Çin vaat etti: 2060’da karbon nötral olacağız

Çin Cumhurbaşkanı Şi Çinpin, Birleşmiş Milletler Genel Kurulunda yaptığı konuşmada sürpriz bir çıkış yaptı ve ülkesinin 2060 yılında “karbon nötral” olacağını söyledi.

“Karbon nötral” olmak, bir ülkenin veya bir şirketin atmosfere hiç karbon gazı salmaması anlamına gelmiyor ama eğer o ülke veya şirket en az atmosfere saldığı karbon kadar karbon salımını da engelleyen teknolojiler kullanıyorsa, yani atmosfere net karbon salmıyorsa “nötr” kabul ediliyor.

Karbon gazı salımını önlemek, enerjiyi yenilenebilir kaynaklardan elde etmek, atmosferden karbon gazını çekmek vs gibi teknolojilerle mümkün.

Çin bugün Amerika ile birlikte atmosfere en çok karbon gazı salan ülkelerden biri ve bu ülkenin dünya ekonomisindeki yeri büyüdükçe karbon salımı da büyüyor. Avrupa Birliği 2050 için “karbon nötral” olmayı hedefliyor; halen dünyanın en büyük yenilenebilir enerji yatırımcısı olan Çin için de 2060 hedefi uzmanlar tarafından “Zor ama ulaşılabilir bir hedef” olarak görüldü. Çin, yenilenebilir enerji için güneş ve rüzgara çok yatırım yapıyor ama aynı zamanda dünyanın en büyük termik santral yatırımcısı ve halen kömürle çalışan santrallarının sayısını arttırmaya da devam ediyor. Oysa Britanya ve Almanya gibi ülkeler kömürle çalışan santrallarını birer birer kapatıyor, yer altındaki kömürü de artık çıkartmıyorlar.

Günün iki kulisi: Rus oligarklar paralarını Türkiye’ye getirir mi; Rusya’dan çıkan Amerikan şirketleri Türkiye’ye mi geliyor?

İstanbul’un özellikle özel bankacılık çevrelerinin gözü önceki gün iki önemli gelişmedeydi. Biri Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Rusya Devlet Başkanı Putin’le yapacağı görüşme… Öteki ise Hazine ve Maliye Bakanı Nebati’nin, İstanbul’da DEİK (Dış Ekonomik İlişkiler Komitesi) üyeleriyle yapacağı ...

22 yıllık başbakanın seçim yenilgisini kabul etmesi üç ay sürdü

Minicik bir pasifik ülkesi, Samoa. Bağımsızlığını kazandığı 1962 yılından beri demokrasiyle yönetilen, 200 bin nüfuslu, barışçıl bir ada. O kadar ki, bir Samoa ordusu yok mesela. Ülkede 1982 yılından beri bir “hakim parti” var, adı “İnsan Haklarını Koruma Partisi.” Bu partinin lideri Sa’ilele ...

Sezgin Baran Korkmaz’ın Unico Sigortayı satış operasyonu yattı

Bir şirket düşünün. Beş kişilik yönetim kurulu, önce 5 Mayıs 2021 günü toplanıp bir karar alıyor; şirketin en büyük hissedarının yüzde 87.99’luk hissesini sattığını kayda geçiriyor. Aynı şirketin aynı isimlerden oluşan yönetim kurulu, aradan 55 gün geçtikten sonra bir daha toplanıyor, bu kez en ...