Öyle bir öykü ki, içinde Erdoğan da var, Putin de, Aliyev de, Nagehan Alçı da…

Yarım milyar sterlinlik bir boşanma hikayesi

Ferhad Ahmedov'un 227 milyon sterlinlik (yaklaşık 2 milyar lira) yatı MV Luna.

İSMAİL YUVACAN

Bir milyar sterlini aşan servetiyle bir Rus oligark, boşanma davası aşan eşi, Putin, Aliyev, KGB, Recep Tayyip Erdoğan, Mevlüt Çavuşoğlu, 2016’da Türk F-16’larının Suriye hava sahası üzerinde düşürdüğü Rus uçağı ve Nagihan Alçı… Hepsi bir süredir İngiltere medyasını meşgul eden tarihin gördüğü en pahalı boşanma davasında buluştu.

Önce Rus oligarkı tanıyalım. Adı Farkhad Temurovich Akhmedov ya da Azeri Türkçesi’yle Ferhad Ahmedov. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’e yakın bir isim. Bugün 1.2 milyar sterline yakın bir servetin sahibi.

Ferhad Ahmedov 15 Eylül 1955’te Bakü’de doğdu. Babası Teymur Ahmedov, Rus gizli servisi KGB tarafından devlet parasını zimmetine geçirmekle suçlanıp idama mahkum edildiğinde henüz küçük bir çocuktu.

Babasının idam fermanının altında bugün Azerbaycan’ın başında olan
İlham Aliyev’in babası, KGB generali Haydar Aliyev’in imzası vardı.

Ferhad, babasının idamından kısa süre sonra, henüz 15 yaşındayken evi terk etti, cebinde 48 ruble ile Moskova’ya gitti. Önceleri tamirci olarak çalıştı. Sonra birkaç yıl Rus Donanması’da görev yaptı. Ardından Moskova Veteriner Akademisi’ne devam etti ve ‘kürk uzmanı’ olarak mezun oldu.

Milyar dolarlık arkadaşlar

Ferhad Ahmedova

Ferhad uzun yıllar Moskova’da yaşadı. 1980’lerde SSCB artık uzatmaları oynuyordu. Ferhad’ın en yakın arkadaşları Boris Berezovsky, Pyotr Aven, Roman Abromovich ve Eugene Markovich Shvidler’di. Boris Berezovsky hariç diğerleri bugün hala hayatta, Britanya ve ABD’de milyar dolarlık servetlerinin tadını çıkarıyor.

Ferhad Ahmedov, İngiltere’yle deri ticareti yapıyordu. 1987’de Rus gaz üreticilerine İngiltere’den yeni ve ikinci el ekipman tedarik eden Tansley Trading LTD’yi kurdu.

1989’da Berlin Duvarı yıkıldı, 31 Aralık 1991’de Kremlin’in tepesindeki orak çekiçli bayrak indi, Rusya yeni bir döneme girdi. Komünizm çökmüştü, yerini kapitalizmin en vahşi türü aldı.

Yönetime yakın bir avuç insan, ‘özelleştirme’ adı altında ülkenin zenginliklerini yağmalamaya başladı.

Sibirya’da doğalgaz şirketi

Ferid Ahmedov’un doğalgaz ekipmanı sattığı şirketlerden biri Becthel’di. ABD’li Becthel, 1990’ların başında Sibirya’nın kutup bölgesinde Northgas adı altında doğalgaz çıkarıyordu. Ferhad, 1993’te Northgas’ın yüzde 5’ini satın aldı.

Tatiana Ahmedov

Aynı yıl, 25 yaşındaki Tatiana Ahmedova ile evlendi. İki oğulları oldu. Çocuklar kısmetiyle gelir derler, 5 yıl sonra, 1998’de Northgas’ın yüzde 100 hissesi artık onundu.

Devlet şirketinin yarısına el koydu

2005’te Rus devleti ‘doğalgaz üretim ruhsatını iptal etmekle’ tehdit edince, şirketin yüzde 51’ini ‘bedelsiz’ olarak Gazprom’a devretmek zorunda kaldı. O dönem Gazprom’un başında sonradan Devlet Başkanı olan Dmitry Medvedev vardı.

Gazprom’la üretim kotası ve doğalgaz fiyatı nedeniyle sürekli problem yaşadı.

En sonunda 2012’de Northgas’ın kalan yüzde 49 hissesini 2 ila 6 milyar dolar arasında bir rakama bir başka Rus enerji şirketi Inter RAO’ya sattı.

Northgas o dönem Rusya’nın en verimli doğalgaz şirketiydi. Gazprom’un üretiminin yüzde 30’unu sadece 350 çalışanla gerçekleştiriyordu.

Banka hesabı şiştikçe şişti

Rusya’nın en büyük doğalgaz sahasından milyar dolarlar banka hesabını doldururken Ferhad Ahmedov siyasete atıldı.

2004’te Krasnodar’dan seçilerek Rusya’nın Azerbaycan asıllı ilk senatörü oldu.

2007-2010 arası Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi’nde (AKPM) Rusya’yı temsil etti. O yıllarda AKPM’nin başkanlığına kadar yükselen Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile sıkı dostluk kurdu. Bu dostluk, birkaç yıl sonra Türkiye ile
Rusya arasında patlak verin büyük bir krizin çözülmesinde kilit rol oynayacaktı.

