Gündemi izleme kılavuzu

Ücretsiz maske paketinden de kutuplaşma çıkar

HAKAN ÇELENK

Plana göre 20 ile 65 yaş arası her vatandaşa isterlerse içinde beşer maske bulunan paket gönderilecek. Dağıtım salgın önlemleri yürürlükte kaldığı sürece devam edecek. Paketleri PTT ulaştıracak. Her şey normal görünüyor gibi ama değil.
PTT Genel Müdürü Kenan Bozgeyik, 2019’da yaptığı açıklamada 42 bin personelle hizmet verdiklerini söylüyordu. 60 bin personel açıkları olduğunu belirten Bozgeyik, 2023 yılında 100 bin çalışan sayısına ulaşmayı hedef koyuyordu.
PTT’nin bugün tahminen 50 bine yakın çalışanı var. Bunlar içinde 5 bin hizmet noktasında bankacılıktan muhasebeye, güvenlik görevlisinden gişe memuruna, oda hizmetlerinden dağıtım trafiğini yürütenlere kadar binlerce çalışan var. Adreslere maskeleri getirecek posta dağıtıcısı sayısı taş çatlasa 20 bin görünüyor.
Türkiye’de 20-65 yaş arası 50 milyonu aşkın insana maske ulaştıracaklar. Bu arada diğer kargoları da taşıyacaklar. Rakam akla ziyan. Bu hesaba göre bir posta dağıtıcısı haftada 2 bin 500 maske paketini yerine ulaştıracak. 7 gün 24 saat uyumadan, yemeden içmeden çalışsa saatte 15, dakikada 4 paketi adresine götürmek zorunda. Hadi işi biraz hafifletelim, birçok adreste birden fazla 20-65 yaş insan yaşıyor. Ancak bunların bir de kargo dağıtım merkezlerinde tasnifi var.
Bunları yazmamdaki amaç, dağıtımın yapılıp yapılamayacağı konusunda iddialaşmak değil elbette.
Devlet gücü kafaya takarsa yapar mı, yapar. Ancak hali hazırdaki hizmetleri hakkıyla yapmak için bile 60 bin personel açığı olan PTT ile yapamaz. Dışarıdan destek vermek zorunda. Belediyeler eliyle rahatça yapılır. Ama CHP’li başkanlarla siyaseten küs olunduğu için böyle bir hizmet ortak yürütülemez.
Devlet işi görüyorsanız planlı davranmak ve halka hizmet için işbirliği yapmak zorundasınız. Hizmeti, Cumhurbaşkanlığı iletişim başkanının gece vakti tepemize düşen tweet mesajıyla bir anda karşımıza çıkamazsınız. Çıkarırsanız, dün akşamki gibi PTT’nin internet sitesi maske sipariş etmek isteyenlerin yoğunluğundan tıkanır. Maskeyi dağıtmak bir yana internet altyapısı bile hazırlanmadığı için başvuru bile alınamaz. Sabah internetin yoğun olmadığı 05.30’da maske için başvurmaya kalktım, anlayışım için teşekkür eden bir yazıyla karşılaştım. Hizmetin en kısa sürede e-devlet üzerinden verileceği söyleniyordu. Hizmetin yoğunluktan aksadığını belirten dürüst bir gerekçe bildirmek bile vatandaş olarak bana çok görülmüştü
Virüs salgınının dünyada patlaması, ardından adım adım bize yaklaşması sürecinde tanık olduğumuz savrulma hali Ankara’da hız kaybetmeden sürüyor. Planlama yine yetersiz, yine propaganda rüzgarının esiş yönüne göre anlık refleksler.

