Bu hafta kaçırmayın (31 Temmuz 2020)

Tarih boyunca kullanılmış ağırlık ve ölçülerin yaşam ve bilimdeki yerine dair ilginç görüntülerin yer aldığı İnsanın Ölçüsü seçkisini Pera Müzesi web sitesi üzerinden izleyebilirsiniz.

31 TEMMUZ CUMA

16.00 SERGİ
Pandeminin Çizgileri
Aydın Doğan Vakfı’nın, toplumlararası uzlaşmayı, sevgiyi, dostluğu, özgürlüğü ve barışı karikatür ile yayma hedefiyle düzenlediği Aydın Doğan Uluslararası Karikatür Yarışması’na katılan karikatüristlerin çizdiği Covid-19 karikatürleri sergisi ziyaretçileriyle buluşuyor. Yarışmanın katılımcıları pandemide de dünyanın sorunlarını yansıtıyor. Aydın Doğan Vakfı’nın, tüm dünyayı etkisi altına alan Covid-19 pandemisine dikkat çekmek adına yaptığı çağrıda, ulusal ve uluslararası platformlarda tanınan karikatür sanatçıları, paylaştıkları çalışmalarda sosyal mesafe, hijyen, izolasyon, maske kullanımı gibi güncel konulara dikkat çekiyorlar. Sergiyi TRUMP Alışveriş Merkezi B3 katı Karikatür Sergi Salonu’nda görebilirsiniz.
Tel: (0212) 348 78 40

19.00 SOFRA ATÖLYESİ
EKS Burger ve Sosları
EKS Mutfak Akademisi tarafından düzenlenen atölyede burger yapmanın inceliklerini öğrenecek; caprese burger, chicken fajita burger, somon burger ve ızgara ananas yapımı ve tadımı fırsatı bulacaksınız.
Tel: (0216) 325 15 00

21.15 KONSER
Mor ve Ötesi
Park Et Seyret
İstanbul Açıkhava Gösteri Merkezi- Yenikapı
instagram.com/ParkEtSeyret

22.00 EĞLENCE – 0nline
Yeni Nesil Gazino – Bayram Özel
Eğlence hafızasında çok ayrı bir yeri olan gazino hayatı özellikle 70-80li yılları hatırlamak, bugünün yaşantısı ile gazino eğlence programlarını her hafta farklı içeriklerle evinize taşımak üzere evinize geliyor. Müzik hayatına 1990’da Ankara’da başlayan Mustafa Akay, My Open Stage ile yeni projesini sunuyor. Albüm ve single kayıtları yanında canlı program yapmış olan çok yönlü sanatçı Mustafa Akay yönetimindeki yeni nesil gazino 2020 senesinin getirdiği havayı dağıtacak.
myopenstage.com

1 AĞUSTOS CUMARTESİ

12.45 ATÖLYE
Vapur’da Kent Çizimi 
Bu atölye çalışması sırasında katılımcılar çeşitli eskiz çizim ve suluboya tekniklerini öğrenecekler. Atölye, programı içeriği ile katılımcıları, konum taslağı oluşturacakları Hop On Hop Off Vapur yolculuğu aracılığıyla İstanbul’un sahil manzaralarına çekecek. Bu atölye çalışması, çizim yapmakta yeniler ve yerinde çizim yapma becerilerini geliştirmek isteyen deneyimliler için tüm seviyelerde çizim meraklılarına açık. Kayıt olmak veya daha fazla bilgi almak için info@nadasistanbul.com ‘a mail atabilirsiniz.
Tel: (0532) 166 76 15

