Bu hafta kaçırmayın 26 Haziran

Pandemi süreci sonrası kapılarını yeniden açan Salt Galata'daki Basma Alsharif'in Orada Her Kimse sergisini 30 Ağustos'a kadar ziyaret edebilirsiniz.

26 HAZİRAN CUMA

12.00 SERGİ – online Art Basel

Dünyanın en prestijli sanat fuarlarından biri olan Art Basel bu sene salgın nedeniyle kapılarını ziyaretçilere online olarak açtı. 282 galerinin katıldığı fuarı, artbasel. com’da profil oluşturarak online odaları ziyaret ederek gezebilir, özel etkinlikleri ve stüdyo ziyaretleri programını, çevrimiçi sohbetleri ve sanal geçişleri keşfedebilirsiniz.
artbasel.com

19.00 TİYATRO He-Go

Kumbaracı50 yapımı tek mekanda geçen, Halil Babür’ün yazıp Yiğit Sertdemir’in yönettiği He-Go; ayrı dünyaların insanı iki benzemez genç adamın, anbean aynı vücutta birleşmelerinin öyküsünü anlatıyor. Alican Yücesoy, Ayşegül Uraz ve Halil Babür’ün oynadığı oyunda, Çetin, Saffet ve Ersin arasındaki yaşanan tuhaf karşılaşma, gerçek bir tanışmaya dönüşüyor. Hemen herkesin He-Go olarak tanıdığı Çetin, kendini izole ettiği evinde, yurt dışından gelen bir teklifle yeni rolüne hazırlanmaktadır. Evin yerleşiklerinden, eski karısı Saffet’e inat, evine bir hayranını misafir edeceğini duyurarak prova sürecini hızlandırmak istiyor ve piyango Ersin’e vuruyor.
tiyatrolar.tv/oyun/he-go

21.15 KONSER Kenan Doğulu

Yaz aylarının vazgeçilmez eğlencelerinden biri olan konserler, koronavirüs nedeniyle sosyal mesafeye uygun bir şekilde İstanbul Açıkhava Gösteri Merkezi – Yenikapı’da başlıyor. Türkiye’de bir ilk olarak Kerki Solfej’in düzenleyeceği arabalı konserler, 26 – 27 Haziran’da Kenan Doğulu konseri ile başlayacak. İBB işbirliği ile düzenlenen ‘Arabalı Konser’ için araçlar, sosyal mesafe kuralına uygun girişte dezenfekte edilecek ve seyircilere maske verilmesinin ardından sosyal izolasyon sağlanacak.
biletix.com/etkinlik/ZL780/ISTANBUL

27 HAZİRAN CUMARTESİ

12.00 SERGİ

Doğu Özgün’ün Mixer’deki ilk kişisel sergisi olan Gece Provası pandemi süreci sonrasında devam ediyor. Doğu Özgün’ün Gece Provası; mikro ve makro iktidar merkezleri tarafından ırk, cinsiyet, tür ve sınıf temelli kategoriler etrafında dayatılan inşa edilmiş kimlikleri reddediş ve kaçma stratejilerine odaklanıyor. Sergi, çoğunluğun onayına bağımlı mutluluk vaatlerine, yaşa/cinsiyete özgü öğretilere ve ezberlenmiş gelecek planlarına bir saldırı niteliği taşıyor. Sergiyi çarşamba ve cumartesi günleri 12.00- 15.00 saatleri arasında randevu alarak ziyaret edebilirsiniz. Tel: (0212) 243 54 43
mixerarts.com

