti ve güvenliği’ hakkını ihlal ettiğine hükmetti.

Oybirliğiyle hak ihlali kararı veren Anayasa Mahkemesi’nin 8 üyesi Erdoğan’ın cumhurbaşkanlığı döneminde göreve getirilmişti.

Enis Berberoğlu, 13 Haziran 2017’te MİT Tırları davasında suçlu bulunarak 5 yıl 10 ay hapis cezasına çarptırılmıştı. Dokunulmazlıkların bir defaya mahsus kaldırılması için yapılan anayasa değişikliği uyarınca milletvekili olmasına rağmen yargılanan Berberoğlu 16 ay tutuklu yargılanmış ve 5 yıl 10 ay hapis cezası almıştı. Yargılama sürerken tekrar milletvekili seçilen Berberoğlu’nun cezasının infazı 20 Eylül 2018’de Yargıtay tarafından durdurulmuştu.

Berberoğlu’nun Meclis’e dönmesinin ardından Meclis Başkanlığı’nda bekletilen mahkumiyet kararı, 4 Haziran’da TBMM Başkanı Mustafa Şentop tarafından Meclis Genel Kurulu’nda kunmuş, böylece milletvekilliği düştü sayılmıştı.

5 Haziran’da cezaevine gönderilen Berberoğlu ertesi gün tahliye edilip infazının ev hapsi şeklinde devam etmesine karar verilmişti.

Kararın uygulanması için Berberoğlu için mahkemeden yeni bir infaz durdurma kararı çıkarılması gerekiyor.

 

 

 

Ekrem İmamoğlu’na bir medya aranıyor ama herhangi bir medya değil

Türkiye’de siyasi mücadelenin yürütüldüğü alanlardan biri her zaman medya oldu. Ama galiba daha önce hiçbir zaman bugünkü kadar tıkanıklık/önü kapalılık yaşanmamıştı. En geç 2023 Haziran ayında, yani 27 ay sonra seçim var. Bu seçimle ilgili en büyük soru, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ...

Kılıçdaroğlu: Halk tek adam mı istiyor?

Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin Cumhurbaşkanı adayının kim olacağıyla ilgili düşüncelerini biraz daha ayrıntılandırdı. Kılıçdaroğlu, “Bana göre sorulması gereken soru şu. Halk nasıl Cumhurbaşkanı adayı istiyor? Cumhurbaşkanı tek adam mı olsun, her şeye ...

AB zirvesi öncesi Erdoğan’dan Doğu Akdeniz’de “diplomatik çözüm” çağrısı

Tam Brüksel’de Avrupa Birliği Dışişleri Bakanları’nın hafta sonu yapılacak liderler zirvesi gündemini belirlemek üzere toplanacağı saatlere denk getirilmiş, Antalya’da çok özel bir “çalıştay” vardı. Uluslararası Üniversiteler Konseyi ve Akdeniz Üniversitesi ...