14.00 SERGİ
Kozayı Örmek
Contemporary İstanbul Vakfı ve Art On İstanbul Sanat Galerisi işbirliği ile hazırlanan Kozayı Örmek başlıklı karma sergi Fişekhane’de bulunan Concoon adlı sergi mekanında sanatseverlerle buluşuyor.  Küratörlüğünü Gökşen Buğra’nın üstlendiği, 16 sanatçının 70’’e yakın eserle yer aldığı sergide farklı kuşaklardan sanatçıların heykel, yeni medya, fotoğraf, resim, rölyef gibi medyumlardaki eserleri yer alıyor. Serginin ismi, “Kozayı Örmek”, yaşamın her daim yeniden inşa edilebileceğini ve dönüşmek için insanın kendi ile baş başa kaldığı zamanın, kurduğu yuvanın önemini işaret ediyor. Sergide yer alan eserler, sanatçıların üretme sürecinde kapandıkları kozadan nasıl bir sonuçla çıktıklarını ve kendi zamanlarının tanıklığını nasıl üstlendiklerini örnekliyor.
Tel: (0212) 415 8 000

17.00 TİYATRO – online
Kelebekler Özgürdür
Doğuştan görme engelli olan Don Baker, 35 yaşında ilk kez kendi başına yaşamaya başlamıştır. New York’taki küçük dairesinin karşısına Jill adında bir oyuncu taşınmıştır. Don ve Jill kısa bir süre sonra yakınlaşırlar. Jill dünyada hiç kimsenin görmek istemeyenler kadar kör olmadığını Don’dan öğrenir. Ve şimdiye kadar hiç görmediği bir dünyayı görür. Don 35 yıl sonra, karanlık bir dünyada bile olsa yaşamaya başlamıştır. Kerem Kobanbay, Buket Dereoğlu, Bedia Ener ve Hakan Çeliker’in oynadığı oyunu Tiyatro Ak’la Kara YouTube kanalında izleyebilirsiniz.
youtube.com/watch?v=IUeIwVadDhc

19.30 KONSER
The Talking Band & FreeWay Pop Rock Acoustic Session
Ozan Yuvarlak ve Alp Tiner ikilisinden oluşan The Talking Band & FreeWay Pop Rock Acoustic Session, rock ve blues parçaları kendi yorumlarıyla sunuyor ve Cennet Bahçesi sahnesinde müzikseverlerle buluşuyor.
Tel: (0216) 381 16 57

21.00 KONSER
Hayat Bayram Olsa 90’lar 2000’ler Gecesi – Dj Hakan Küfündür Mask Beach
Tel: (0530) 766 99 78

2 AĞUSTOS PAZAR

14.00 SERGİ
Rahmi M. Koç Müzesi Tekne Turu
Türkiye’nin ilk ve tek sanayi müzesi Rahmi M. Koç Müzesi, ziyaretçilerine açık havada Haliç keyfi yaşatıyor. Müze envanterindeki nostaljik teknelerle gerçekleştirilen turlar ‘Altın Boynuz’ olarak bilinen Haliç’in tarihi ve kültürel kimliğine farklı bir bakış açısı sunuyor. 14 binin üzerindeki koleksiyonunu sosyal mesafe ve hijyen kurallarını gözeterek kültür-sanat tutkunlarıyla buluşturan müzenin tekne turları restorasyon görmüş bir balıkçı teknesi olan Kont Ostrorog ile yapılıyor. İstanbul’un binlerce yıllık cazibesinin gözler önüne serildiği turlar 30 dakika sürüyor ve katılım Covid-19 önlemleri kapsamında 10 kişi ile sınırlı tutuluyor.
Tel: (0212) 369 66 00

19.00 ATÖLYE
Çetin Korkmaz ile Fotoğraf Çalışmaları
Arthan Studio, teorik ve uygulamalı sanat çalışmalarına Karaköy’deki mekanında devam ediyor. Fotoğraf okuması nasıl yapılır, fotoğrafçı kimdir, fotoğraf makinasının kullanım kılavuzu; makinanın parçaları ve fonksiyonları nelerdir, nasıl ayarlanır gibi soruların cevaplarını bulacağınız atölyede, eğitmen Çetin Korkmaz ile fotoğrafın alanına (portre, mimari, belgesel ve deneysel) derinlemesine bir bakış geliştirme pratiği yapacaksınız. Atölye sonunda çektiğiniz fotoğrafları değerlendirme fırsatı bulacaksınız.
Tel: (0554) 576 44 51

