Bu hafta kaçırmayın 7 Ağustos 2020

Başrolünde Haldun Dormen'in oynadığı Kibarlık Budalası oyunu, 13 Ağustos akşamı KüçükÇiftlik Bahçe Tiyatrosu Sahnesi'nde seyirciyle buluşuyor

16.00 SERGİ
Yeni Koleksiyon Sergisi
İstanbul Modern’in yeni koleksiyon sergisinde, 1950 sonrası Türkiye sanat ortamındaki soyut ve figüratif resmin gelişimiyle doğa ve çevre üzerinden şekillenen çağdaş sanat yapıtları bir araya geliyor. Müzenin ikinci katında çağdaş sanat dünyasının doğa ve çevre üzerinden şekillenen farklı yapıtları yer alıyor. Sergide resim, heykel, video, yerleştirme, fotoğraf gibi farklı disiplinlerde doğa kültürünün izini süren, çevre sorunlarına duyarlı sanatçıların yakın dönemde ürettiği çalışmalara odaklanılıyor. Üçüncü katta ise 1950 sonrası Türkiye sanat ortamındaki soyut ve figüratif resmin gelişimi, kronolojik bir akış içerisinde, ikonik örnekler üzerinden sergileniyor.
Tel: (0212) 334 7300

19.30 ETKİNLİK
Adı Sanı, İsmi Cismi
Emre Koyuncuoğlu’nun sanat yönetmenliğini üstlendiği ve her yıl belli bir tema üzerinden gösteri sanatları alanındaki işlerden bir seçki sunan Müzede Sahne’nin bu yılki teması; özellikle pandemi döneminde daha da artarak şiddet gören, zorlanan, tehdit altında yaşayan ve hayatını kaybeden kadınların sesi olması amacıyla Adı Sanı, İsmi Cismi başlığıyla topyekûn kadın olarak belirlendi. Müzede Sahne’nin programı, salgının ağır etkilerini yaşayan sahne sanatlarıyla dayanışmanın önemine dikkat çeken etkinlik 15 Ağustos’a dek devam ediyor.
sakipsabancimuzesi.org/tr/sayfa/etkinlik-takvimi/muzedesahne-2020

22.00 EĞLENCE
DJ Ali Taş ile Açık Hava da 90’lar
Türkçe Pop Parti Aqua Florya Hayal Kahvesi Açıkhava Sahnesi
Tel: (0549) 451 01 04

8 AĞUSTOS CUMARTESİ

12.00 SERGİ
Ara Güler, Merhaba İzmir!
Arkas Sanat Merkezi’nde pandemi sonrası devam eden sergide, Ara Güler’in gençlik yıllarında yaptığı edebi çalışmalar, doğup büyüdüğü ve yaşamı boyunca belgelediği İstanbul’a ait fotoğraflar, ulusal ve uluslararası kültür-sanat dünyasından önemli isimlerin portreleri yer alıyor. Bu fotoğraflara, Ara Güler’in dünya kamuoyuna tanıttığı Afrodisyas, Nemrut ve Nuh’un Gemisi fotoğrafları eşlik ediyor. Sergi, Ara Güler’in kariyeri boyunca kullandığı kameraları, basın kartları, kaşe ve ıstampaları, kontakt baskıları, kendi hazırladığı kitap maketlerini görme ve Güler’in çalışma metodlarını, fotoğrafçı yönünü ortaya koyan hayatının çeşitli dönemlerini takip etme şansı sunuyor. 27 Aralık’a dek ziyaret edebileceğiniz sergiyi arkassanatmerkezi.com/article. aspx?pageID=154 üzerinden online olarak da gezebilirsiniz.
Tel: (0232) 464 66 00

14.00 ATÖLYE – online
Çalışma Grupları: Ölüm/Hayat Olasılıkları
SALT tarafından düzenlenen Çalışma Grupları’nın yeni programında, sanatçı ve akademisyen Burak Delier’in başlattığı Ölüm/Hayat Olasılıkları araştırması tartışmaya açılıyor. Çevrimiçi ortamda düzenlenecek yedi oturumluk atölyede Delier ile ölüm ve hayat biçimleri arasındaki bağlantıları siyaset, ekonomi, toplumsal ilişkiler ve sanat pratikleri üzerinden irdeleme imkanı bulacaksınız. Metin okumaları, yorumlamalar, mekân incelemeleri ve performatif öğrenme yöntemleri eşliğinde, ölümle karşılaşma anlarının yaşam için ne gibi olasılıklar barındırdığına şahit olacaksınız.
saltonline.org/tr/2259/calismagruplari-burak-delier-atolyesi?home

