TÜİK’e göre tüketiciye korona vız geldi, güven yükseldi

Türkiye İstatistik Enstitüsü her halde uzun yılların en tartışmalı istatistiğini bu sabah açıkladı ve Türkiye’de bütün korona virüs salgınına, salgın nedeniyle ilan edilen sokağa çıkma yasaklarına, bütün dükkanların ve AVM’leri kapanmış olmasına rağmen tüketici güveninin yükseldiğini söyledi.

TÜİK’e göre Mart ayında da tüketici güveni az da olsa yükselmiş ama nisan ayında endeks değeri 54.9’a düşmüştü. Mayıs ayı rakamları ise tüketici güveninin 59.5’e geldiği yönünde.

Aslında bu seviye de hala oldukça düşük bir seviye; genel olarak tüketici güveninde 60’ın altındaki rakamlar alış verişten kaçınma, parayı harcamama eğilimine işaret eden endeks değerleri.

Fakat ilginç biçimde TÜİK’in açıkladığı diğer endekslerde de yükselme ve bir çeşit iyimserlik hakim. Örneğin hane halklarının önümüzdeki 12 aya ilişkin hane gelirinin artıp artmayacağına dair beklentisi nisan ayında 72,5 iken, Mayıs ayında %9,3 oranında artarak 79,2 oldu. Yani halk gelirinin artmasını bekliyor.

Tabii gelir artış beklentisine genel ekonomik durumla ilgili iyimserlik de eşlik ediyor. Gelecek 12 aylık döneme ilişkin genel ekonomik durum beklentisi endeksi Nisan ayında 74,8 iken, Mayıs ayında %9,5 oranında artarak 81,8 oldu.

TÜİK’in yaygın sokağa çıkma yasağı ve seyahat kısıtlaması önlemleri yürürlükteyken bu veriyi nasıl topladığı, anketörlerini nasıl görevlendirdiği bilinmiyor. Bir ihtimal verilerin elektronik yolla toplanmış olması ve bu yüzden yetersiz kalması.

Haftada dört gün çalışalım; herkesin işi olsun

Olağanüstü dönemler beraberinde olağanüstü önlemlerle geliyor. Bakın korona salgınına, düne kadar hayal edilemez olan önlemlere başvuruldu. Sadece sağlıkla ilgili değildi bu önlemler. Yüzbinlerce şirkete ve esnafa milyarlarca liralık krediler açıldı; bu kredilerin geri ödemeleri Kasım ayında ...

Yanlış zamanda yanlış politikanın bedelini ağır ödeyeceğiz

Korona virüs salgını, dünya ekonomisine bir “ani duruş” yaşattığında dünyanın dört bir yanında hükümetler, parlamentolar ve merkez bankaları hep birbirine benzer tepkiler verdi. Türkiye’de de. Merkez Bankası para basmaya başladı. Hükümet bütçe açığını düşünmez oldu. Evet ama Türkiye’nin ...

İktidar düne kadar doları düşük tutmaya uğraşıyordu; bugün “rekabetçi kur daha iyi” demeye başladı

Dünyanın refah bakımından gelişmiş sayılan kesiminde kurumsal yönetim çok önemli olmakla birlikte iş ekonomi yönetimine gelince bazı istisna alanları ortaya çıkar. Kurumsallık prensip olarak esas olsa da ekonomi politikaları yönetenlerin adıyla anılır. Örneğin ABD’de merkez bankasından ...