Bu hafta kaçırmayın 4 Eylül 2020

Organizasyonu UNIQ İstanbul ve An Yapım tarafından yapılan ‘Sahnede Yeniden Buluşuyoruz’ adlı etkinlik serisi 7 Eylül akşamı Levent Üzümcü Tiyatrosu ve İzmir Halk Tiyatrosu ortak yapımı, başrolünde Levent Üzümcü’nün yer aldığı ‘Aziz Nesin Kabare’ ile başlayacak. 30 Eylül'e dek sürecek etkinlik boyunca Genco Erkal, Tülay Günal, Erdal Özyağcılar, Reha Özcan, Çağlar Çorumlu, Ali Poyrazoğlu, Okan Bayülgen, Genco Erkal, Tülin Özen, Berna Laçin, Rutkay Aziz, Dolunay Soysert gibi usta isimlerin rol aldığı toplam 16 oyun sahneye çıkacak.

4 EYLÜL CUMA

13.00 SERGİ
Alexis Gritchenko: İstanbul Yılları
Meşher, tekrar kapılarını açan bu sergisinde 1919-1921 yılları arasında Moskova’dan kaçıp İstanbul’a sığınan usta bir ressam, sanat eleştirmeni ve yazar Alexis Gritchenko’nun İstanbul günlerine odaklanıyor. Gritchenko’nun kariyerinde bir mihenk taşı olarak değerlendirilebilecek bu iki yıl, İstanbul’da ürettiği eserlerin yanı sıra ressam, yazar ve sanatçılarla kurduğu bağlantılar nedeniyle de önem taşıyor. Sanatçının İstanbul’da kaldığı süre boyunca, işgal döneminin zorlu şartlarına rağmen elinde not defteri, kalemi ve fırçasıyla sokak sokak gezdiği şehrin canlı limanları, pazarları, ibadethaneleri ve görkemli anıtlarında gözlemlediği hareketi yansıttığı 150’yi aşkın suluboya, guaş, karakalem ve yağlıboya resmi, Meşher‘de bir araya geliyor. Sergiyi 1 Kasım’a dek ziyaret edebilirsiniz.
Tel: (0212) 708 59 00

19.00 KONSER
Barış Demirel – Barıştık mı? & Serin
Burgazada’nın atmosferinde, pandeminin eğlenceden uzaklaştırdığı günlerde sosyal mesafeyi göz ardı etmeden gerçekleşecek Barış Demirel – Barıştık Mı? ve Serin konserleriyle birlikte keyifli bir gün geçirmek isteyen müzikseverler Cennet Bahçesi’nde buluşuyor.
Tel: (0216) 381 16 57

21.00 TİYATRO
Kaldırım Serçesi
Sadece sesiyle değil, hayata, müziğe ve aşka olan tutkusuyla da ölümsüzleşen Edith Piaf; 48 yıllık trajik hayatında dibi de gördü, zirveyi de. Kaldırımda doğmuş, yaşamı boyunca yoksulluk ve hastalıklarla boğuşmuş olsa da; hayatı müthiş bir tutku ve cesaretle kucaklayarak, giderek dünyayı sarsan bir efsaneye dönüştü. 1950’ler Fransa’sından 80’ler Türkiye’sine uzanan bu hayat yolu, Tülay Günal’ın etkileyici yorumuyla yeniden bizimle… Kaldırım Serçesi, eseri kaleme alan Başar Sabuncu’ya ve 1982’deki yorumuyla Edith Piaf ile özdeşleşen Gülriz Sururi’ye de bir saygı duruşu niteliğinde.
mobilet.com/bucket-event/kadikoybelediyesi-sanat-parkta-5214