18.00 KONSER
İstanbul Şarkıları
Tekfur Sarayı Müzesi’nde gerçekleştirilen Avluda Klasik Müzik serisi, İstanbul’un Şarkıları başlıklı Türk müziği konseri ile devam ediyor. Konserin solisti Türk müziğinin önemli ses sanatçısı Münip Utandı. Münip Utandı’ya eşlik edecek olan saz sanatçıları ise hepsi kendi alanlarında hoca olarak anılan Hakan Talu (tanbur), Serkan Mesut Halili (kanun) ve Bilen Işıktaş (ud). Bu konser için özel olarak hazırlanan repertuvar 17. yy Prens Kantemir’in edvarından iki saz semaisi ile Münir Nurettin Selçuk, Osman Nihat Akın, Sadettin Kaynak’ın şarkıları ve Türk müziğinin çeşitli dönemlerinde isimleri İstanbul’la beraber anılan bestekârların eserlerinden meydana geliyor.
Tel: (0212) 525 61 30

20.30 TİYATRO
Huysuz Şeyler

Açık havada Burgazada’nın önemli noktalarından olan Cennet Bahçesi’nde devam ediyor. 40 yıllık iki eski dostun yolları karavan kampında kesişiyor. Hayata dair beklentileri farklı olan bu iki arkadaşı eğlenceli bir macera bekliyor. Hayat masaya yatırılıyor, doğrular yanlışlarla çarpışıyor. Üstüne gelen bir kadın, tüm bu olaylara tuz biber ekiyor. Bundan sonra acaba dost kalabilecekler mi?.. Çetin Büyükakın’ın yazdığı Huysuz Şeyler oyununda Raşit Çelikezer, Çetin Büyükakın, Ayşegül Verdi rol alıyor.
Tel: (0216) 381 16 57

23.30 KONSER
Evet Ne Söylüyoduk
YouTube’a yüklediği kişisel performans videoları ile kısa sürede fenomen haline gelen Evet Ne Söylüyoduk, Dorock XL Kadıköy sahnesinde müzikseverlerle buluşuyor.
Tel: (0535) 363 93 49

9 AĞUSTOS PAZAR

11.30 ÇOCUK
“Mona Lisa Bugün Yaşasaydı!”
Oyuncak Müzesi Atölyesi’nde, çocuklar “Leonardo Da Vinci’nin en önemli eserlerinden birinin ana karakteri Mona Lisa, bugün yaşasaydı ne giyerdi, nasıl gözükürdü?” sorusuna cevap arıyor. Mona Lisa tablosundan esinlenerek bebek yapımcısı Fawn Zeller tarafından 1954 yılında bir adet üretilmiş porselen bebeği İstanbul Oyuncak Müzesi’nde inceleme fırsatı bulacak çocuklar, daha sonra atölye alanına geçerek hem ünlü ressam Da Vinci hem de eserleri hakkında sohbet ediyorlar. Mihriban Mirap’ın eğitmenliğinde kendilerini Leonardo Da Vinci olarak hayal edecek çocuklar, Mona Lisa’yı bugünün şartlarına göre kolaj tekniği ile yorumlama fırsatı buluyor.
Tel: (0216) 359 45 50

16.00 SERGİ
Remember Me /Hatırla Beni
Galeri 77, geçen sezon gerçekleştirdiği sergilerden yola çıkarak bir nevi yakın geçmişi size hatırlatan ve bir sonraki sezonda mekânında ilk sergilerini görmeye başlayacağınız yeni sanatçıların işlerini keşfetmeye odaklanan Remember Me isimli karma sergiye 29 Ağustos’a dek ev sahipliği yapıyor. Farklı stil ve üsluplardan yedi sanatçının daha önce sergilenmemiş ilgi çekici işleriyle oluşturulan seçki; Zeynep Akgün, Berkay Buğdan, Sedat Girgin, Mehmet Resul Kaçar, Mesut Karakış, Kirkor Sahakoğlu ve Sayat Uşaklıgil’in son dönem eserlerini sanatseverlerin beğenisine sunuyor.
Tel: (0212) 251 27 54

