Gündemi izleme kılavuzu

Lokanta, AVM ve uçakta yeni düzen

HAKAN ÇELENK

Hükümetin ekonomik ve sosyal hayatı açma kararı sonrası sektörler ayrıntılı planlarını yapmaya başladı. Bakalım ne oluyor, neyi konuşuruz.

THY 1 Haziran’dan itibaren tüm Türkiye’ye ve yurtdışı 23 noktaya sefer başlatacak. Koltuk mesafesinin artması, kabine daha az yolcu alma, havaalanlarında yeni işlem düzeni gibi bir planlama yapılması gerekecek.

Lokantalar da yeni düzene hazırlanıyor. Hürriyet gazetesinin büyük işletme sahipleri ile konuşarak yaptığı derlemeye göre daha az garson çalıştırılacakmış. Müşteri siparişi elektronik verebilecekmiş. Masalar aralıklı olacakmış, alanlar genişleyecekmiş. Yapılması gerekli bunların. Ama madalyonun öbür yüzünde biz bunu garson işsizliği ve küçük işletmelerin batışı olarak da okuyabiliriz.

AVM’ler  11’inde açılacak olsa da eski günlerine dönmüş olmayacak. Bugün Muharrem Sarıkaya’ya konuşan mağaza sahipleri, kışlık giysilerle kapatılan giyim mağazalarının yeni düzen için hazırlanması gerektiğini anlatıyor. Deneme kabinleri virüse göre yeniden düzenlenecek. Ayrıca denenen ürünün 15 dakika beklemesi gerekecekmiş.

11 Mayıs kararı müteahhitler içindi

AVM’lerin 11 Mayıs’ta günlük hayatın birçok alanından önce açılması birçokları için sürpriz oldu. Böyle bir uygulamayı Bilim Kurulu’nun önermediği de ortada. Cumhuriyet’e konuşan halk sağlığı uzmanları açılmanın en riskli alandan başlamasına şaşırmış. İşin arkasında başka boyut olduğunu hesap etseler şaşırmazlardı. Çünkü AVM’ler hükümet kararıyla kapatıldığı için mağaza sahipleri kira ödemeyi yasal olarak durdurdu. Erken açılmayı mağaza sahipleri istemiyor, hazır değiller. AVM sahipleri ise bir an önce kira alabilmek için iktidardaki tüm nüfuz kabiliyetlerini kullanarak bastırıyordu. 11 Mayıs için alınan açılış kararıyla Beştepe’nin birçoğu aynı zamanda müteahhit olan AVM sahiplerini üzmek istemediği anlaşıldı.

Almanya ile krizden silah arkadaşlığına

DW Türkçe’nin aktardığına göre Almanya Ekonomi Bakanlığı geçen yıl ülkenin en çok silah satışı yaptığı ülkenin 1.1 milyar euro Türkiye olduğunu açıkladı. 2018 listesine bakarsanız Türkiye Almanya silahlarının ilk 5 alıcısı arasında bile değil. Almanya geçtiğimiz yıllarda Türkiye’ye silah ambargosu koymayı en çok tartışan ülkeydi. Mesele Türkiye’nin kendi güneydoğusu ve Suriye’ye yönelik operasyonları ile uzun tutukluluk gibi hak ihlalleriydi. Bu yılki silah ihracat listesindeki rakamlardan bu sıkıntıların ilişkilerde pek de bir önemi kalmadığını okuyabilirsiniz. Bu arada Türkiye’deki dev teknoloji ihaleleriyle Alman Siemens firmasının yakından ilgili olduğu da aklın bir kenarında bulunmalı.

Biz seçimin erken olma ihtimalini severiz

Erken seçim tartışma gündemi bir kez başladı mı durdurulamaz, alır başını gider. Yine öyle oluyor. Seçim emareleri Erdoğan’ın hal ve hareketlerinden çıkarıldı.

İşin sırrı, erken seçim meselesi siyasi yorumcular için konfor alanıdır. Öncelikle yazmanın riski yoktur. İkincisi tutma yüzdesi yüksek diye düşünülür.  Çünkü Türkiye’de son 25 yıldır, 2015 seçimi hariç, tüm genel seçimler teknik olarak erkene alındı. 2018’deki erken seçimin ardından 2019 yerel seçimlerinin erkene alınacağını bile aylarca konuştuk. 2023 milletvekilliği ve cumhurbaşkanlığı seçiminin erkene alınacağını ise rekor bir süratle 2019 yerel seçiminin ertesi günü konuşmaya başladık. Televizyonlarda sonbaharda seçim olabileceğini bile söyleyen vardı.

Bu tahminler belki bir gün tutacak da aylarca yazıp çizmeye değecek mi? Gelecek 1 yıl boyunca “Önümüzdeki dönemde dünyada bir deprem felaketi olacak” diye yazı yazsam deprem uzmanlarının yapamadığı isabetli öngörüleri yapmış olurum. Okur olarak da kimsenin o kadar yakından takip etmesini tavsiye etmem.

 

 

 

 

 

Cumhurbaşkanı adaylığı yarışı CHP’de erken başladı

Bu kadar spekülasyon canımıza tak etti. Bütün amaç bizim içimizde bir tartışma yaratıp moralimizi düşürmek CHP’nin gündeminde Abdullah Gül diye bir isim olmadı, şimdi de yok, olmayacak da…” 25 Nisan 2018’de CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, 11. Cumhurbaşkanı Abdullah ...

Devletin bayramını bitirmekten halkın bayramını yasaklamaya giden yol

Türk Dil Kurumu’nun sözlüğü, bayram sözcüğünü “Millî veya dinî bakımdan önemi olan ve kutlanan gün veya günler” diye tanımlamış. İkinci bir anlam olarak da ‘Kutlanan gün’, ‘Sevinç, neşe’ diyor. “Kutlama” sözcüğünün karşılığı olarak da TDK “Mutlu bir olaya sevinildiğini ...

Sürü bağışıklığına beklenenden daha yakınız

Koronavirüse bugün enfekte olsanız 2 ile 14 gün arasında belirtileri hissetmeye başlarsınız. Eğer durumunuz ölümcül hale gelirse enfekte olduktan ortalama 15 ile 20 gün sonra yaşamınızı yitirirsiniz. Bu satırları okuduğunuz şu dakikalarda hastalığa dünyada çözüm bulunsa bile tedavinin ...