Gündemi izleme kılavuzu

Panik çıkmasın derken tehlikeyi anlatamaz olduk

HAKAN ÇELENK

Süreyyapaşa Hastanesi’nde karantina servisinde yatan annesini ziyaret etmesine izin verilmeyen kişi, güvenlik görevlisini bıçakladı. Virüsün ciddiyetini kavrayamamıştı…
Tokat’ta sokağa çıktığı için uyarılan 65 yaş üstü adam çevredekilere bıçakla saldırdı. Uyarıları işgüzarlık olarak görmüştü…
Bugünlerde sokak röportajlarında gözde konumuz akla zarar bir özgüvenle salgının abartıldığını anlatan vatandaşlar. O özgüven ki daha bir hafta önce medyanın önemli bölümünde “Sağlık bakanlığımız serhat boylarına virüse karşı hisar dikti…” şeklinde kendini gösteriyordu. Ankara’nın konuyu ele alış şekli “21. Asır Türk asrı olacak…” nidasında vücut buluyordu.
Panik çıkmasın diye insanların zihinlerine verilen sakinleştiricinin aşırı doza kaçtığı ortada. Halk hazırlıksız. Tehlikeyi kabullendirmek zorlaştı.
Oysa önümüzdeki hafta istatistiksel patlama kapıda. Demem o ki asayiş olayları münferit kalmayabilir.
Siyaset yapmadan, nutuk söylemeye ihtiyaç duyduğumuz dönemdeyiz. Ne yapıp ne edip tehlike anlatılmak zorunda. Vakit kaybedilmeksizin, derhal, hemen, acil, ivedilikle…

Evde kalmaya çözüm NASA’dan

BM Kadın Birimi Genel Müdür vekili Anita Bhatia, “İnsanları virüsten korurken mecburen eve kapanmamız aile içi şiddet kurbanlarında olumsuz etkileri olabiliyor” dedi. İnsanların dar alanda uzun süre bir arada kalmalarının yaratacağı sorunlar psikiyatri biliminin ezelden beri üzerinde çalıştığı ve çözümünü bulamadığı konulardan. Öyle ki gidiş dönüş 1.5 yılı aşması beklenen Mars seyahatinin önündeki en büyük engellerden biri olarak gösteriliyor. NASA gönüllü denekleri aylar süren seanslar halinde bir kapsüle kapatıp ruhsal durumlarını psikiyatri uzmanları eşliğinde izliyor. Kapalı alandaki kişiler sağlam iradeli olduklarını düşünüyor ve yüzleşecekleri psikoloji duruma karşı bilinçli. Yine de tahammülsüzlük, asabiyet, saldırganlık eğilimi baş gösteriyor. Semptomları hafifleten en etkili çare kapsüle hapsedilmiş kişilere her dakikası planlanmış rutin görevlerinin olması.

İcra takibinin durması iktisat terazisini bozacak
İcra ve iflas takipleri 30 Nisan’a kadar cumhurbaşkanı kararıyla askıya alındı. Yeni icra takip talebi alınmayacak ve haciz yapılmayacak. Geçen hafta hükümet, belli sektörler için SGK prim borcu, KDV, kamu bankaları gibi alacaklarının bir kısmını Haziran’a kadar ertelemişti. Son kararla devlet kendi bir kısım alacakları için yaptığı ertelemeyi tüm vatandaşlar için uygulamaya soktu. Yapılan iş zaruret, sonuçta eve kapandığımız için gelirleri buharlaşan işletme sahiplerinin kısa vadeli borçlarını çevirmesi güçtü. Ancak özne iktisat ise sistem piston mekanizmalı terazi gibi işler. Bir kefeden basınç düşürürseniz diğeri aşağı iner. Türkiye’de küçük ve orta boy işletmelerde para dolaşımı kısa vadeli alacaklar üzerine kurulu. Mal alırken peşin gönderen seyrektir. Birkaç hafta sonra vadesi gelen senetler para biriktikçe ödenir. Senedin icradan tahsil edilemeyeceğinin bilinmesi malı gönderen esnafın güvencesini ortadan kaldırır. Ürün tedarik zincirini ciddi riske atan uygulamaya geçmiş bulunuyoruz.
Mesele bu mecburiyete düşmemekti. Merkez Bankası’nın kara gün akçesi de Hazine’de kullanılmadan duran hazır para da böyle zamanlar içindi. Bunlar kullanılabilseydi çalışan maaşları da işletme sahipleri de rahatlardı.


Uyuşturucuya da ceza indirimi geliyor
Salgınla birlikte iyice zorunluluk haline geldiği düşünülen ceza infaz düzenlemesi son halini aldı. 266 bin mevcuda ulaşarak kapasitesinin 100 bin üzerine çıkan cezaevlerindeki sağlıksız koşular COVID-19 için uygun ortamı yaratıyor. Kaldı ki iktidarı fiili ortağı MHP uzun süredir yasa için bastırıyordu. Habertürk’ten Muharrem Sarıkaya’nın yazısından öğreniyoruz ki ceza indirimine gidilecek suçlar kapsamına uyuşturucu da dahil edildi. Örgüt lideri olmamak kaydıyla 60 yaşından büyük hasta her mahkum denetimli serbestlikten yararlanacak.
Mevcut yasaya göre, kapsama giren suçlarda hapiste geçirilmesi gereken süreden 3’te 1 oranında infaz indirimi yapılıyordu. Oran 2’de 1’e (cezanın yarısı) yükseltildi. İndirim bununla bitmiyor; 1 yıllık denetimli serbestlik süresi 1 Mart öncesi işlenen suçlarda 3 yıl uygulanacak.
Örneğin, 12 yıl cezası olan bir uyuşturucu suçlusu mevcut durumda 7 yıl hapiste kalacaktı. Yeni düzenlemeyle 4 yılda çıkacak. Kişinin aldığı ceza 6 yıl ise hapisten hemen salınacak.
1 Mart 2020 sonrası suçlarda ise 2’de 1’ düşen kalan cezanın kalan kısmının 5’te 1’i denetimli serbestlikle düşecek. 10 yıl ceza alan bir suçlu 4 yıl hapiste kalacak.
Koronavirüsün daha da artacak gürültüsü arasında hükümet konuyla daha radikal adımlar atarsa şaşırmam.

[email protected]

Cumhurbaşkanı adaylığı yarışı CHP’de erken başladı

Bu kadar spekülasyon canımıza tak etti. Bütün amaç bizim içimizde bir tartışma yaratıp moralimizi düşürmek CHP’nin gündeminde Abdullah Gül diye bir isim olmadı, şimdi de yok, olmayacak da…” 25 Nisan 2018’de CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, 11. Cumhurbaşkanı Abdullah ...

Devletin bayramını bitirmekten halkın bayramını yasaklamaya giden yol

Türk Dil Kurumu’nun sözlüğü, bayram sözcüğünü “Millî veya dinî bakımdan önemi olan ve kutlanan gün veya günler” diye tanımlamış. İkinci bir anlam olarak da ‘Kutlanan gün’, ‘Sevinç, neşe’ diyor. “Kutlama” sözcüğünün karşılığı olarak da TDK “Mutlu bir olaya sevinildiğini ...

Sürü bağışıklığına beklenenden daha yakınız

Koronavirüse bugün enfekte olsanız 2 ile 14 gün arasında belirtileri hissetmeye başlarsınız. Eğer durumunuz ölümcül hale gelirse enfekte olduktan ortalama 15 ile 20 gün sonra yaşamınızı yitirirsiniz. Bu satırları okuduğunuz şu dakikalarda hastalığa dünyada çözüm bulunsa bile tedavinin ...