Bu hafta kaçırmayın 10 Temmuz 2020

Bozlu Art Project Mongeri Binası'nda gerçekleştirilen Utku Varlık | Sanrı sergisini 28 Ağustos'a dek ziyaret edebilirsiniz.

10 TEMMUZ CUMA

13.00 SERGİ
Sanrı
Bozlu Art Project Mongeri Binası, pandemi nedeni ile ara verilen Utku Varlık’ın “Sanrı” isimli sergisine 28 Ağustos’a dek kaldığı yerden devam ediyor. Varlık, yeni sergisinde sanrılarının peşinden giderek, tıpkı Baudelaire’in ifade ettiği gibi “Düşlerin tek gerçeklik olduğuna inananlara,” bir pencere açıyor resimlerinde. “Geceleri çıkıp gittiğim pencere hep sonsuzluğa açık, kuzey yıldızıyla karşı karşıya, gündüz ise bir parka bakıyor, çocukların oynadığı…” diyen Varlık’ın “Sanrı” isimli sergisini gezen ziyaretçiler Utku Varlık’ın Rilke’nin “Malte Laurids Brigge’nin Notları” kitabından hareketle 1964 yılında Necati Ayden’le birlikte yapmış oldukları kısa filmden bazı imajların da kullanıldığı sergi videosunu izleyebilecekler.
Tel: (0212) 233 72 33
bozluartproject.com

19.00 DİĞER FİLM
Lifting Barbells (Halter Kaldırmak)
Kim Heecheon’un Lifting Barbells (Halter Kaldırmak) isimli siyah beyaz video filmi, bir insanın—seyahat, ekranlar veya dijitale olan mesafesi aracılığıyla—birçok kişi gibi kendi deneyimlerine yabancılaşma halini anlatıyor. Videoda Kore’nin Seul şehrindeki bir anlatıcı, mevsimin yaz olduğu Arjantin’deki kız arkadaşına İspanyolca bir dizi kişisel mektup okuyor. Anlatıcı Kore’de kışın ortasında yazıyor; bu da videoda incelenen ölüm ve yaşam, gerçek ve yapay yaşam karşıtlıklarını yansıtan bir ikilik sunuyor.
bienal.iksv.org/tr

20.30 TİYATRO
Kavuklu’nun Hayali
Kartal Belediyesi, 1 Temmuz normalleşme takvimi kapsamında, tiyatroların yeniden hizmet vermeye başlaması ile birlikte sanatseverleri, kültür sanat etkinlikleriyle buluşturmak amacıyla Tiyatro Festivali düzenliyor. Hasan Ali Yücel Kültür Merkezi’nde 11 Temmuz ‘a dek devam edecek festivalde cuma akşamı Kavuklu’nun Hayali oyunu sergilenecek. Yıl 1924, mübadele yılları, bir grup Türk ile bir grup Rum gönderildikleri ülkelere varamadan ıssız! ve lanetli! bir adada karşılaşıyorlar. Bir Karagöz, kukla ve gölge oyunları ustası olan “Hayali Tacettin”in sahnesinde aşk, nefret, düşmanlık, dostluk, acı, keyif, gözyaşı, kahkaha, dans, müzik ve daha niceleri ile dolu bir var olma mücadelesini seyredeceksiniz.
Tel: (0216) 280 67 17

20.45 KONSER
Yeşim Salkım
Cumhuriyet Meydanı Parkı- Ataşehir
kultursanat.atasehir.bel.tr

21.15 KONSER
Mabel Matiz
Park Et Seyret İstanbul Açıkhava Gösteri Merkezi- Yenikapı
instagram.com/ParkEtSeyret

11 TEMMUZ CUMARTESİ

10.00 ONLİNE ETKİNLİK
S-Talks
Gelişim ve İletişim Zirvesi Okan Bayülgen, Ahmet Şerif İzgören, Oğuzhan Uğur, Gökhan Çınar, Özge Uzun, Gülay Özdem, Bestami Köse, Erdem Genç, Ozan Bahar katılımıyla online olarak gerçekleştirilecek Gelişim ve İletişim Zirvesi “Değişime hazır ol” mottosuyla yola çıkan S-Talks tarafından organize ediliyor. Tüm eğitici ve öğretici aktarımlar dışında kahkahayı ve muhabbeti unutmayan bu organizasyonda “Pandemi Döneminde Duygularımız ve İhtiyaçlarımız”,“Etkili İletişim ve Farkındalık” , “Bir İş Kurmak ve Yaşatmak ”, “21. yy.da Hayatı Okumak”, “Sen Yeter ki İste”, “Başarısızlığını Kimseye Verme” gibi konu başlıkları yer alıyor.
biletino.com/tr/e-85b/stalks-turkiye