21.00 DİĞER FİLM- online
İnsanın Ölçüsü
Pera Film, Pera Müzesi’nin Anadolu Ağırlık ve Ölçüleri koleksiyon sergisi kapsamında hazırladığı seçkiyi çevrimiçi olarak izleyiciyle buluşturuyor. Ağırlık ve ölçü temasının bilim, günlük hayat ve sanata yansımalarını içeren İnsanın Ölçüsü başlıklı programda, Londra semt pazarında kantar teftişi gibi ilginç tarihi kayıtlar yer alıyor. İnsanın Ölçüsü, Covid-19 salgını sonrasında normal algının yeniden şekillendiği ve standartların dışında pratiklere yönelinen bu günlerde, evrensel standartların ilk formları olan ağırlık ve ölçülerin gelişimini ve değişimini ele alıyor. Film seçkisini, 24 Ağustos’a dek Pera Müzesi web sitesi üzerinden izleyebilirsiniz.
peramuzesi.org.tr

3 AĞUSTOS PAZARTESİ

14.00 SERGİ – online
Joan Miró: Kadınlar, Kuşlar, Yıldızlar
Sabancı Üniversitesi Sakıp Sabancı Müzesi (SSM), Katalan ressam ve heykeltıraş Joan Miró’nun olgunluk dönemi eserlerinden oluşan “Joan Miró: Kadınlar, Kuşlar, Yıldızlar” sergisini online erişime açtı. Sergi, Akdeniz coğrafyası ve insanından ilham alan Miró’nun kadın, kuş ve yıldız temalarına yoğunlaşarak, resim, baskı, heykel ve seramik dahil 125 eserinden oluşuyor. Sergi kapsamında halı, dokuma ve şiir kitapları gibi sanatçının farklı tekniklerdeki çalışmaları da ziyaretçilerle buluşuyor. Sergiye SSM’nin internet sitesinden ve YouTube kanalından ulaşabilirsiniz.
sakipsabancimuzesi.org/tr/xhibitions/joan-miro-kadinlarkuslar-yildizlar

16.00 ÇOCUK
Çocuklara Çevrimiçi Yaz Sanat Okulu
İstanbul Modern, bu yaz çocuklara yönelik çevrimiçi yaz sanat okulu düzenliyor. Atölye çalışmaları, müzenin “Sanatçı ve Zamanı” sanal turundan gösterimle ya da müzenin yenilenen koleksiyon sergisinden canlı gösterimle başlıyor. Çocuklar bu gösterimde, sanat yapıtlarını müze uzmanlarıyla birlikte çözümleyerek sanat tarihinden örneklerin ele alındığı kısa bir sunuma katılıyor. Ardından çevrimiçi atölyede çocuklar, müze uzmanının canlı olarak paylaşacağı sanat etkinliğini izlerken kendi sanat çalışmalarını yaratıyor. Sanat çalışmalarında her evde kolaylıkla bulunabilen nesne ve malzemeler kullanılıyor.
istanbulmodern.org/tr/egitim/cocuklara-cevrimici-yaz-sanatokulu_2504.html

20.30 TİYATRO 
Joseph K.
Joseph K, otuzuncu yaş gününü eve sipariş ettiği pizzayla kutlamak üzereyken, pizzasını getiren iki adam ona tutuklu olduğu bilgisini verirler. Joseph K’nın suçunun ne olduğuna dair hiçbir bilgisi yoktur ama kendini temize çıkarmak zorundadır. Joseph, tehdit altında olan özgürlüğüne yeniden kavuşmaya çalışırken görünmez ve mantıksız bir adalet sistemiyle savaşa girer. İngiliz yazar Tom Basden’ın kara mizah yüklü uyarlamasında, Joseph K. Franz Kafka’nın yüz yılı devirmesine rağmen zaman aşımına uğramayan Dava’sının yeniden görülmesi için modern dünyanın labirentlerine bırakılıyor. DasDas Atölye’nin sahneye koyduğu oyunda Mert Fırat, Didem Balçın, Onur Dilber ve Özgün Aydın rol alıyor.
Tel:(0216) 970 03 27