21.00 TİYATRO
Kapıların Dışında Yolcu
Tiyatro, tiyatro tarihinin en güçlü savaş karşıtı oyunlarından biri olan, Wolfgang Borchert’in Kapıların Dışında adlı eserini, 3D Projection Mapping görüntü teknolojisini kullanarak sahneliyor. Animasyonlarla oyuncuların iç içe geçtiği ve interaktif olarak sürekli iletişim halinde olduğu sahneleme ile dijital teknoloji oyunun bir parçası olarak kullanılıyor. Savaşın birey ve toplum üzerindeki yıkıcı etkisinin anlatıldığı oyunda, ruhsal ve fiziksel yaralarla savaştan yurduna dönen bir askerin, döndüğünde hiçbir şeyi eskisi gibi bulamamasının hikayesi anlatılıyor. Ersin Umut Güler’in yönettiği oyunda, Cenk Dost Verdi, Pervin Bağdat, Burak Üzen, Emre C. Sancar rol alıyor.
mobilet.com/event/kapilarindisinda-yolcu-tiyatro-5258-cba1

10 AĞUSTOS PAZARTESİ

12.00 ATÖLYE – online
Mindfulness Motivasyon Kampı
Kendiniz ve çevreniz için şu an yapabileceğiniz en iyi şeylerden birinin bağışıklık sistemini güçlendirmek olduğunu düşünenler bu atölyede buluşuyor. Duygu Badur eğitmenliğinde online olarak gerçekleştireceğiniz mindfulness egzersizleri kampı size de bunu gerçekleştirme fırsatı sunuyor. Önümüzdeki aylara zihinsel ve bedensel açıdan sağlıklı girmek ve Mindfulness’ı günlük hayatın içine oturtmak üzerine dizayn edilen atölye hakkında detaylı bilgi almak için Duygu Badur’un kişisel web sitesini ziyaret edebilirsiniz.
duygubadur.com

19.30 YOGA – online
Sevgen ile Fibromiyalji Temalı Online
Bütünsel Yoga Terapi Atölyesi
Bu atölyede; boyun, sırt, bel, kalça ağrılarını hafifletmek için sandalye destekli yapılabilecek yoga poz uygulamaları, meditasyon ve nefes teknikleri deneyimleyeceksiniz. Gün içinde yaşanan yoğun kas ağrılarının sinir sistemi üzerindeki etkisinden ve yoganın bu tip kronikleşmiş ağrılar üzerindeki olumlu etkisinin nedenleri üzerinde teorik olarak bilgi alacağınız atölye sonunda, uygulanan meditasyon, nefes ve yoga asana uygulamasını da içeren daha kapsamlı bir yoga pratik kitapçığı sizinle paylaşılıyor. workshopix.com
21.00 TİYATR0 Güle Güle Diva! Şöhretinin zirvesindeyken inzivaya çekilen büyük diva yıllar sonra geri dönüyor. Size yepyeni ve muazzam bir şarkı getiriyor. Merakla beklenen ilk konser. Kaybolmuş konser biletleri, bir hastanenin odaları, kapıları, koridorları… Hastanede sırasını bekleyen bir kadın, geri dönüşün, unutuşun, kaçıp gitmenin ve başka kadınların hüzünlü ve komik öyküsünü anlatıyor. DasDas Sahne’nin prodüksiyonunu üstlendiği, Firuze Engin’in yazıp yönettiği oyunda Selen Uçer tek kişilik performans sergiliyor.
Tel: (0216) 970 03 27

11 AĞUSTOS SALI

15.00 SERGİ – online
Evinizin Kasası İş Bankası Kumbarası
Türkiye İş Bankası tarafından 1928 yılında dağıtılmaya başlanan kumbaranın hikâyesinin anlatıldığı sanal sergide izleyiciler teknolojinin desteğiyle nostaljik bir yolculuğa çıkıyor. Tetrazon Yapı İşleri ve Prodüksiyon tarafından tasarlanan sanal kumbara sergisi; İş Bankası Kumbaraları, Tasarrufu Teşvik İkramiyeleri, Kumbara Reklamları, Dış Mekân Reklamları, Kumbara ve Çocuk, Sergilerde Kumbara ve Dijital Kumbara başlıklarını taşıyan 7 bölümden oluşuyor. 360 derece sanal tur özelliği ile gezilebilen sergi mekânlarında metinleri dinlemek, videoları izlemek, dergi okuyabilmek ve yapboz gibi oyunlar oynayabilmek mümkün.
issanat.com.tr 