12.00 SERGİ – online
Hafıza-i Beşer: Osmanlı Yazmalarından Hikâyeler
İstanbul Araştırmaları Enstitüsü’nün elyazmaları koleksiyonundan önemli bir seçkiyi içeren “Hafıza-i Beşer” sergisi, Google Arts and Culture üzerinden çevrimiçi ziyarete açıldı. Dijital sergi düzeninde, galeri ortamında ancak vitrin ardında görebildiğiniz yazmaları en ince ayrıntısına kadar inceleme fırsatı bulurken, sergiye eşlik eden videoları da metinlerle diyalog halinde izleyebilirsiniz. Galeri ortamını tercih eden sanatseverler, halen gösterimde olan sergiyi 13 Şubat 2021 tarihine dek İstanbul Araştırmaları Enstitüsü’nde ücretsiz ziyaret edebilir.
artsandculture.google.com/story/haf%C4%B1za-i-be%C5%9Fer/_ALC-C4OOd14JQ

19.00 TİYATRO
Türkiye Kayası
Ankara – İrfan Şahinbaş Açıkhava Yaz Oyunları kapsamında tiyatro izleyicisiyle buluşacak olan Türkiye Kayası oyunu; Bulgaristan’dan Türkiye’ye göç eden bir ailenin gelecek umudunu, geçmişten kopma çabasını, aidiyetlerini geride bırakmalarını, sınır kapısında yaşadıkları güçlükleri, yer yer eğlenceli bir üslupla, trajikomik biçimde gözler önüne seriyor. Yönetmenliğini Seval Erözmen Kip’in yaptığı oyunda, genç kızın kaçak sevgilisinin ailenin karşısına çıkması ve kızın hamile olduğunun anlaşılması, ayrıca bir türlü sınırı geçememeleri, aile içi bir yüzleşmenin de ortaya çıkmasına neden oluyor.
devtiyatro.gov.tr/DevletTiyatro/oyundetay/2335?a=turkiye-kayasi

21.15 KONSER
Büyük Ev Ablukada
Park Et Seyret İstanbul Açıkhava Gösteri Merkezi / Yenikapı
instagram.com/ParkEtSeyret

12 TEMMUZ PAZAR

11.00 SERGİ
Camdan Şato
Müze Evliyagil, Camdan Şato sergisini 22 Ekim’e dek yeniden ziyarete açtı. Can Akgümüş küratörlüğündeki sergi, hafıza kavramını Müze Evliyagil Koleksiyonu’ndan ve koleksiyon dışı üretimlerden bir araya gelen 58 sanatçının üretimleriyle beraber çok katmanlı bir şekilde ele alıyor. Sergi konseptinde şato hafızayı; aslında insan zihninin metaforik anlamda feodal beyliğini temsil ederken camdan yapılmış olması ise duvarlarının, hendeklerinin ve kulelerinin verdiği güçlü imajın aksine tıpkı hafızanın yapısı gibi zarif ve kırılgan bir yapıyı ifade ediyor. Camdan Şato sergiside bulunan yapıtlar, hafızanın yapısına ve işleyişine benzer şekilde anı, mekanın hafızası, bedenin hafızası, nesnenin hafızası ve kayıp hafıza ve hatırlama gibi alt başlıklarda yeniden buluşturuyor.
Tel: (0312) 460 11 06
muzeevliyagil.com/tr

