Gündemi izleme kılavuzu

Bilim kurulu sürü bağışıklığı tavsiye ediyor

HAKAN ÇELENK

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, bilim kurulunun tavsiyeleri doğrultusunda şehirlerarası otobüs seyahatlerini salgına karşı önlem amacıyla izne bağladı. Bilim kurulunun tavsiyeleri doğrultusunda uluslararası havayolu seyahatlerini durdurdu. Bilim kurulunun tavsiyeleri doğrultusunda esnek çalışma modeline geçildi.
Alınan kararlar böyle sunuluyor. Kurul toplantısının hemen sonrasına denk getirilen açıklamalar bugünkü gevşek önlemler politikasını kuruldaki akademisyenlerin istediği izlenimini güçlendiriyor.
Demek ki bilim kurulu sokağa çıkma kısıtlaması gibi bir görüşte değil. Demek ki kurul özel araçların değil sadece şehirlerarası otobüs yolculuklarının durdurulmamasını yeterli görüyor. 
Demek ki kurul otobüslerde seyrek oturmayı bulaşmaya karşı yeterli önlem olarak görüyor. Demek ki kurul, işyerlerinde daha az çalışmayı yeterli görüyor. 
Demek ki daha üç gün öncesine kadar THY, New York’a bilim kurulunun sakınca görmemesi nedeniyle uçuyormuş. 
Demek ki kurul 23 Mart’a kadar daha az test yapılmasını da yeterli görüyormuş. Bilim kurulu sayesinde grup bağışıklığı ila salgının üstesinden nasıl gelineceğini öğrenme aşamasındayız. Demek ki tavsiyeleri sürü bağışıklığı oldu.  
Şöyle söyleyelim: Eğer bir kurul tavsiyelerini siyasilerden bağımsız özgürce açıklayamıyorsa, bir işe yaramaz. Hükümetin pasif salgın politikalarını uygulamak için bir mazeret olmak tek kullanışlı tarafları gibi görünüyor. 
Bir bakan bir gece yarısı giderse…
Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Mehmet Cahit Turhan,  Cumhurbaşkanlığı kararı ile görevden alındı. Böylece cumhurbaşkanlığı sisteminde bakanın ne demek olduğunu somut örnek üzerinden görmüş bulunuyoruz.  Bakanın gidişini, diğerinin yerine gelişini, sabaha karşı sıradan bir bürokrat ataması gibi soğuk bir ifadeyle Resmi Gazete’de gördük. Ne bir basın açıklaması ne nezaket gereği bir teşekkür ne de yeni bakana başarı dilekleri….  Artık onlar cumhurbaşkanlığı sisteminde bakan değil cumhurbaşkanının sekreteri denmesi işte bundandı. 
Bu arada Cahit Turhan’ın görevden alınması Kanal İstanbul’a hazırlık için yapılan köprü taşıma ihalesiyle ilgili tartışmanın sonrasına rastlıyor. Şehirlerarası seyahat kısıtlaması ve yurtdışı uçuşlarının durdurulduğu gününe denk gelen ulaştırma bakanı değişikliği perde arkası ortaya çıkarsa cumhurbaşkanlığı sisteminin tarihi yazılırken ilginç bir not olmaya aday.

Cumhurbaşkanı adaylığı yarışı CHP’de erken başladı

Bu kadar spekülasyon canımıza tak etti. Bütün amaç bizim içimizde bir tartışma yaratıp moralimizi düşürmek CHP’nin gündeminde Abdullah Gül diye bir isim olmadı, şimdi de yok, olmayacak da…” 25 Nisan 2018’de CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, 11. Cumhurbaşkanı Abdullah ...

Devletin bayramını bitirmekten halkın bayramını yasaklamaya giden yol

Türk Dil Kurumu’nun sözlüğü, bayram sözcüğünü “Millî veya dinî bakımdan önemi olan ve kutlanan gün veya günler” diye tanımlamış. İkinci bir anlam olarak da ‘Kutlanan gün’, ‘Sevinç, neşe’ diyor. “Kutlama” sözcüğünün karşılığı olarak da TDK “Mutlu bir olaya sevinildiğini ...

Sürü bağışıklığına beklenenden daha yakınız

Koronavirüse bugün enfekte olsanız 2 ile 14 gün arasında belirtileri hissetmeye başlarsınız. Eğer durumunuz ölümcül hale gelirse enfekte olduktan ortalama 15 ile 20 gün sonra yaşamınızı yitirirsiniz. Bu satırları okuduğunuz şu dakikalarda hastalığa dünyada çözüm bulunsa bile tedavinin ...