Covid tedavisinde bir iyi bir kötü haber

Önce kötü haber; plazma tedavisi sanıldığı kadar etkili değil. Ve iyi haber; remdesivirin tedavi süresini kısalttığı klinik olarak kanıtlandı. İlaç üzerindeki tartışma sona erdi.
İyileşen hastalardan alınan antikorlar, tedaviyi hangi oranda yardımcı oluyor?
New York Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde bu sorunun yanıtını arayan araştırmacılar, hayal kırıklığı yaşadı.
Hastanede tedavi gören 34 Covid hastasına, iyileşen hastalardan alınan anikorlar verildi. Sonuçlar antikor almayan hastalarla karşılaştırıldı.
Plazma alanların yüzde 18’inin, almayanların yüzde 24.3’ünün durumu daha kötüye gitti. 
Ölüm oranı antikor serumu verilenlerde yüzde 12.8, diğerlerinde yüzde 24.4 oldu.
Bilim insanları, araştırmanın tek bir hastanede yapıldığına ve kesin sonuç için daha çok araştırma yapılması gerektiğine dikkat çekiyorlar.
Remdisivir işe yarıyor
Durumu ağır Covid hastalarında kullanılan ancak tartışmalı olan Remdesivir’in etkisi ilk kez bilimsel bir çalışmayla kanıtlandı. Artık doktorlar gönül rahatlığıyla protokollerinde bu ilaca yer verebilecek.
Rastgele 1063 hastanın bir kısmına remdevisir bir kısmına plasebo verildi. İlacı alanlar sadece daha hızlı iyileşmekle kalmadı, hastalıkları da diğerlerine oranla daha hafif seyretti.
Gilead Sciences tarafından üretilen Remdesivir başlangıçta hepatit tedavisi için amaçlanmış ancak başarısız olmuştu. Ardından Ebola’ya karşı test edilmiş, yine etkili sonuç vermemişti.
Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi kısa süre önce ilacın ağır Covid hastalarında kullanımına izin vermişti. Ancak bu iznin, ilacın resmi olarak ‘onaylandığı’ anlamına gelmediği özellikle belirtilmişti.

Zengin ülkeler hepsini aldı, fakirlere kalmadı, Türkiye aşısız kaldı

Türkiye aşısız kaldı. Çin’den geleceği söylenen aşılardan hala bir haber yok; çünkü bu aşılar için gereken Faz3 denemelerinin sonuçları hala belli değil. Bu arada İngiltere ve Amerika vatandaşlarını aşılamaya başladı, Avrupa ocak ayında aşılamaya başlamak için hazırlıklarını tamamlıyor, ...

İstanbul’da “Yatılı kumarhane” operasyonu

İstanbul’da sokağa çıkma kısıtlamasının başladığı cuma günü ruhsatsız iş yerine girip pazartesi sabahına kadar kumar oynayan 26 kişi suçüstü yakalandı. Asayiş Şube Müdürlüğü Ahlak Kumar Büro Amirliği ekipleri, 12 Aralık’ta saat 00.30 sıralarında Başakşehir Bahçeşehir ...

PKK, Suriye üzerinden Peşmerge’ye saldırdı

Kuzey Irak’taki Kürdistan Bölgesel Yönetimi ile PKK arasındaki çatışmalar giderek yayılıyor. Birkaç gün önce Duhok kentinde başlayan çatışmalarda dün PKK’nın Irak’taki Peşmerge güçlerine Suriye’den ağır silahlar kullanarak saldırdığı öne sürüldü. Irak Kürt Bölgesel ...