19.00 ATÖLYE Online
Kendin Yap Atölyesi – Cilt Bakımı
Bu atölyede cilt tipleri, ideal cilt için olması gereken özellikler ve bunun için yapılması önerilenler hakkında bilgi alacak ve doğal cilt bakımının adımları ve kullanılması gereken ürünleri malzemeler üzerinden tanıma fırsatı bulacaksınız. Ayrıca atölyede eğitmen Yıldır Kurt tarafından hazırlanan ürünlerin kullanımı canlı olarak anlatılacak ve sorularınız yanıtlanacak. Atölye boyunca hem temel teorik bilgileri öğrenmiş hem de evde de yapabileceğiniz uygulamaları tecrübe etmiş olacaksınız. Atölye sonrasında kartela ve hammaddelerden oluşan ürün kutusu adresinize gönderilecek.
instagram.com/yildizvelatte/?hl=tr

21.00 TİYATRO
Karar
2014-2015 tiyatro sezonunda Tiyatro Öteki Hayatlar’ın onuncu sezonu için özel olarak hazırladığı 10 adlı projesi, beş yıl aradan sonra yeni bir sahneleme konseptiyle ve Karar adıyla Müzede Sahne etkinliği kapsamında yeniden seyirci karşısına çıkıyor. Oyun günümüz İstanbul’unda yaşayan 10 kadının kürtaj yaptırıp yaptırmamaya karar verme öyküleri çerçevesinde bugünün kentli kadınının kendiyle ilgili en yaşamsal konularda ne kadar özgür olabildiğini araştırıyor. 10 karakterin 5 oyuncu tarafından canlandırıldığı oyun 20 oyuncu tarafından dönüşümlü olarak oynanıyor.
sakipsabancimuzesi.org/tr/sayfa/etkinlik-takvimi/muzede-sahne-2020

12 AĞUSTOS ÇARŞAMBA

15.00 SERGİ – online
Yerel Ötesi İş Birlikleri
Connect for Creativity projesi kapsamında Mart ayında Londra, Furtherfield Gallery’de açılan YerelÖtesi İş Birlikleri başlıklı sergi, 30 Eylül’e dek dijital olarak gezilebiliyor. Birleşik Krallık, Sırbistan, Türkiye ve Yunanistan’dan sanatçıları bir araya getiren sergi, etkileşimli bir deneyim sunuyor. Sergi; sanatçıların, Türkiye’de ATÖLYE, Yunanistan’da BIOS ve Sırbistan’da Nova Iskra yaratıcı platformlarının ev sahipliğindeki sanat ve teknoloji rezidans programları sırasında yarattıkları çalışmalardan bir seçkiye yer veriyor. Emmy Bacharach, Georgios Makkas, Ioana Man,Tamara Kametani, Theo Prodromidis ve Yağmur Uyanık tarafından hazırlanan eserler, sanal gerçeklikten üç boyutlu baskıya, probiyotik fermantasyondan etnografik dokümantasyona uzanan çok farklı araç ve teknolojilerden yararlanarak geliştirilmiş.
connectforcreativity.eu

21.00 TİYATRO
Kalabalık Duası
Fiziksel Tiyatro Araştırmaları’nın yeni oyunu Kalabalık Duası sahnelere verdiği uzun aranın ardından HANN Sahne Açık Hava seyircisiyle Kanyon’da buluşuyor! Tolga İskit performansıyla özgün bir metni sahneye taşırken anlatının fiziksel ve disiplinler arası olanaklarının peşine düşüyor. Tek kişilik oyun yaklaşımları, resim, plastik sanatlar, fotoğraf, çağdaş dans, geleneksel tiyatro, clown, hikaye anlatıcılığı gibi farklı alanlara temas ediyor. Güncel ve gelenekseli, akılcıl ve mistik olanı, delilik ve bilgeliği İstanbul fonunda merkeze alan bu hikayede yine anlatıcı oyuncuyu, enerjiyi, coşkuyu ve teatral hakikati araştırıyor.
Tel: (0212) 353 02 00

