En ünlü Arap tahin markası LBGT için bağış yaptı, İsrailli Araplar karıştı

İsrail vatandaşı Arapların sırf bu ülkenin vatandaşı oldukları için zaten yeterince sorunu var. Ama bugünlerde bir mesele var ki, başka her şeyin önüne geçti.

Julia Zaher, İsrail’in en popüler tahin markası olan Al Arz’ın sahibi, 65 yaşında bir Arap. İki tahin fabrikasında günde 25 ton tahin üretiyor, şişeliyor ve satıyor. Al Arz o kadar popüler ki, Amerika’da bile satılıyor.

Ve o Julia Zaher, geçen ay bir İsrailli LBGT haklarını korumayı amaçlayan sivil toplum kuruluşu olan Aguda’ya Arapça yardım hattı açması için bağışta bulundu diye bugün boykot çağrılarıyla karşı karşıya. Bugünlerde İsrailli Arapların Twitter ve Facebook sayfaları bu boykot çağrısını yapan mesajlar ve videolarla dolu.

The New York Times gazetesinin haberine göre, ülkenin en büyük Arap market zincirlerinden biri olan Al Mashadawi bile Al Arz markasını satmamayı düşünüyor.

Bütün bu olan bitenin arkasında ise Arapların ve müslümanların homoseksüel olamayacağına, homoseksüelliğin “normal olmayan” hatta “hastalıklı bir davranış” olduğuna dair inanç.

Fakat bir yandan da, Arap ve müslüman dünyasında LBGT’nin bu olay sayesinde tartışılıyor olmasını olumlu bulanlar da var. Örneğin homoseksüel hakları eylemcisi Kader Ebu Seif, “Elbette çok çirkin şeyler görüyoruz ama bir yandan da büyük bir destek de alıyoruz. Bu çok büyük bir olay” diyor.

Al Arz’ı boykot çağrılarında başı çeken isimlerden biri olan Mouad Hatip, homoseksüel ve transların özel hayatlarında ne yaptığıyla ilgilenmediğini söylüyor ve ekliyor: “Ama bu bağış, onların doğal olmayan bu hayat tarzlarını normalleştiriyor.”

Aslında İsrailli Araplar arasında LBGT bireylerin varlığının inkarı ağır ağır yaralar alıyor. Örneğin geçen yıl mayıs ayında Ayman Safiya adlı bir homoseksüel dansçının arkadaşını kurtarmak için girdiği denizde boğulması sonrası düzenlenen cenaze törenine binlerce insan katılmıştı. Ağustosta ise yüzlerce insan Hayfa’da bıçaklanan bir Arap trans bireyin başına gelenleri protesto etmişti.

Zengin ülkeler hepsini aldı, fakirlere kalmadı, Türkiye aşısız kaldı

Türkiye aşısız kaldı. Çin’den geleceği söylenen aşılardan hala bir haber yok; çünkü bu aşılar için gereken Faz3 denemelerinin sonuçları hala belli değil. Bu arada İngiltere ve Amerika vatandaşlarını aşılamaya başladı, Avrupa ocak ayında aşılamaya başlamak için hazırlıklarını tamamlıyor, ...

İstanbul’da “Yatılı kumarhane” operasyonu

İstanbul’da sokağa çıkma kısıtlamasının başladığı cuma günü ruhsatsız iş yerine girip pazartesi sabahına kadar kumar oynayan 26 kişi suçüstü yakalandı. Asayiş Şube Müdürlüğü Ahlak Kumar Büro Amirliği ekipleri, 12 Aralık’ta saat 00.30 sıralarında Başakşehir Bahçeşehir ...

PKK, Suriye üzerinden Peşmerge’ye saldırdı

Kuzey Irak’taki Kürdistan Bölgesel Yönetimi ile PKK arasındaki çatışmalar giderek yayılıyor. Birkaç gün önce Duhok kentinde başlayan çatışmalarda dün PKK’nın Irak’taki Peşmerge güçlerine Suriye’den ağır silahlar kullanarak saldırdığı öne sürüldü. Irak Kürt Bölgesel ...