15.00 ÇOCUK Tembel Memiş

Geleneksel Türk Tiyatrosu’ndan yola çıkılarak tipik Keloğlan masallarından derlenen oyun, çalışmadan, emek sarf etmeden hiçbir değerin yaratılamayacağını ve güzelliklerin ancak emek harcanarak yaratılacağını anlatmaya çalışan eğlendirici, eğitici ve düşündüren bir oyun. Nurhan Karadağ’ın yazdığı, Mustafa Arslan’ın yönettiği oyunda; Muzaffer Demirel, Kutay Kırşehirlioğlu, Aslı İktu, Harika Özovalı, Neslihan Öztürk, Figen Yalçınkaya, Caner Bilginer, Nur Saçbüker rol alıyor.
youtube.com/channel/UCEVm7h4NT1vA1msPkxw6uaA

18.00 FESTİVAL WOW Global

24 Kadınlar ve kızlara odaklanan ilk küresel dijital festival olan WOW Global 24, canlı yayınla dünyayı geziyor ve pandemi döneminde, dünya çapında kadınlar ve kızlara neler olduğunun gerçekçi bir resmini çiziyor. Türkiye’ye ayrılan 18.00-20.00 arasında, performanstan söyleşiye filmden tiyatroya uzanan çok çeşitli içerikler yer alıyor. Gaye Su Akyol’un açılış videosuyla başlayan bölümde Barış İçin Müzik Orkestrası, Boğaziçi Gösteri Sanatları Topluluğu ve Kardeş Türküler’in yanı sıra söyleşileriyle Beyza Ünal ve Erişilebilir Her Şey inisiyatifi yer alıyor. Bölüm, Kalben’in Dünya Kadınları Festivali’ne özel mesajı ile son buluyor.
thewowfoundation.com

28 HAZİRAN PAZAR

13.00 SERGİ Yol 

Müze Evliyagil bünyesinde kısa süreli sergi ve projelerin gerçekleştiği ArtOda, 6 Eylül’e dek Songül Dalgakıran ve Tibet Tüzüntürk‘ün küratörlüğünü üstlendiği Yol sergisine ev sahipliği yapıyor. Sergi, yok-mekan kavramını mekanın evrimi ve tekinsizlik konsepti çerçevesinde Doğa Ezgi Ayisit, İrem Hasçiftçi, Kübra Gürleşen, Mert Acar, Ramazan Can, Özlem Can, Sıla Uğurlu, Yusuf Develioğlu ve Zeynep Tunçel Kahyaoğlu’nun yapıtlarıyla beraber ele alıyor ve dönüşümü bütünüyle belleğinde taşıyor. Tel: (0312) 460 11 06
muzeevliyagil.com

15.00 TİYATRO Tehlikeli İlişkiler

Oyun, 18. yüzyıl sonlarında, dönemin Fransız aristokrasisine dair bir eleştiri sunuyor. Choderlos de Laclos tarafından yazılan eserde, tutkulu bir aşk hikâyesi ekseninde ikiyüzlü cemiyetin tüm değerlerden yoksun, yıkıcı görüntüsü çiziliyor. Aleksandar Popovski’nin yönettiği oyunda; Şebnem Köstem, Levent Üzümcü, Selin İşcan, Tomris İncer, Esra Ronabar, Ece Özdikici, Cemal Ahhan Şener, İrem Arslan Aydın rol alıyor.
youtube.com/channel/UCEVm7h4NT1vA1msPkxw6uaA

19.00 YEMEK FESTİVALİ – online Türkiye’nin İlk Barbekü Festivali Wild BBQ

Barbekü keyfini özgün bir konseptle yeniden yorumlayan ve Hybrid Community tarafından hayata geçirilen Wild BBQ ile evlerde olsak da birlikte aynı sofranın etrafında buluşulacak. Izgaranın vazgeçilmezi, Kuka Çiftlik’in lezzetleri ile evinizin konforunda nefis bir akşam yaşanacak. Biletix.com üzerinden Wild BBQ lezzet ve eğlence kiti alan katılımcılar, dijital platformlardan katılım sağlayacakları et pişirme teknikleri atölyesi ve sürpriz isimlerin performans sergileyeceği online bir konserle lezzet ve eğlenceyi birlikte deneyimleyebilecek.
biletix.com