21.00 KONSER
Eda Baba
Kadıköy Belediyesi Özgürlük Parkı Açık Hava Tiyatrosu
mobilet.com/bucket-event/kadikoybelediyesi-sanat-parkta-5214

13 AĞUSTOS PERŞEMBE

20.30 STAND UP
Türk müsün Canım?
Barbaros Uzunöner’in Türk müsün Canım? adlı stand-up gösterisi, pandemi sonrası izleyicisiyle buluşmaya devam ediyor. Yaşarken değil, izlerken fark edeceğiniz komikliklerle kendi kendinize gülme fırsatı bulacağınız gösteride bunu kendinize kızarak kızdırarak değil, severek sevdirerek anlatan bir anlatımla karşılaşıyorsunuz.
Tel: (0212) 217 70 97

21.00 TİYATRO
Kibarlık Budalası
KüçükÇiftlik Park’ın yeşil yüzü KüçükÇiftlik Bahçe’de URU organizasyonu ile gerçekleştirilecek KüçükÇiftlik Bahçe Tiyatrosu, farklı tiyatro gruplarının sevilen oyunlarına ev sahipliği yapmaya hazırlanıyor. 17. yüzyıl Fransa’sında, cahil, saf ama çok zengin bir adam olan Mösyö Jourdain’in hikayesinin anlatıldığı oyunda  Haldun Dormen’e Göksel Kortay, Hakan Altıner, Damla Cercisoğlu, Efe Yeşilay, Anıl Yülek, Sadi Özen, Reyhan Aydınsel ve Burcu Akyürek eşlik ediyor. Oyunun uyarlamasını ise, İpek Kadılar yapıyor. Hakan Altıner’in sahneye koyduğu oyunun koreografisi Mikel N. Vidhi, kostüm tasarımı Türkan Kafadar, dekor tasarımı Gizem Gürsel – Sedef Kermen, ışık tasarımı Cengiz Özdemir‘e ait.
Tel: (0212) 231 19 37

21.00 KONSER
Ölmeme Günü: İkinci Yeni Şarkılar
Gedik Sanat’ın isteği üzerine Murat Cem Orhan tarafından bestelenen Ölmeme Günü İkinci Yeni Şarkılar adlı sahne eseri 13 Ağustos akşamı Sultan Park’ta izleyicinin karşısına çıkıyor. Mert Fırat ve Evrim Özkaynak’ın solist olarak yer aldığı performansta, piyanoda Murat Cem Orhan, yaylı sazlarda Brothers Trio yer alıyor. İkinci Yeni şiir akımının önemli temsilcileri Turgut Uyar, Cemal Süreya, Edip Cansever ve Tomris Uyar’ın eserlerinden oluşan kurguyu ise Sevengül Sönmez gerçekleştiriyor.
Tel: (0212) 326 11 00

Raftakiler 4 Eylül 2020

Sahtekâr Javier Cercas Çeviren: Gökhan Aksay Everest Yayınları Roman 440 Sayfa “Sınırın Yasaları”, “Saplantı” ve “Kiracı” romanlarıyla tanıdığımız, çağdaş dünya edebiyatının usta kalemlerinden Javier Cercas; Sahtekâr’da, İkinci Dünya Savaşı sırasında Nazilerin toplama kampında kaldığını, ...

Henüz 29 yaşında dünyanın en prestijli edebiyat ödülünü kazandı!

Her yıl, Dünya edebiyatının İngilizceye çevrilen en iyi eserlerine verilen Uluslararası Booker Ödülü’nün 2020 yılı kazananı geçtiğimiz günlerde belli oldu. Marieke Lucas Rijneveld, ilk romanı “The Discomfort of Evening” ile Uluslararası Booker Ödülü’nü kazanan en genç yazar ...

Bu hafta kaçırmayın 4 Eylül 2020

4 EYLÜL CUMA 13.00 SERGİ Alexis Gritchenko: İstanbul Yılları Meşher, tekrar kapılarını açan bu sergisinde 1919-1921 yılları arasında Moskova’dan kaçıp İstanbul’a sığınan usta bir ressam, sanat eleştirmeni ve yazar Alexis Gritchenko’nun İstanbul günlerine odaklanıyor. Gritchenko’nun kariyerinde ...