AYM’den Cumhurbaşkanlığı sistemine onay

Anadolu Ajansı’nın geçtiği haberin ilk paragrafı aynen şöyle: “Anayasa Mahkemesi (AYM), yeni hükümet sistemine uyum düzenlemeleri kapsamında çıkarılan ve Bakanlar Kurulunun yetkilerini Cumhurbaşkanı’na devreden 698 sayılı Kanun Hükmünde Kararnamenin (KHK) iptali istemini reddetti.”

Bu cümleyi tercüme etmek gerek. Hatırlayın, Cumhurbaşkanlığı sisteminin tam anlamıyla yürürlüğe girebilmesi için, idare hukuku anlamında mevcut devlet yapısının “kapatılması” ve sonra da yeniden “açılması” gerekiyordu.

Eskinin bakanlar kurulu ve bakanlıkları gidecek, yerine Cumhurbaşkanı hükümetinin bakanlıkları gelecekti. Anayasada Cumhurbaşkanı’na verilen yetkilerden biri de, “kanunların düzenlemediği alanlarda” Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi çıkartmaktı.

İşte, Binali Yıldırım başkanlığındaki parlamenter sistemin son hükümeti, Cumhurbaşkanı’nın idari sistemde rahat hareket edebilmesi için bir son dakika düzenlemesi yaptı; önce yakında fesi olacak olan Meclis’e gidip eski Anayasaya göre bir “yetki kanunu” çıkardı; sonra da bu yetkiye dayanarak çeşitli Kanun Hükmünde Kararname’ler yayınladı.

Bu kararnamelerden biri, bütün ama bütün bakanlıkların kuruluş kanunlarını yürürlükten kaldırıyordu. Böylece, Cumhurbaşkanı yeni sistem uyarınca göreve başlar başlamaz devleti kendi dilediği gibi yeniden kurabilecek, bakanlıkları yeniden düzenleyebilecekti. Nitekim öyle de oldu; Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın imzasıyla yayınlanan 1 numaralı Cumhurbaşkanlığı kararnamesi neredeyse bütün devleti yeniden ve tek seferde kurdu. Aynı kararname içinde çok sayıda bakanlığın birden kuruluş kanunları yer aldı.

İşte, Cumhuriyet Halk Partisi’nin Anayasaya aykırılık iddiasıyla Anayasa Mahkemesi’ne götürdüğü KHK, o son bakanlar kurulunun son kararnamesi, yani bugünkü uygulamasıyla Cumhurbaşkanlığı hükümetine dayanak sağlama amacını güden o kararnameydi. CHP’nin gerekçesi, bu denli önemli bir konunun Meclis tarafından yapılmamasının Anayasaya aykırı olduğu iddiasıydı. Ama sonuçta o yetkiyi de Meclis vermişti, yani Anayasaya aykırılık iddiası tutarlı değildi.

Kılıçdaroğlu: Halk tek adam mı istiyor?

Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin Cumhurbaşkanı adayının kim olacağıyla ilgili düşüncelerini biraz daha ayrıntılandırdı. Kılıçdaroğlu, “Bana göre sorulması gereken soru şu. Halk nasıl Cumhurbaşkanı adayı istiyor? Cumhurbaşkanı tek adam mı olsun, her şeye ...

AB zirvesi öncesi Erdoğan’dan Doğu Akdeniz’de “diplomatik çözüm” çağrısı

Tam Brüksel’de Avrupa Birliği Dışişleri Bakanları’nın hafta sonu yapılacak liderler zirvesi gündemini belirlemek üzere toplanacağı saatlere denk getirilmiş, Antalya’da çok özel bir “çalıştay” vardı. Uluslararası Üniversiteler Konseyi ve Akdeniz Üniversitesi ...

Erdoğan, kendine bir yol arıyor

Siyaset üzerine akıl yoran herkes, önce Berat Albayrak’ın istifasını ve bu istifayla doğan güç boşluğunu anlamlandırmaya çalışıyor; eğer bunu yapabilirse, ardından da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın bundan sonraki olası davranışlarını tahmin etmeye çalışıyor. Bundan iki hafta önce, burada ...