19.30 KONSER Harun Tekin

Mor ve Ötesi’nin solisti Harun Tekin doğum gününü online konserle kutluyor. Biletleri satışa sunulan ve My Open Stage organizasyonuyla canlı yayınlanacak olan konserde Harun Tekin, ağırlıklı olarak başkalarının yazdığı ve kendi hayatında yer etmiş şarkıları, tek başına, akustik gitar eşliğinde çalıp söyleyecek. Yaklaşık 75 dakika
sürmesi planlanan ve sadece bilet alan izleyicilerin izleyebileceği etkinlik myopenstage.com adresinden canlı olarak yayınlanacak.
myopenstage.com

29 HAZİRAN PAZARTESİ

11.00 SERGİ – online Hazzı Hayal Et

Magnum, dünya çapında iş birliği yaptığı 13 sanatçı ile tekrar özgürce dışarı çıkacağımız günlerin düşlendiği, Hazzı Hayal Et isimli dijital sergisini hayata geçirdi. Magnum sergi süresince her gün Instagram aracılığıyla yeni bir sanat eseri yayınlıyor ve destek veren herkes eserleri Magnum’un web sitesinden indirebiliyor. Dijital sergiyi gezen tüm dünyadan ziyaretçiler, Fildişi Sahili’ndeki kadın kakao çiftçilerini desteklemek için ek bağışlarda bulunabilecek ve katkılarının görsel bir hatırası olarak, indirilmeye hazır orjinal sanat eserleri arasından seçim yapabilecekler.
magnumicecream.com/tr/campaigns/pleasureimagined.html

19.00 OKUMA Ahmet Ergenç ile Yazar Okumaları II – Tanpınar

Türkiye edebiyatının önemli eleştirmenlerinden Ahmet Ergenç ile yazar okumaları devam ediyor. Çalışmanın ikincisi edebiyatımızın kurucu figürlerinden Ahmet Hamdi Tanpınar üzerine. Edebiyatın kurucu figürlerinden biri olarak Tanpınar’a bakmak, Türkiye’de ve Türkçe edebiyattaki ‘modernist’ ihtimal, dönüşüm ve kırılmalar, Tanpınar’ın zıt cereyanları ve Tanpınar’ın hikayeciliği, günlükleri, mektupları hakkında sohbet etme imkanı bulacaksınız. eventbrite.co.uk/e/ahmet-ergencile-yazar-okumalar-ii-tanpnartickets109542183620?aff=erelpanelorg

19.00 ATÖLYE Tohumu Uyandırmak (Tahıl, Baharat ve Bakliyat)

Çiftçi ve yazar Ayşe Selen’in yürütücülüğündeki atölyede yulaf sütü yapımı, yulaf sütlü avocado-hurma smoothie yapımı, kinoa ve akdarı tabuleh yapımı ve kakaolu/ spirilunalı tatlı topları yapımını öğrenecek ; permakültür ilkeleri, ayurveda bilgileri ve yoga öğretileri ışığında yaza uygun pişirme, çimlendirme ve dönüştürme yöntemleri hakkında bilgi alacaksınız.
instagram.com/ayseselenakiner

30 HAZİRAN SALI

11.00 SERGİ Orada Her Kimse

COVID-19 salgını nedeniyle 14 Mart’ta geçici olarak kullanıma kapanan SALT Galata, Basma Alsharif’in Orada Her Kimse sergisi ile ziyarete açılıyor. Filistin diyasporasından görsel sanatçı Basma Alsharif’in pratiği, hem kökleri hem de evi temsil eden yurt kavramına dair sorgulamalara dayanıyor. Bu “kalıtsal yersizlik” hâli, sanatçının zaman ve mekân sınırlamalarını aşmasına; değişen jeopolitik koşullarla parçalanmış
ulusal kimliğini özgün bir dille yansıtmasına olanak tanıyor. Sergiyi 30 Ağustos’a dek ziyaret edebilirsiniz. Tel: (0212) 334 22 44
saltonline.org