5 EYLÜL CUMARTESİ

12.00 ATÖLYE – online
İllüstrasyon Atölyesi: Kendi Sesini Bulmak
Üretimhane, bağımsız, özgün, yaratıcı illüstrasyonlar üretmek isteyenler için online ve uygulamalı bir atölye düzenliyor. 5 ve 6 Eylül tarihlerinde, 12.00-14.00 saatleri arasında, Zoom üzerinden gerçekleşecek İllüstrasyon Atölyesi’nin yürütücülüğünü yurt içinde ve yurt dışında pek çok sergide çalışmaları sergilenen Merve Erbilgiç ve Baysan Yüksel üstleniyor. Deneysel çizim, çizimde deformasyon, çağdaş çizerlerin işlerinden örnekler ve uygulama teknikleri üzerine odaklanan atölyenin sonunda katılım sertifikası verilecek.
uretimhane.com.tr

14.00 SERGİ
Misafirler: Sanatçılar ve Zanaatkârlar
Uluslararası Misafir Sanatçı Programı kapsamında, dünyanın dört bir köşesinden sanatçıları İstanbul’daki zanaatkârlarla Türkiye’de bir müze çatısı altında ilk kez buluşturan Misafirler: Sanatçılar ve Zanaatkârlar sergisi devam ediyor. Sergi sürecini sanatçı ve zanaatkârlar gözünden yansıtan videolar ise müzenin web sitesinde yayına girdi. İstanbul Modern’in Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı koordinasyonunda çalışan İstanbul Kalkınma Ajansı’nın (İSTKA) desteğiyle başlattığı Uluslararası Misafir Sanatçı Programı, farklı coğrafyalardan 10 sanatçıyı İstanbul’daki zanaatkârlarla birlikte üretim yapmak üzere buluşturdu. Zanaat ustalarıyla çalışmalar yapan sanatçıların yapıtlarını 18 Ekim’e dek İstanbul Modern’de ziyaret edebilirsiniz.
istanbulmodern.org

17.30 FESTİVAL
27. Caz Festivali – Parklarda Caz Şişli
Lütfi Kırdar Kongre ve Sergi Sarayı’nın Nişantaşı girişinde yer alan yeşil Habitat Parkı, İKSV tarafından düzenlenen 27. Caz Festivali’nin Parklarda Caz serisinin ev sahiplerinden biri olarak caz severleri ağırlıyor. Parkın şenliğine müziğiyle Saynur Eren Quartet, caz standartlarından funk’a uzanan dörtlü An Quartet ve uyarlamalarıyla tanınıp kendine yeni bir yol çizen Güneş Özgeç ve deneysel folk rock ve caz ekseninde gezinen Kam eşlik ediyor.
caz.iksv.org

18.00 KONSER
Sirene
Adını Yunan mitolojisinin gizemli ve güzel sesli yaratıkları Sirenler’den alan, Türk kadınının dinamik, mücadeleci ve özgür karakterini hem batı hem de Anadolu’nun folklorik müzikleriyle harmanlayarak, “Uzak denizlerden gelir sesimiz” mottosuyla 2014 yılında, İstanbul Devlet Opera ve Balesi Koro Şefi Volkan Akkoç önderliğinde kurulan Sirene; Avluda Klasik Müzik Konserleri kapsamında Tekfur Sarayı’nda sahne alıyor.
Tel: (0212) 525 61 30

20.30 TİYATRO
Pireli Varyete
Kadıköy Emek Tiyatrosu & Praxis Perform’un Franz Kafka’nın “Akademi İçin Bir Rapor” öyküsünden hareketle tasarladıkları oyun; bir maymunun insan oluşu ile insanın maymun oluşu arasında şenlikli bir gösteri sunuyor. Oyunda Ayşegül Sünetçioğlu hem yönetmen hem de oyuncu olarak tiyatro seyircisinin karşısına çıkıyor.
Tel: (0216) 545 73 76