17.00 ATÖLYE – online
Bitkisel İçerikli Su Bazlı Güneş Kremi Yapımı
Bu atölyede yaz sıcaklarınızda ihtiyacınız olan güneş kremini; mineral yağlar ve balmumu gibi ağır yağları kullanmadan, hafif ve doğal içeriği ile cildi beslerken güneşten koruyan bir formülasyonu birlikte üretme fırsatı bulacaksınız. Kullanacağınız bitkisel yağlar, güneş koruyucu maddeler, emülgatörler, beher ve baget gibi laboratuvar malzemelerini içeren set ile sadece su ve ısı kaynağını sizin temin edeceğiniz eğlenceli bir eğitim gerçekleştireceksiniz. Mustafa Mutlu Kaytan tarafından yürütülecek olan atölyede kullanılacak olan tüm yağlar ve hammadde seti size hediye olarak gönderileceği için önden kayıt yaptırmanız gerekli.
instagram.com/fitotera

19.00 OPERA
Figaro’nun Düğünü  
İngiltere Buckinghamshire’da Getty ailesinin evi olan Wormsley Park’ta bulunan Garsington Operası, kaydı 2017 yılında yapılan, John Cox’un yönettiği Wolfgang Amadeus Mozart’ın 1786 yılında bestelediği ölümsüz operası Figaro’nun Düğünü’nü çevrimiçi erişime açtı.
youtube.com/watch?time_continue=449&v=ZNKrxniH_Qo&feature=emb_logo

13 TEMMUZ PAZARTESİ

12.30 ATÖLYE – online
Suzi Amado ile Zamanı Yakala! 
Suzi Amado ile Zamanı Yakala atölyesinde çağın en önemli olgularından biri olan zaman yönetimi üzerine konuşacak, zamanı ve dikkati nasıl daha iyi yönetebileceğiniz üzerine fikirler elde edeceksiniz. Nasıl liste yapabilirsiniz, işleri nasıl önceliklendirebilirsiniz, neden erteliyorsunuz, nasıl ertelemeyebilirsiniz gibi konularda düşünme imkanı bulacağınız atölyede pomodoro tekniği ve mindfulness uygulama örnekleri üzerinden pratikleri öğreneceksiniz.
instagram.com/atolyebolahenk

13.00 SERGİ – online
Yeni Normal
Afterwork, pandemi sürecinin başlamasıyla mart ayında yaptığı online Temas* sergisinden sonra yeni bir online sergi/oyun hazırladı. Yeni Normal sergisi, dijital bir dünya ve oyun konseptinde geliştirildi. Sergide Barış Çavuşoğlu, Uçman Balaban, Asena Doğan, Derin Kumbasar, Burka Bayram gibi sanatçıların da aralarında bulunduğu 20 eser yer alıyor. Çeşitli illüstrasyon ve 3 boyutlu işlerin yanında sergi için üretilen Yeni Normal’in kuralları da afterwork’ün dilinde ikonlaştırılarak sergi alanında tabelalara yerleştirilmiş. Yeni Normal dünyasını toplumun bilinçaltından beslenerek dijital ortamda yaratmayı amaçlayan sergi içerisinde bulunan 20 eserin her birinin önünde toplanması gereken mavi bir nesne var. 20 adet toplandığında oyun bitiyor ve tüm sergi gezilmiş oluyor.
instagram:com/afterwork.aep

15.00 ÇOCUK
Lezzet Ustaları
Pedagog ve fizyoterapistlerle geliştirilmiş, çocukların zihinsel, fiziksel, duygusal ve sosyal gelişimini destekleyici program sunan Gym Oala Tuzla, normalleşme sürecinin ardından çocuklar için etkin bir program hazırladı. Örüntü, olay sıralama, neden-sonuç ilişkisi kurma becerilerinin gelişimiyle, sağlıklı beslenme bilinciyle yapılan atölyelerden birisi olan Lezzet Ustaları Mutfak Atölyesi’nde, çocuklar pratik yemekleri deneyimleme imkanı bulurken, kendi el becerilerinin farkına varma imkanı buluyor.
instagram.com/gymoalatuzla