15.00 ÇEVRİMİÇİ GÖSTERİM Arzu Patikaları / Tarot ve Satranç

İstanbul Modern, dünyanın farklı coğrafyalarından sanatçıların video, animasyon, kısa filmlerinin yer aldığı Artists’ Film International (Uluslararası Sanatçı Filmleri) programını ağırlıyor. Videolar bu yıl lisan konusuna odaklanıyor. Bu yıl, İstanbul Modern’in davetiyle, sanatçı Ergin Çavuşoğlu katılıyor. Çavuşoğlu’nun Arzu Patikaları / Tarot ve Satranç adlı çalışması, insan davranışlarının evrensel niteliklerini ve bunların geçmiş, şimdi ve gelecek ile ilişkilerini ele alıyor. Sanatçının Italo Calvino’nun Kesişen Yazgılar Şatosu (1973) adlı kitabında yer alan edebi ifadeler merceğinden betimlediği video, edebiyattan ödünç aldığı farklı unsurlarla çok katmanlı bir anlatıma dönüşüyor.
istanbulmodern.org/tr/sergiler/guncel-sergiler/artists-filminternational-2020_2444.html

21.00 SİNEMA Aşıklar Şehri (La La Land)

Her yaz açık hava sineması ile sinemaseverlere farklı deneyimler yaşatan Türk Telekom Prime, bu yaz sosyal mesafe kurallarına uygun olarak Prime Arabalı Sinema Gecesi etkinlikleriyle sinemayı arabalara taşıyor. Ortaköy Açık İSPARK’ta gerçekleşecek olan Arabalı Sinema Geceleri’nde sinemaseverlerle buluşacak olan Aşıklar Şehri, yolları kesişen iki insanın hikayesini anlatıyor. Hayatlarında yön bulmaya çalışan iki tutkulu insan Sebastian ve Mia sanat tutkusunu ve hayallerini gerçekleştirme yolunda düşe kalka ilerliyorlar.
turktelekomprime.com

1 TEMMUZ ÇARŞAMBA

12.00 SERGİ – online Exodus Fotoğraf Sergisi

Koronavirüs salgını nedeniyle Avrupa ve ABD kentlerini gezmesi iptal edilen, “Exodus Fotoğraf Sergisi açıldı. Merkezi Kuala Lumpur’da bulunan sanat ve kültür ajansı Visioncy tarafından organize edilen, küratörlüğünü ajansın yöneticisi Patrice Vallette’in yaptığı sergide, dünyanın farklı bölgelerinde mültecilerin tehlikeli yolculuklarında 10’dan fazla foto muhabirinin çektiği kareler yer alıyor. İlk kez 2016 yılında düzenlenen Exodus-Deja vu, Coşkun Aral, Guillermo Arias, Yalda Moayeri ve Sergey Ponomarev gibi foto muhabirlerinin ve fotoğrafçıların çalışmalarını da içeriyor. visioncy.org/current-project/exodus-deja-vu/ 

21.00 ATÖLYE Çağdaş Sanat Koleksiyonculuğu’nu Anlamak

Türkiye’de Çağdaş Sanat Koleksiyonculuğu isimli kitabın yazarı Ebru Nalan Sülün’ün moderatörlüğünde gerçekleşecek olan atölyede, ”Neden Koleksiyoner olmalı, nasıl bir yöntem geliştirmeli, koleksiyonerliğe dair sorunlar nelerdir, bu sorunlara karşı muhtemel çözüm önerileri nelerdir, her koleksiyon müze olur mu, müze hayali olan koleksiyonlar, koleksiyoncular ve bu süreçteki problemler nelerdir?” sorularına cevap arayacak, güncel sanat piyasasına dair analizler ve bilgiler edineceksiniz.
f-akademi.com