4 AĞUSTOS SALI

13.00 SERGİ – MÜZE
Sadberk Hanım Müzesi
Vehbi Koç Vakfı tarafından 1980 yılında Sarıyer’deki Azeryan yalısında kurulan, Türkiye’nin ilk özel müzesi Sadberk Hanım Müzesi’nde Arkeoloji ve Türk- İslam eserleri seçkilerinin yanı sıra “Kütahya Çini ve Seramik Koleksiyonu” ve “Gümüşten Suretler” koleksiyon sergilerini görebilirsiniz. Müzeyi 10.00-17.00 saatleri arasında Covid 19 tedbir ve ziyaret kurallarına uyarak ziyaret edebilirsiniz. Ayrıca müze, kültürel değerlerin farkında olan çocuklar yetiştirmek ve çocuklarda kültür-sanat bilincini geliştirmek amacıyla 4-6 ve 7-12 yaş çocuklara yönelik çeşitli eğitim olanakları sunuyor. Eğitim ve aktiviteleri https://www. sadberkhanimmuzesi.org.tr üzerinden de takip edebilirsiniz.
Tel: (0212) 242 38 13 -14

19.00 ATÖLYE- online
Eleştirel Okuma Edebiyat Atölyesi
İyi bir edebiyat okurluğu için, bir öykünün ya da romanın gizlerini çözmek ve bir yapıtı derinlemesine yorumlayabilmek için gerçek bir kılavuz olarak planlanan atölye, Yengeç Sanat Evi tarafından gerçekleştiriliyor. 6 hafta süre ile ‘Kurmaca Nasıl İşler’ başlığıyla, öykü ve roman çözümlemelerinin yapılacağı atölyede okur merkezli, yazar merkezli ve yapıt merkezli okuma biçimleri üzerine çalışacak, eleştirel okuma konusunda bilgilenme fırsatı bulacaksınız. Öykü ve roman yazmak isteyenlere de katkı sunacak çalışma online olarak gerçekleştirilecek.
yengecsanatevi.com

21.00 FESTİVAL
Sanat Parkta
Kadıköy Belediyesi, pandemi sürecinde zor günler geçiren sanat dünyasına destek olabilmek amacıyla 27 Eylül’e dek Özgürlük Parkı Amfi Tiyatro’da ”Sanat Parkta” adlı konser ve tiyatro etkinlikleri düzenliyor. Festival açılışını, Genco Erkal’ın Nâzım Hikmet uyarlaması olan “Yaşamaya Dair” oyunuyla yaparken; konser açılışını Bülent Ortaçgil yapacak. İlerleyen günlerde de festival kapsamında Evlat, Joseph K, Şişman Güzeldir, Güneyli Bayan, Hep Übü, Hayal Satıcısı gibi tiyatro oyunları sahnelenirken, Moğollar, Ahmet Aslan, Feryal Öney, Erdal Erzincan, Eda Baba, Aylin Aslım, Mazlum Çimen, Baba Zula, Melek Mosso, Ozbi&Gülce Duru, REDD, Sibel Köse, Şakalı Akustik gibi birçok ses sanatçısı ve grup, izleyiciyle buluşacak. mobilet.com/bucket-event/kadikoybelediyesi-sanat-parkta-5214

5 AĞUSTOS ÇARŞAMBA

20.30 TİYATRO
Hikayede Adı Geçen Şair Benim
Oda Tiyatrosu tarafından okuma tiyatrosu olarak dizayn edilen Hikayede Adı Geçen Şair Benim oyunu Covid-19 önlemleri kapsamında 14 kişilik seyirci grubuyla buluşuyor. 1970’lerde İzmir Ada Gazinosu gazeteye bir ilan verir, masalarda şiir okuyacak bir şair aranıyor. Şiiri ve şairleri sevmeyen Bahri bedava içki içerim umuduyla işe başvuruyor. Sonra çarşı karışıyor. Bu bir okuma tiyatrosudur siz de her an bir okuyucu olabilirsiniz…
Tel: (0212) 266 77 43