6 EYLÜL PAZAR

13.00 SERGİ
Bill Viola: Geçici
Bill Viola, kırk yılı aşkın süredir insan olmanın gizemlerini bu süreçte hızla gelişen teknolojiyi mecra olarak kullanarak inceliyor. Sergideki on işten dokuzunun üretildiği son yirmi yılda medya sanatları alanında bir öncü olarak öne çıkmanın ötesinde zamanımızın en önemli ve saygı duyulan sanatçılarından biri oldu. Geçici, Viola’nın İstanbul’daki ilk büyük çaplı sergisi. Sergiyi 13 Eylül’le dek Borusan Contemporary’de ziyaret edebilirsiniz.
Tel: (0212) 393 52 00

15.00 ATÖLYE – online
‘Mahallenin Kayıtları: Kale’ Belgesel Fotoğraf Atölyesi
Yürütücülüğünü Yücel Tunca’nın üstlendiği, fotoğraf ve metin eksenli bir çalışma sunan atölyede, portre hikayeler ile sokak hikâyeleri geliştirilerek mahallenin dünü ile bugünü arasında bir hafıza köprüsü oluşturma imkanı bulacaksınız. 8 oturum sürecek olan eğitim ve üretim dönemi içerisinde mahallenin son yüzyılına büyük ölçüde tanıklık etmiş ve/veya tanıklıklara kulak vermiş mahalledeki farklı kişiler ile sözlü tarih ve güncel fotoğraf çalışması ve mahallenin karakteristik özelliklerini yansıtan sokaklarının günlük yaşamına odaklanan fotoğraf çalışması yapacaksınız.
Tel: (0533) 644 41 36

21.00 TİYATRO
Basit Bir Ev Kazası
Baba Sahne’nin geçen sezon oyunu, KüçükÇiftlik Park’ta tiyatro severlerle buluşuyor. Murat İpek’in yönetmenliğini üstlendiği oyunu, yönetmeni şu şekilde anlatıyor: “Songül, hepimiz kadar cesur, ama hepimiz kadar ürkek. O en az bizim kadar gerçekçiyken, Merzifon saat kulesinin dibinde romantik bir buluşma hayal edecek kadar da ayakları yerden kesik. Doğal olarak aşksız bir hayatı yaşanmış saymayan Songül, savrulduğu Brezilya dizilerinden, bizi yazmaya çalıştığı roman kıyılarında dolaştırıp, kara mizah bir kahkaha tufanına götürüyor. Onun kendini aşma serüveni aslında yaşadığımız toplumun kendini aşma serüveninden çok da farklı değil.“ Oyunda Songül’e Günay Karacaoğlu hayat veriyor.
Tel: (0212) 231 19 37

21.00 DİĞER MÜZİK – online
Konser Serisi: Garth Knox – Satellites
Müze Evliyagil desteği ve Klasik Keyifler & Bilkent Kompozisyon Bölümü işbirliği ile 2018-2019 sezonu boyunca Müze Evliyagil’de gerçekleşen Baroque & Modern konser serisi kapsamında Garth Knox ve Diamanda La Berge Dramm, Müze Evliyagil YouTube kanalında müzikseverlerle buluşuyor.
youtube.com/watch?v=XR97wsgHlLQ

7 EYLÜL PAZARTESİ

19.00 ATÖLYE – online
Online Yaratıcı Yazarlık Atölyesi
Müjdat Gezen Sanat Merkezi Yaratıcı Yazarlık Bölüm Başkanı Ferhat Uludere ile yaratıcı yazarlığın detaylarını çalışırken aklınızdaki hikayeleri, öykü ve romanlara nasıl dönüştüreceğinizi öğrenme fırsatı bulacaksınız. Çalışma boyunca; karakter yaratmak, zaman ve mekan kullanımı, olay örgüsü, karakterlerin olay örgüsüne yerleştirilmesi, çatışmanın kurulması, düğüm ve çözüm gibi konuların üzerinde dururken 3 hafta boyunca yapılacak yazı alıştırmaları ile hem yazarlığınızı geliştirecek hem de yazma disiplini kazanacaksınız.
[email protected]

