AYM'ye Erdoğan'ın getirdiği üyeler de Meclis kararını yanlış buldu

CHP’li Berberoğlu için oybirliği ile hak ihlali kararı

Anayasa Mahkemesi, CHP’li Enis Berberoğlu’nun milletvekilliğinin düşürülmesini oybirliğiyle hak ihlali saydı.

Mahkeme 4 Haziran’da alınan Meclis kararının, Berberoğlu’nun ‘siyasi faaliyette bulunma’ ve ‘kişi hürriyeti ve güvenliği’ hakkını ihlal ettiğine hükmetti.

Oybirliğiyle hak ihlali kararı veren Anayasa Mahkemesi’nin 8 üyesi Erdoğan’ın cumhurbaşkanlığı döneminde göreve getirilmişti.

Enis Berberoğlu, 13 Haziran 2017’te MİT Tırları davasında suçlu bulunarak 5 yıl 10 ay hapis cezasına çarptırılmıştı. Dokunulmazlıkların bir defaya mahsus kaldırılması için yapılan anayasa değişikliği uyarınca milletvekili olmasına rağmen yargılanan Berberoğlu 16 ay tutuklu yargılanmış ve 5 yıl 10 ay hapis cezası almıştı. Yargılama sürerken tekrar milletvekili seçilen Berberoğlu’nun cezasının infazı 20 Eylül 2018’de Yargıtay tarafından durdurulmuştu.

Berberoğlu’nun Meclis’e dönmesinin ardından Meclis Başkanlığı’nda bekletilen mahkumiyet kararı, 4 Haziran’da TBMM Başkanı Mustafa Şentop tarafından Meclis Genel Kurulu’nda kunmuş, böylece milletvekilliği düştü sayılmıştı.

5 Haziran’da cezaevine gönderilen Berberoğlu ertesi gün tahliye edilip infazının ev hapsi şeklinde devam etmesine karar verilmişti.

Kararın uygulanması için Berberoğlu için mahkemeden yeni bir infaz durdurma kararı çıkarılması gerekiyor.

 

 

 

Aşı karşıtları, sosyal medyada ifade özgürlüklerinin tadını çıkarıyor

Türkiye nüfusu, 83 milyon 614 bin 362 kişi. Bunlardan 18 yaş ve üzerindeki nüfusun sayısı 60 milyon 863 bin 705 kişi. Sağlık Bakanlığı, “Yüzde 100 aşı yapacağız” dediği zaman, bu 60.8 milyon kişinin tamamını aşılamayı kastediyor. Peki şu anda ne durumdayız: Bu 60.8 milyon kişinin 39 milyon 301 ...

Erdoğan’ın Kıbrıs’ta vermediği müjdeyi medya verdi

Bir seferinde Bülent Ecevit, başbakan sıfatıyla “Kıbrıs sorunu bizim açımızdan 1974’te çözüldü” demişti, “Bu çözüm 1983’te Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin ilanıyla perçinlendi.” Öyle mi peki? Çözüldü mü Kıbrıs sorunu? “Türkiye’nin bir Kıbrıs sorunu yoktur, Kıbrıs Türkü egemenlik açısından ...

Erdoğan’ın görev süresi kısalır mı?

Böyle meşhur laflarımız var, “Yığınakta yapılan hata harbi kaybettirir” deriz mesela veya “İlk düğmeyi yanlış iliklediysen sonrası da hep yanlış olur” deriz. Peki Anayasayı kötü yazarsanız ne olur? Saçma sapan, son derece gereksiz tartışmalarımız olur. İşte o tartışmalardan biri, Anayasa ...