14 TEMMUZ SALI

14.00 SERGİ
Rahmi M. Koç Müzesi Kapılarını Yeniden Açtı
14 binin üzerinde objeyle, 7’den 70’e her yaş grubundan misafirlere hitap eden Rahmi M. Koç Müzesi, pandemi sürecinin ardından kapılarını yeniden ziyarete açtı. Müze, 1898 model Malden Buharlı Otomobil’den 1963 model ilk Anadol’a, buharlı gemi makinesi modellerinden Sultan Abdülaziz’in Saltanat Vagonu’na, transit teleskoptan Edison telgrafının patentlenmiş orijinal modeline kadar farklı dönemlerden farklı objelerle endüstri tarihine ayna tutuyor. Nostaljik Sokak’ta yer alan dükkanlar da ziyaretçileri 19’uncu yüzyılda gezintiye çıkartıyor. Erdem Cever’in “Zaman Yolcusu Vapurlar” sergisi de sanatseverlerle buluşmaya devam ediyor.
Tel: (0212) 369 66 00
rmk-museum.org.tr

20.00 ATÖLYE – online
Hayal Panosu Atölyesi
Aslı YırsuTimur eğitmenliğinde gerçekleştirilecek olan Hayal Panosu Atölyesi ile hedefini hayal eden taraf, gerçekleştiren taraf, vizyoner taraf ve karar verici gözüyle, mevcut duruma farklı açılardan bakarak varsa negatif duyguları dönüştürmeyi öğreneceksiniz. Geniş kapsamlı bir analiz yaparak tüm olasılıkları gözden geçirmeyi ve hedefe uygun eylem adımları belirmeyi başaracaksınız. ”Hayalleriniz gerçekten size mi ait, hedefe giden yolda değerlerinizi biliyor musunuz, değerleriniz hedeflerinizle hangi noktalarda örtüşüyor?” gibi sorular çerçevesinde kendinizi geliştirme imkanı bulacaksınız.
instagram.com/asliyirsutimur

21.00 TİYATRO- online
Seyircisiyle Kurulan Masallar
Burak Tamdoğan ve Evren Gülseven’in, izleyicilerin arasından seçtiği kahramanların, yine onların belirlediği yerlerde ve tarihlerde şekillenen daha önce hiç duyulmamış hikayelerini müzikli ve şarkılı bir anlatıyla doğaçlama olarak sunduğu Seyricisiyle Kurulan Masallar dijitale taşındı. Canlı yayına katılanlar arasında kurulan Ormandaki Esrarengiz Kulübe, Bir Horojderha’nın Masalı, Deniz Gökyengeci’nin Dileği, 43.Koridor, Dinazor Pabucu, Haciz Mememurunu Ortadan Yırttım, Gökyüzü Mavi, Çifte Vatandaş Bovabalık gibi masal yayınlarını Tiyatro Kuka YouTube kanalında izleyebilirsiniz.
youtube.com/channel/UCsLbZTZ5DZsMPELjhnfB2Dg?app=desktop

15 TEMMUZ ÇARŞAMBA

14.00 SERGİ
Leonardo da Vinci’ye Saygı
Pandemi nedeniyle açıışı ertelenen İzmir Ahmed Adnan Saygun Sanat Merkezi’ndeki Leonardo da Vinci’ye saygı sergisi açıldı. Sanatçının 500’üncü yıl dönümü nedeniyle düzenlenen sergi, Leonardo da Vinci’den ilham alan Tülin Onat, Bedri Baykam, Devrim Erbil, Ergin İnan, Yalçın Gökçebağ, Fevzi Karakoç, Onay Akbaş, Cem Sağbil, Mercan Dede, Barış Sarıbaş, Bahar Oganer, Burçin Erdi’nin heykelleri, yağlı boya eserleri ve video gösterilerinden oluşuyor. Sergi 30 Temmuz’a dek ziyaret edilebilecek.
Tel: (0232) 293 38 00

20.00 TİYATRO – online
Ah Smyrna’m, Güzel İzmir’im
Ah Smyrna’m, Güzel İzmir’im” oyunu 1923 yılında İzmir’de geçiyor. Savaş bitmiş, Rum ve Türk topluluklarının karşılıklı göç etmesini zorunlu kılan “Mübadele Yasası” çıkartılmıştır. Köklü bir geleneğe ve kültüre sahip, zengin Rum ailesi Vlasto’lar, IzmirBornova’daki konaklarında göç hazırlığı içindedirler. Yıllardır Vlastolar’la bir aile gibi bir arada yaşayan Türk yardımcıları gibi, bu göçe hüzünlü bir tanıklık edeceksiniz. Nesrin Kazankaya’nın yazıp yönettiği oyunu, Tiyatro Pera YouTube kanalından izleyebilirsiniz.
youtube.com/channel/UCnJKUBE3moEJ_YqPHxboJow