20.30 ETKİNLİK
Sahnede Yeniden Buluşuyoruz
UNIQ İstanbul ve An Yapım pandemi döneminde birbirinden uzak kalan seyirci ve tiyatrocuları bir araya getiriyor. 16 oyunun yer alacağı ‘Sahnede Yeniden Buluşuyoruz’ adlı etkinlik 30 Eylül’e dek UNIQ İstanbul Açık Hava Sahnesi’nde gerçekleşiyor. Ekinlik serisi 7 Eylül akşamı Levent Üzümcü Tiyatrosu ve İzmir Halk Tiyatrosu ortak yapımı, başrolünde Levent Üzümcü’nün yer aldığı ‘Aziz Nesin Kabare’ ile başlayacak. Etkinlik boyunca Genco Erkal, Tülay Günal, Erdal Özyağcılar, Reha Özcan, Çağlar Çorumlu, Ali Poyrazoğlu, Okan Bayülgen, Genco Erkal, Tülin Özen, Berna Laçin, Rutkay Aziz, Dolunay Soysert gibi isimlerin rol aldığı toplam 16 oyun sahneye çıkacak.
sahnedeyeniden.com

8 EYLÜL SALI

12.00 SERGİ
Kalanlar, Geri Dönenler ve İmalar
İnci Eviner’in son kişisel sergisi, Kalanlar, Geri Dönenler ve İmalar, Galeri Nev İstanbul’da devam ediyor. Sanatçının çalışma pratiğinin temelini oluşturan çizimleri, mekânsal bir kurguyla galeriye yayılıyor. Eviner’in görsel diliyle zihnindeki imge-kelime bağlantılarının buluşması, yapıtların kendi içlerinde özerk, mekanla ilişkilerindeyse bütünsel bir dizge yaratıyor. Eviner’in, çizme eylemini “hafızanın boşluklarıyla dünya içindeki şeyler arasında köprüler kurmak” olarak betimlediği sergiyi 19 Eylül’e dek ziyaret edebilirsiniz.
Tel: (0212) 252 15 25

18.30 KONSER
Ayyuka – Pitohui – Yasak Helva (Vitrin Geceleri)
Doğaçlama müzik yapma hevesiyle tohumları Samsun’da atılan ve Eskişehir’de filizlenen topluluk, 70’ler saykedelik müziği ve Anadolu rock müziğini temeline alarak surf rock, funk, punk ve arabesk türlerini bir araya getiren Ayyuka, 27. Caz Festivali Vitrin Geceleri kapsamında Boğaz Feriye’de sahneye çıkıyor. Gruba gecede Pitohui ve Yasak Helva da eşlik ediyor.
Tel: (0212) 227 22 16

9 EYLÜL ÇARŞAMBA

20.30 KONSER
Arpanatolia
Dünyaca ünlü arp sanatçısı Çağatay Akyol’un kurduğu bu grupta sipsi, cura, ney ve kavalda Ferhat Erdem ve otantik perküsyonda Cemal Özkızıltaş’ın yer aldığı Arpanatolia, Bahçede Yaz Konserleri kapsamında Sakıp Sabancı Müzesi Fıstıklı Teras’ta müzik severlerle buluşuyor.
Tel: (0212) 277 22 00

20.30 TİYATRO
Çığlık – Bir Varoluş Dayanağı
Edvard Munch’ın aynı adlı tablosunun ilham kaynağı olduğu, Grotowski’nin oyunculuk çalışmalarından etkilenerek hazırlanmış bağımsız ve sözsüz bir oyun olan ve ilkel-törensel atmosferi yaratmayı hedefleyen Çığlık; varoluşsal sıkıntıların, yaradılıştan gelen yüklerin birikiminin bir çığlığa yüklenmesini konu alıyor. Metehan Budak’ın tek kişilik performans sergilediği Tiyatro Virüs’ün oyunu Kolektiva Sahnesi’nde tiyatro izleyicisiyle bir araya geliyor.
Tel: (0538) 787 69 04

