Siyasi bölünme buradan geçti

Maske takmak ve takmamak:

Kabul etmek gerek ki artık çok tuhaf bir dünyada yaşıyoruz. Özellikle siyaset ve siyasi bölünmemizi ifade ettiğimiz sembollerimiz söz konusu olduğunda bu tuhaflık iyice belirgin bir hal alıyor. Örneğin birkaç hafta öncesine kadar maske takmak veya takmamak Amerika’da bir nevi siyasi tavırdı. Başkan Trump mesela maske takmıyordu, maske takılmasını önermiyordu da. Sokakta, Amerika’nın dört bir yanında Trump seçmeni olduğu belli kalabalıklar maske takanlara laf ediyor, hastane kapılarına kadar gelip sosyal mesafeden diğer korunma önlemlerine kadar her şeyi protesto ediyordu.

Sadece Amerika’da mı? Daha geçen hafta Almanya’nın başkenti Berlin’de salgınla ilgili kısıtlamaları protesto eden kalabalık bir grupla polis arasında çatışma çıktı. Göstericiler, maske takılmamasını istiyordu.

Yine geçen hafta sinema oyuncusu Sharon Stone gözyaşları içinde bir video kaydetti ve sosyal medyada paylaştı. Stone, kız kardeşinin korona pozitif olduğunu söylüyor ve “Siz maske takmayanlardan biri kız kardeşime bu hastalığı bulaştırdı, onu öldürmeye kalkıştı” diyordu.

Başkan Donald Trump, başkan olmazdan çok önceden beri bir titizlik hastası. Birisiyle el sıkışır sıkışmaz ya koşa koşa gidip elini yıkıyor ya da alkollü ıslak bezle elini siliyor.

Bu denli temizlik hastası olan Trump, salgın başladıktan sonra haftalarca maske takmayı reddetti. Sebebi hakkında da bir şey demedi. Ta neden sonra, Amerika’da salgın sahiden çok kötü giderken maske taktı. Trump’ın maskeli fotoğrafı çıktıktan sonra ülkede maske tartışması biraz olsun hafifledi. Aşırı sağcı gruplar maske konusunu hala gündemden düşürmüş değiller ama maske meselesi eskisi kadar önemli de değil.

Amerika’da değil ama Avrupa’da maske konusu önemli. Nasıl bir uluslarası dayanışma ve fikir birliğiyse bu, sadece Amerika’da değil Avrupa’da ve Büyük Britanya’da da maske meselesi aşırı sağ akımları bir araya getiren en büyük sembole dönüştü.

Fransa’da, Britanya’da, Almanya’da, Polonya’da, Rusya’da aşırı sağ gruplar ve siyasi partiler bir nevi “maske kardeşliği” ilan etmiş durumdalar. Bundan nasıl bir siyasi kazanç elde etmeyi umdukları belli değil ama maske takmamayı bir nevi “ulusak gurur” olarak pazarlıyorlar işte.

Putin muhalifi Navalni’yi kim, neden zehirledi?

Tuhaf bir milletiz doğrusu. Amerikan iç politikasını, hatta zaman zaman Büyük Britanya’nın iç politikasını bile izler bizim gazetelerimiz, TV’lerimiz, web sitelerimiz ama en yakınımızda neler olup bittiğiyle pek ilgilenmeyiz. Yunanistan’dan çeşitli Arap ülkelerine, Ukrayna’dan Gürcistan’a böyle ...

Bir fenomen evlenecek olsa, düğünü bedavaya mı gelir?

Çoğu düğünde tüm gözler tipik olarak gelin ve damat üzerindedir. Ancak evlenenler sosyal medya influencer’ları ise üzerlerindeki göz sayısı yüzbinleri bulabilir. 28 yaşındaki Caila Quinn, New York’ta yaşıyor. 2016’da yayınlanan “The Bachelor”ın 20’nci sezonunda dikkatleri ...

Denizdeki Çernobil

Dünyanın en yoğun balıkçılık bölgelerinden biri olan Kuzey Buz Denizi’nin dibinde Sovyet döneminden kalma çok sayıda radyoaktif denizaltı yatıyor. Rusya, yıllar sonra onları çıkarmaya hazırlanıyor. Rusya’da bir adet vardır; yaşayan birine her zaman tek sayıda çiçek verirler, bir mezara ya da ...