2 TEMMUZ PERŞEMBE

13.00 SERGİ Dirimart Sunar VII: Natürmort

2016’da Dirimart’ın Dolapdere’deki yeni mekanının açılışından bugüne gerçekleştirilen sergilerden yirmi iki sanatçının yapıtlarını kapsayan Dirimart Sunar VII: Natürmort seçkisi, bir resim türü olarak natürmort ile en basit şeylerin de güzel olabileceği gerçeğini görünür kılıyor. Pandemiye karşı alınan önlemlerle beraber dünyanın da durduğu bu dönemde güzellik ve zaman algınızı bir kez daha gözden geçiriyor. Sergi, sanatçıların kendine özgü yöntemlerle güzelliği bulmalarına odaklanıyor. Sergiyi 29 Temmuz tarihine dek ziyaret edebilirsiniz. Tel: (0212) 232 66 66
dirimart.com

15.00 YOGA Airy Yoga

Lelani Göncü’nün eğitmenliğinde ipek bir hamak yardımıyla yapılan antigravity yoga türünün farklı yorumlamasıyla yoga deneyiminizi farklı bir boyuta taşıyabilir, merkezi sinir sisteminizin ve zihinsel kapasitesinizin sınırlarını zorlarken omurganızdaki baskıyı azaltma imkanı bulabilirsiniz. Tel: (0545) 345 5085 yoga8nisantasi.com

19.00 TİYATRO House of Hundred (Yüz Yılın Evi)

19 Şubat 2020 tarihinde, K! Kültüral Performing Arts’ta gerçekleşen İngilizce özel gösterimiyle seyirciyle buluşan Yüz Yılın Evi, eski bir konağın; İbrahim Ethem Efendi Konağı’nın kişisel tarihsel yolculuğunda müzikvideo-hikaye anlatımıyla bütünsel olmayan, tek olmayan bir tarih kurgusuna işaret ediyor. Oyunun yazarı, oyuncusu ve yaratıcısı Yeşim Özsoy’un kendi geçmişini, anneannesinin hikayesi üzerinden yeniden kurguladığı yarı otobiyografik oyunda, gerçek ve kurgu iç içe geçiyor. Konakta yaşayan anneanne, eşyalar, anlatılan kişiler, mekanlar, hayvanlar, şeylerin hepsi, kendi sesinden kendilerini anlatıyorlar.
youtube.com/watch?v=f-kr2XmQu

Raftakiler 4 Eylül 2020

Sahtekâr Javier Cercas Çeviren: Gökhan Aksay Everest Yayınları Roman 440 Sayfa “Sınırın Yasaları”, “Saplantı” ve “Kiracı” romanlarıyla tanıdığımız, çağdaş dünya edebiyatının usta kalemlerinden Javier Cercas; Sahtekâr’da, İkinci Dünya Savaşı sırasında Nazilerin toplama kampında kaldığını, ...

Henüz 29 yaşında dünyanın en prestijli edebiyat ödülünü kazandı!

Her yıl, Dünya edebiyatının İngilizceye çevrilen en iyi eserlerine verilen Uluslararası Booker Ödülü’nün 2020 yılı kazananı geçtiğimiz günlerde belli oldu. Marieke Lucas Rijneveld, ilk romanı “The Discomfort of Evening” ile Uluslararası Booker Ödülü’nü kazanan en genç yazar ...

Bu hafta kaçırmayın 4 Eylül 2020

4 EYLÜL CUMA 13.00 SERGİ Alexis Gritchenko: İstanbul Yılları Meşher, tekrar kapılarını açan bu sergisinde 1919-1921 yılları arasında Moskova’dan kaçıp İstanbul’a sığınan usta bir ressam, sanat eleştirmeni ve yazar Alexis Gritchenko’nun İstanbul günlerine odaklanıyor. Gritchenko’nun kariyerinde ...