10 EYLÜL PERŞEMBE

13.00 SERGİ
Murat Germen: Feyezan
Teşvikiye’deki Ferda Art Platform, yeni sezonu çağdaş fotoğraf sanatçısı Murat Germen‘in işleriyle karşılıyor. Feyezan (Overflow) başlıklı sergide sanatçının sadece fotoğraf çalışmaları değil, farklı medyumlardaki eserleri de yer alıyor. Sosyal ve fiziksel mesafelerle yaşadığımız bu zamandan uzaklaşarak yüzlerce kişinin dil, din, ırk, cinsiyet, kimlik ve yönelim fark etmeksizin bir arada olabildiği bir ideali sunan ve 1170 fotoğraftan oluşan Beraberlik Manzaraları ve iş dünyasına eleştirel yaklaşan Başka Tas Başka Hamam fotoğraf serilerine, bir video çalışması ve sanatçının ilk kez izleyiciyle buluşacak heykelleri eşlik ediyor. Bugün başlayan sergiyi 10 Ekim’e dek ziyaret edebilirsiniz.
Tel: (0533) 653 42 53

19.00 ATÖLYE
Mindfulness Meditation with Lebriz Dedeoğlu
Lebriz Dedeoğlu liderliğinde Swissotel The Bosphorus, gökyüzünün altında günbatımı saatinde, zihninizi beslemek için Mindfulness (Bilinçli Farkındalık) Meditasyonu yapmaya davet ediyor.
Tel: (0212) 326 11 00

20.00 KONSER
Güldiyar Tanrıdağlı & Erkurt Cantürk
Beyoğlu Kültür Sanat etkinlikleri bünyesinde gerçekleşecek olan Güldiyar Tanrıdağlı & Erkurt Cantürk Konseri Beyoğlu Talimhane Açık Hava’da sahne alıyor.
Tel: (0212) 238 85 09

20.30 TİYATRO
Meraklısı İçin Öyle Bir Hikaye
İstanbul Devlet Tiyatrosu’nun oyunu Meraklısı İçin Öyle Bir Hikaye oyunu, yazar Sait Faik Abasıyanık’ın gizemli dünyasının dehlizlerine girerek, onun gözünden İstanbul’u anlamayı, hayatı koklamayı, İstanbul’a yeni bir pencere açmaya ve bu pencereden martılara seslenmeyi, dalgalarla fısıldaşmayı, rüzgârı dinlemeyi; sevgiyi, aşkı, insanı, sanatı, edebiyatı duyumsamayı konu alıyor. Oyun, Garibaldi Sahnesi’nde izleyiciyle buluşmaya hazırlanıyor.
Tel: (0541) 870 35 06

Raftakiler 4 Eylül 2020

Sahtekâr Javier Cercas Çeviren: Gökhan Aksay Everest Yayınları Roman 440 Sayfa “Sınırın Yasaları”, “Saplantı” ve “Kiracı” romanlarıyla tanıdığımız, çağdaş dünya edebiyatının usta kalemlerinden Javier Cercas; Sahtekâr’da, İkinci Dünya Savaşı sırasında Nazilerin toplama kampında kaldığını, ...

Henüz 29 yaşında dünyanın en prestijli edebiyat ödülünü kazandı!

Her yıl, Dünya edebiyatının İngilizceye çevrilen en iyi eserlerine verilen Uluslararası Booker Ödülü’nün 2020 yılı kazananı geçtiğimiz günlerde belli oldu. Marieke Lucas Rijneveld, ilk romanı “The Discomfort of Evening” ile Uluslararası Booker Ödülü’nü kazanan en genç yazar ...

BBC Proms’un Boris Johnson kabusu

Koronalı yaz aylarını geride bırakıyoruz. Tahminimin aksine pek zor geçmedi; denize de girdik, bol bol güneşlenip gerekli D vitaminini de aldık. Uçağa hiç binmedik ve daha epey bir süre binmeyi de düşünmüyoruz. Kızım sağolsun, bütün seyahatlerimizde bizi arabayla götürüp-getirdi. 10 saat ...