Covid tedavisinde bir iyi bir kötü haber

Önce kötü haber; plazma tedavisi sanıldığı kadar etkili değil. Ve iyi haber; remdesivirin tedavi süresini kısalttığı klinik olarak kanıtlandı. İlaç üzerindeki tartışma sona erdi.
İyileşen hastalardan alınan antikorlar, tedaviyi hangi oranda yardımcı oluyor?
New York Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde bu sorunun yanıtını arayan araştırmacılar, hayal kırıklığı yaşadı.
Hastanede tedavi gören 34 Covid hastasına, iyileşen hastalardan alınan anikorlar verildi. Sonuçlar antikor almayan hastalarla karşılaştırıldı.
Plazma alanların yüzde 18’inin, almayanların yüzde 24.3’ünün durumu daha kötüye gitti. 
Ölüm oranı antikor serumu verilenlerde yüzde 12.8, diğerlerinde yüzde 24.4 oldu.
Bilim insanları, araştırmanın tek bir hastanede yapıldığına ve kesin sonuç için daha çok araştırma yapılması gerektiğine dikkat çekiyorlar.
Remdisivir işe yarıyor
Durumu ağır Covid hastalarında kullanılan ancak tartışmalı olan Remdesivir’in etkisi ilk kez bilimsel bir çalışmayla kanıtlandı. Artık doktorlar gönül rahatlığıyla protokollerinde bu ilaca yer verebilecek.
Rastgele 1063 hastanın bir kısmına remdevisir bir kısmına plasebo verildi. İlacı alanlar sadece daha hızlı iyileşmekle kalmadı, hastalıkları da diğerlerine oranla daha hafif seyretti.
Gilead Sciences tarafından üretilen Remdesivir başlangıçta hepatit tedavisi için amaçlanmış ancak başarısız olmuştu. Ardından Ebola’ya karşı test edilmiş, yine etkili sonuç vermemişti.
Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi kısa süre önce ilacın ağır Covid hastalarında kullanımına izin vermişti. Ancak bu iznin, ilacın resmi olarak ‘onaylandığı’ anlamına gelmediği özellikle belirtilmişti.

Sezgin Baran Korkmaz’ın Unico Sigortayı satış operasyonu yattı

Bir şirket düşünün. Beş kişilik yönetim kurulu, önce 5 Mayıs 2021 günü toplanıp bir karar alıyor; şirketin en büyük hissedarının yüzde 87.99’luk hissesini sattığını kayda geçiriyor. Aynı şirketin aynı isimlerden oluşan yönetim kurulu, aradan 55 gün geçtikten sonra bir daha toplanıyor, bu kez en ...

Sesten hızlı uçacak jet motorlu SİHA’lar geliyor: MİUS

İnsansız hava aracı üreticisi Baykar’ın sahiplerinden Selçuk Bayraktar, üzerinde çalıştıkları jet motorlu insansız savaş uçağının kavramsal tasarımlarını paylaştı. TB-1 insansız hava aracı, TB-2 silahlı insansız hava aracı ve son olarak Akıncı silahlı insansız hava aracını üreten Selçuk ...

Sezgin Baran Korkmaz, Varlık Barışı’ndan yararlanmak isterse kimse şaşırmasın

Türkiye, gerçekten inanılmaz bir ülke. Herhalde bugünlerde tanık olduğumuz suç ve suçluyla mücadele, suç yoluyla elde edilen paranın saptanması konularındaki vurdumduymazlığın Cumhuriyet tarihinde başka bir örneği olmasa gerek. Sezgin Baran Korkmaz adlı “iş insanı” başlangıçta Türkiye ...