20.30 EĞLENCE
Mesut Süre – Rabarba Talk
Kolektif House
Tel: (0212) 924 24 10

21.00 KONSER
Simge
İBB Harbiye Cemil Topuzlu
Açıkhava Tiyatrosu
Tel:(0212) 232 16 52

21.00 KONSER
Şakalı Akustik
Aynı işi yapan ve ortak tutkulara sahip iki eski arkadaş; Kargo ve Mor ve Ötesi gruplarıyla rock müzik sahnesine yön veren Koray Candemir ve Harun Tekin, 6 yıldan beri sürdürdükleri Şakalı Akustik’te en hakiki halleriyle seyircilerin yanına oturacak ve bu kez Swissotel Sultan Park’ta kendi şarkılarını, birbirlerinin şarkılarını ve sevdikleri diğer şarkıları çalarken yine evdeymiş gibi sohbet edecekler.
Tel:  (0212) 326 11 00

6 AĞUSTOS PERŞEMBE

13.00 SERGİ
Posthumous
Anna Laudel’de Covid-19 sonrası yeniden sanatseverlerle buluşan çağdaş minyatür sanatçısı Mehmet Sinan Kuran’ın Posthumous başlıklı kişisel sergisi 29 Ağustos’ta sona eriyor. Sanatçının farklı davranılması ve düşünülmesi gerektiği fikrinden yola çıkarak tasarladığı Posthumous sergisi, birliktelik kavramı etrafında şekilleniyor. Sergiye adını veren Latince kelime posthumous öldükten sonra gerçekleşen anlamına geliyor ve bununla Kuran ziyaretçilere, hala hayattayken birlikte olmayı, eskisinden daha duyarlı olmayı ve yeni şeyler öğrenmemiz gerektiğini hatırlatıyor.
Tel: (0212) 243 32 57

20.30 FİLM
A Rainy Day in New York
Sait Halim Paşa Yalısı’nda sinema keyfi, bu yaz da sinemaseverleri bekliyor. Yaz boyunca devam edecek etkinlikte, yalının rıhtımına kurulan nostaljik sinema, vizyon filmlerini seyirciyle buluşturuyor. 19.30’da hijyen standartlarına göre hazırlanan yemek ve içecek standında başlayan akşam, güneş battıktan sonra boğaz kenarında eşsiz bir sinema deneyimi ile devam ediyor. Woody Allen’in yönetmen koltuğunda oturduğu, Timothée Chalamet ile Elle Fanning’in başrollerini paylaştığı A Rainy Day in New York, hafta sonu için planladıkları New York gezisi sırasında kötü hava şartları ve tuhaf olaylar sonucu yolları ayrılan Gatsby ve Ashleigh’nin hikayesini anlatıyor.
Tel: (0 212) 223 05 66

Raftakiler 4 Eylül 2020

Sahtekâr Javier Cercas Çeviren: Gökhan Aksay Everest Yayınları Roman 440 Sayfa “Sınırın Yasaları”, “Saplantı” ve “Kiracı” romanlarıyla tanıdığımız, çağdaş dünya edebiyatının usta kalemlerinden Javier Cercas; Sahtekâr’da, İkinci Dünya Savaşı sırasında Nazilerin toplama kampında kaldığını, ...

Henüz 29 yaşında dünyanın en prestijli edebiyat ödülünü kazandı!

Her yıl, Dünya edebiyatının İngilizceye çevrilen en iyi eserlerine verilen Uluslararası Booker Ödülü’nün 2020 yılı kazananı geçtiğimiz günlerde belli oldu. Marieke Lucas Rijneveld, ilk romanı “The Discomfort of Evening” ile Uluslararası Booker Ödülü’nü kazanan en genç yazar ...

Bu hafta kaçırmayın 4 Eylül 2020

4 EYLÜL CUMA 13.00 SERGİ Alexis Gritchenko: İstanbul Yılları Meşher, tekrar kapılarını açan bu sergisinde 1919-1921 yılları arasında Moskova’dan kaçıp İstanbul’a sığınan usta bir ressam, sanat eleştirmeni ve yazar Alexis Gritchenko’nun İstanbul günlerine odaklanıyor. Gritchenko’nun kariyerinde ...