Kararlarda muhalefet etkisi

Salgınla ilgili ideal planlama yapılmış olsaydı, hükümet maskeyi birçok alanda zorunlu kıldığı anda ücretsiz verileceğini de açıklardı. O dakikadan itibaren devleti yönetenler için ücretsiz dağıtım bir tercih değil ödevdi. Cumhurbaşkanlığı’nın açıklaması ise CHP’li İstanbul belediyesinin ücretsiz maske kampanyasına başlamasının ardından geldi.
Tıpkı IBAN’lı kampanyanın CHP’li belediyelerin yardım çağrılarının ardından düzenlenmesi gibi.
Tıpkı umreden dönen ilk kafilelerin evlerine gönderilip, homurtuların yükselmesinin ardından son kafilelerin karantinaya alınması gibi.
Tıpkı ‘test kiti üretiyoruz’ propagandasıyla işe başlanıp, muhalefet ‘yetersiz’ diye bastırınca Çin’den ithal test kiti getirmekle övünülmesi gibi…
Artık bu son hizmet tıkanması “Yoğun ilgi var” diye siyasi propaganda çalışmasının bir parçası olursa şaşırmam.

Evet, kedinizden hastalık kapabilirsiniz

Amerika’daki Bronx hayvanat bahçesinde tutsak bir kaplanda kuru öksürük başlayınca veterinerler COVID-19 testi uygulamış. Test sonucu pozitif çıkmış. Test belirti vermeyen diğer hayvanlara da uygulanmış. Toplamda 3 kaplan, 3 de aslan korona virüs hastası çıkmış. Virüs bir bakıcıdan bulaşmış. Hayvanların sağlıkları iyi, ölmeyecekler. Ancak insanlar için kötü haber var. Kedigillerin hastalığa yakalandıkları artık kanıtlandı. Kediniz hastaysa size de geçebilir. Havadan bulaşan, çelik yüzeylerde 3 saat, plastikte 7 saat, kartonda 24 saat sağ kalan bu virüsün yarattığı belanın boyutları bakalım daha ne kadar büyüyecek?

Bu yaz sosyal mesafe devam edebilir

Hava bu hafta Türkiye’de ısınmaya başlayacak. Korona virüsün sıcaklığın artmasıyla birlikte gerileyeceğini öngörenler için final haftalarına da böylece gireceğiz. The Guardian gazetesi İngiltere’de konu üzerine son araştırmaları yapan bilim uzmanlarına mikrofon uzatmış. Ne yazık ki pek olumlu bulguya rastlanmamış. Londra Üniversitesi’nden Rob Aldridge, sıcaklık değişiminin virüsün bulaşma yeteneğine çok az etki yaptığını tespit ettiklerini söylüyor. Virüsün bulaşmasının engelleyen unsurun sıcaklık değil sosyal mesafeyi korumak olmaya devam edeceğini de sözlerine ekliyor. Konuşan diğer tüm uzmanlar Aldridge ile hemfikir. Ayrıca tropik bölgeler ve halen yazın yaşandığı güney yarımkürede virüsün yayılmasına yüksek sıcaklığın engel oluşturmadığı anlaşılmış durumda. Aşı ya da ilaç bulunmazsa bu yaz çok ama çok zor geçecek.

Cumhurbaşkanı adaylığı yarışı CHP’de erken başladı

Bu kadar spekülasyon canımıza tak etti. Bütün amaç bizim içimizde bir tartışma yaratıp moralimizi düşürmek CHP’nin gündeminde Abdullah Gül diye bir isim olmadı, şimdi de yok, olmayacak da…” 25 Nisan 2018’de CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, 11. Cumhurbaşkanı Abdullah ...

Devletin bayramını bitirmekten halkın bayramını yasaklamaya giden yol

Türk Dil Kurumu’nun sözlüğü, bayram sözcüğünü “Millî veya dinî bakımdan önemi olan ve kutlanan gün veya günler” diye tanımlamış. İkinci bir anlam olarak da ‘Kutlanan gün’, ‘Sevinç, neşe’ diyor. “Kutlama” sözcüğünün karşılığı olarak da TDK “Mutlu bir olaya sevinildiğini ...

Bakanlık eğitime hazır değil, bir yılı daha kaybediyoruz

Türkiye ile Almanya’nın nüfusları birbirine benziyor; iki ülke de 83 milyon civarında. Korona salgını Almanya’ya bizden önce ulaştı; bu ülkede bugüne kadar 238 bine yakın insan enfekte oldu. Bunların 9 bin 284’ü hayatını kaybetti. Türkiye’de ise Almanya’dan fazla insan, 261 bin kişi enfekte ...