16 TEMMUZ PERŞEMBE

13.00 SERGİ
Kalanlar, Geri Dönenler ve İmalar
İnci Eviner’in Galeri Nev İstanbul’da açtığı kişisel sergisi Kalanlar, Geri Dönenler ve İmalar, sanatçının son bir yılda kâğıt üzerine mürekkep, füzen kalem ve serigrafi tekniğiyle ortaya koyduğu 17 desenden oluşuyor. Sanatçının çalışma pratiğinin temelini oluşturan çizimleri, mekânsal bir kurguyla galeriye yayılıyor. Eviner’in görsel diliyle zihnindeki imge-kelime bağlantılarının buluşması, yapıtların kendi içlerinde özerk, mekanla ilişkilerindeyse bütünsel bir dizge yaratıyor. Her bir deseni kendi içinde özerk şekilde okuyabildiğiniz sergiyi 19 Eylül’e dek ziyaret edebilirsiniz.
Tel: (0212) 252 15 25
galerinevistanbul.com

17.00 ATÖLYE – online
Mindfulness – Bilinçli Farkındalık
İç kaynakları ile stres faktörünün etkilerini hafifletmek isteyen; yaratıcı düşünme becerilerini sergilemek ve geliştirmek isteyen; odaklanma ve konsantrasyon sorunu yaşayan; endişe, kaygı, anksiyete problemi yaşayan; ilişkilerinde çatışma yaşayan ve buna çözüm arayan; bütünsel sağlığına değer veren ve dengeli bir yaşam isteyen, uykuya dalma ve derin uykuya geçememe problemleri yaşayan herkes için dizayn edilmiş ve 8 hafta sürecek bu atölyede; MBCT ve MBSR sistemlerine dair farkındalık nefesi, oturma meditasyonu, beden taraması meditasyonu tekniklerini öğrenme fırsatı bulacaksınız.
ateligo.com

20.00 FİLM
Another Day of Life (2018)
1975’te deneyimli bir Polonyalı gazeteci olan Ryszard Kapuściński, Angola’nın iç savaşının kalbine intihar gibi bir yolculuğa çıkar. Orada, savaşın kirli gerçekliğine bir kez daha şahit olur ve daha önce bilinmeyen bir çaresizlik hissi yaşar. Angola onu sonsuza dek değiştirir: Polonya’dan ayrılan muhabir, yazar olarak döner. Biyografi türündeki filmi, Yenisanat’ın Beyoğlu’ndaki mekanında ücretsiz olarak izleyebilirsiniz.
Tel: (0553) 480 8145
yenisanat.org

Raftakiler 4 Eylül 2020

Sahtekâr Javier Cercas Çeviren: Gökhan Aksay Everest Yayınları Roman 440 Sayfa “Sınırın Yasaları”, “Saplantı” ve “Kiracı” romanlarıyla tanıdığımız, çağdaş dünya edebiyatının usta kalemlerinden Javier Cercas; Sahtekâr’da, İkinci Dünya Savaşı sırasında Nazilerin toplama kampında kaldığını, ...

Henüz 29 yaşında dünyanın en prestijli edebiyat ödülünü kazandı!

Her yıl, Dünya edebiyatının İngilizceye çevrilen en iyi eserlerine verilen Uluslararası Booker Ödülü’nün 2020 yılı kazananı geçtiğimiz günlerde belli oldu. Marieke Lucas Rijneveld, ilk romanı “The Discomfort of Evening” ile Uluslararası Booker Ödülü’nü kazanan en genç yazar ...

Bu hafta kaçırmayın 4 Eylül 2020

4 EYLÜL CUMA 13.00 SERGİ Alexis Gritchenko: İstanbul Yılları Meşher, tekrar kapılarını açan bu sergisinde 1919-1921 yılları arasında Moskova’dan kaçıp İstanbul’a sığınan usta bir ressam, sanat eleştirmeni ve yazar Alexis Gritchenko’nun İstanbul günlerine odaklanıyor. Gritchenko’nun kariyerinde ...