Muhteşem, okyanus ve dağ görüntüleri…

Hazırlayan: SERKUT BOZKURT

HAFTANIN ÜÇ UYGULAMASI

Gezegenler cebinizde
Night Sky

(Giriş notu: Salgından tek kelime edilmeden hazırlanmış bir sayfadır.) Gökyüzünü, yıldızları, gezegenleri, uzayı keşfetmek uzağınızda değil, artık cebinizde. Hem de teleskop olmadan. Tabii ki teleskobun yeri ayrı ama bu uygulamayı biraz uzun anlatalım. Night Sky 4, gökyüzünü tüm detaylarıyla keşfetmenizi sağlıyor. Tek yapmanız gereken cihazınızı gökyüzüne doğrultmak ve takım yıldızlarını, gezegenleri, uyduları gözlemenin ve güneş sistemi hakkında detaylı bilgi edinmenin tadını çıkarmak. 60 milyonu aşkın daha fazla yıldız, ışık spektrumu yapıları için 8 kat daha yüksek çözünürlük, gün doğumu/gün batımı efektleri ve yeni günışığı modu da var. Şikago’daki Adler Gökevi ile işbirliği de yapıldığı için bilgi ve görselleri iyi. Yalnız… Uygulama ücretli.

Kendin çek kendin yap
Stop Motion

Televizyon. dizi, belgesel, sinema sektörüne meraklıysanız veya amatör olarak kısa film çekmek istiyorsanız bu uygulama iyi bir antrenman sahası. Çektiğiniz, internetten indirdiğiniz video ve fotoğrafları arka arkaya, sizin istediğiniz şekilde sıralayıp kısa film yapabiliryorsunuz. Filmini hazırlarken, altı yazı ve figür de eklenebiliyor.

İftar saati cep’te
Ezan Pro

Ramazan ayı için en kullanışlı uygulamalardan biri Ezan Pro. İftar, sahur saatlerinin dışında namaz saatleri de il il veriliyor.

HAFTANIN ÜÇ PODCAST ÖNERİSİ

Radyocular şimdi Podcast’te
Tahminatör

Yıllarca radyolarda seslerini duyduğumuz Cenk ve Erdem, “Tahminatörler” ile karşımızda. Youtuberlık da devam eden ikili, yine eğlenceli sohbetler yapıyor.

Fragmanları da izleyebilirsiniz
Beyazperde

Sinemacıların uğrak internet sitesi Beyazperde ekibi tarafından hazırlanan Podcast. Bu Podcast’te künye, vizyon tarihi, yakında gibi bilgilereni dışında, fragmanlar da video olarak yer alıyor.

Beyaz yakalıların kulağı burada
The Look & Sound of Leadership

İş dünyasındaki son gelişmeleri güncel olarak anlatan, aynı zamanda yönetici adaylarına koçluk yapan bir PodCast.

HAFTANIN ÜÇ YOUTUBE ÖNERİSİ

Dağlar, dağlar… Cumartesi Dağcıları

Barış Manço gibi, Barış Çirçi de Dağlar Dağlar diyor. Cumartesi Dağcıları YouTube sayfasını hazırlayan Barış Çirçi, dağcılık, kamp, doğa yürüyüşü, kamp, ve vahşi doğada hayatta kalma gibi konularda bilgi veriyor. Bu bilgileri verirken eşsiz doğa görüntülerini de izliyorsunuz.
https://www.youtube.com/user/KampBilgileri/featured

Deniz altının muhteşem görüntüleri

Monterey Bay Aquarium Research Institute Dacılık bana göre değil diyenlerdenseniz.. (Serkan Ocak’ı tenzih ederim) O zaman buyurun denizlere, hatta okyanuslara.
https://www.youtube.com/watch?v=X8oWnbcLI40

Gözyüzünün de üstü
NASA

Karada, denizde işim yok. Ben uzayı merak ediyorum derseniz, hemen herkesin bildiği adresi göstereceğiz NASA. NASA’nın Youtube sayfası İngilizceniz yeterli olmasa da görüntüleri ile doyurucu bilgi veriyor.
https://www.youtube.com/user/NASAtelevision

Hayatın tadını sonuna kadar çıkarmak için ‘şık kaçışlar’…

Demet Müftüoğlu Eşeli, Türkiye’deki sanat ve moda sahnesinin önde gelen isimlerinden biri. Istanbul’74’ün kurucusu, İstanbul Uluslararası Sanat ve Kültür Festivali’nin kurucu ortağı ve yaratıcı başkanı olan Müftüoğlu, zamanını New York ve İstanbul arasında geçiren bir reklamcı ve girişimci. ...

Kadınlar meydan okuyor

Bu hafta başında Instagram’ını açanlar bir sürprizle karşılaştılar. Takip listelerinde yer alan neredeyse bütün kadınlar siyahbeyaz birer fotoğraflarını paylaşmış ve altına da ‘challengeaccepted’ yazmışlardı. Kim kime meydan okumuştu, ne zaman başlamıştı bu meydan okuma? İlk şaşkınlık ...

Dünya etrafında bir sanat ve moda turu

Sizi bilmem ama dünya çapında yaşadığımız bu salgın bana iki şeyi gösterdi. Bir, teknolojik gelişmeler sonrası kibirden kararan gözlerimizle kendimizi ne kadar yüce ve yenilmez görsek de, işte doğanın yarattığı beklenmedik bir virüsle yenilecek kadar kırılganız. İki, başımıza hangi felaket ...