Devletin yapmadığını Acun Ilıcalı yapıyor

Televizyoncu Acun Ilıcalı, bu pazar günü bir yardım kampanyası düzenleyerek bilgisayarı olmadığı için uzaktan eğitime katılamayan çocuklara bilgisayar temin etmeye çalışacak.

Uzaktan eğitimin özellikle evinde televizyonu, interneti, internete bağlanan bilgisayarı, tableti veya akıllı telefonu olmayan evlerde büyük bir eşitsizlik yarattığı aylardır Türkiye gündeminde ama bu konuda resmen hiçbir adım atılmış değil. Sadece Milli Eğitim Bakanlığı bazı gezici EBA araçlarını devreye aldı, öğrencilerin bu araçlara gidip derse girmesi sağlanmak istendi ama bunların sayısı ister istemez çok sınırlı.

Son olarak bu hafta Meclis Grup toplantısında CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, evinde televizyonu dahi olmadığı için dersleri izleyemeyen 700 binden fazla çocuk olduğundan söz edip hükümete çağrıda bulunmuş, “Bu sorunu siz çözemeyecekseniz biz çözelim” demiş ve CHP’nin bir yardım kampanyası başlatacağı izlenimi vermişti.

Ancak CHP’li belediyelerin salgın sırasında yardım kampanyaları düzenlemesinin hükümet tarafından engellendiği hatırlandığında, CHP’nin öğrencilere televizyon veya bilgisayar almak için yardım kampanyası düzenlemesine izin verilmesi siyaseten riskli gözüküyor.

Şimdi merak edilen, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın hükümet tarafından yapılmayan bir işi Acun Ilıcalı’nın yapmasına ne tepki vereceği. Ilıcalı salgın sırasında da çok büyük bir yardım kampanyası düzenlemiş ve ciddi miktarda para toplanmasını sağlamıştı. Ancak ondan sonra Cumhurbaşkanı “Biz bize yeteriz” adıyla IBAN numarası vererek yardım kampanyaları başlatmıştı.

Umutsuzlar ordusuna 1 milyon 282 bin kişi daha katıldı

Türkiye İstatistik Kurumu’nun açıkladığı Eylül ayı işsizlik rakamları, işsiz sayısının geçen yılın aynı dönemine göre 550 bin kişi azalarak 4 milyon 16 bin kişiye düştüğünü gösterdi. Açıklanan rakama bağlı olarak işsizlik oranı 1,1 puanlık azalarak yüzde 12,7 seviyesinde gerçekleşti. ...

Time’a göre yılın çocuğu, genç mucit Gitanjeli Roa

Ünlü Amerikan haber dergisi Time, 1927’den bu yana her yıl ilan ettiği “Yılın Kişisi” yerine bu yıl ilk kez “Yılın Çocuğu”nu seçti. Dergiden yapılan açıklamada, ”Dünya, onu şekillendirenlere aittir. Güven verici gerçek şu ki, her yeni nesil dünyaya daha fazla katkı ...

Hazar Ergüçlü: Sırf moda diye kadın-erkek eşitliğini savunanlar var

Oyuncu Hazar Ergüçlü dobra dobra konuşmasıyla bilinen bir isim. Son olarak İbrahim Selim’in Zorlu PSM %100 Studio sahnesinde sunduğu “İbrahim Selim ile Bu Gece” şovuna konuk oldu. Programın “Gözlerimin İçine Bak” bölümünde kendisine yöneltilen soruları yanıtlayan ...