Tatiana Ahmedova, eşi Ferhad Ahmedov’un sahip olduğu yaklaşık 1.2 milyar sterlinin (bugünün kuruyla 10 milyar TL’den birkaç yüz milyon lira fazla) yarıya yakınını istiyor. İngiliz mahkemesi, Ferhad Ahmedov’un Tatiana’ya 453 milyon sterlin boşanma tazminatı ödemesine karar verdi. Elbette servetin tamamı nakit değil. Malikhaneler, modern sanat koleksiyonları, çok değerli otomobiller, say say bitmiyor. Ancak bu servetin en değerli parçası şüphesiz, Ferhad Ahmedov’un eksi dostu, bir başka Rus milyarder Roman Abromoviç’ten satın aldığı ultra lüks yat MV Luna… Bugün yata 227 milyon sterlin değer biçiliyor. Yatın sahipliği için karı koca arasında amansız bir hukuk savaşı halen sürüyor. Ferhad Ahmedov, Bakü doğumlu. İlham Aliyev’le sıkı dost. Bu küçük not, Ferhad’ın babası, o daha küçük bir çocukken idam edilmiş. İdam emrini veren kim? İlham Aliyev’in o zaman KGB’de general olan babası Haydar Aliyev.

 

Aliyev’in yakın arkadaşı

Azerbaycan’da İlham Aliyev’in Cumhurbakanı seçildiği 2010 seçimlerini Avrupa Parlamentosu adına ‘gözlemci’ sıfatıyla kim izledi, tahmin edin. Evet, Ferhad Ahmedov.

Bazıları ‘Babasını idama gönderen Haydar Aliyev’in oğlunun seçiminde tarafsız kalamaz’ gerekçesiyle karşı çıktı. Buna rağmen Avrupa Parlamentosu atamada ısrar etti, üstelik seçimlerin tanınıp tanınmama kararını da ona bıraktı. Aliyev soyadının geleceği onun ellerindeydi. Sonuçta Ahmedov, İlham Aliyev’in kazandığı seçimin ‘demokratik kurallar çerçevesinde gerçekleştiğini’ rapor etti.

İlham Aliyev bu jestin altında kalmadı. İki yıl sonra bizzat devreye girerek Ferhad Ahmedov’un babası Teymur Ahmedov’un kayıp mezarını buldu. Baba şimdi Bakü’de, oğlunun rezidansına yakın bir mezarlıkta yatıyor.

Tatiana boşanmak istedi

Bu noktada dönelim Tatiana Ahmedova’ya. Rus vatandaşı olan ama eşi gibi İngiltere’de otuma izni bulunan Tatiana, 2003’te Londra’da eşine boşanma davası açtı.

Ferhad Ahmedov mahkemede Tatiana ile 2000 yılında Moskova’da, karısının ‘sadakatsizliği’ nedeniyle boşandıklarını iddia etti. Ancak İngiliz mahkemesine sunduğu boşanma kayıtlarında bir tufahlık vardı. Mahkeme belgelerin asıllarını istedi. Ancak ne Rus avukatlar ne de mahkeme, boşanmayı kanıtlayacak resmi belgelere ulaşamadı. Bunun üzerine İngilizler, sunulan boşanma kağıtlarının sahte olduğuna karar verdi. Bu arada 5 yıl geçti.

2008’de taraflar uzlaştı, dava düştü. Ferhad Ahmedov her ne kadar tersini iddia etse de çift, Tatiana’nın ikinci kez boşanma davası açtığı 2015’e kadar birlikte yaşamaya devam etti.

Nereden mi biliyoruz? Bugün Habertürk yazarı olan Nagehan Alçı, 2014’te Milliyet’te yazıyordu.

Nagehan Alçı

Yaz tatili için gittiği Bodrum’dan, 10 Ağustos 2014 tarihli Milliyet’e yazdığı ‘Dünyanın en güzel yatında 2 saat’ başlıklı yazıyı birlikte okuyalım:

“Bodrum her yıl global olarak daha fazla tanınan bir turizm merkezi haline geliyor. Dikkatli gözler dünya starlarından, Forbes’un zenginler listesinin en tepesindeki işadamlarına kadar bir çok kişiyi burada yakalayabilir.

Biz bu yıl ilginç isimlerle karşılaştık. Ama şüphesiz bunların içinde en dikkat çekici olanı Ferhad Ahmedov’du. Ahmedov Azeri asıllı bir Rus işadamı. Baba tarafından da Azerbaycan Kürtlerinden. Türkiye’de olanları ve çözüm sürecini de dikkatle takip ediyor.

Northgas’ın hisselerinin neredeyse tamamını alıp daha sonra Putin’in baskısıyla sattı. Müthiş bir servete sahip. Rusya’da siyasi bir geçmişi de var. Ancak benim için esas ilginç olan özelliği dünyanın en güzel yatlarından ‘Luna’nın yeni sahibi olması.
Ahmedov, Luna’yı geçen yıl yakın arkadaşı Rus oligark Abramoviç’ten satın aldı. 115 metrelik yat bir yıldır onun. Ahmedov ve karısı Tatjana ile yakın arkadaşları Mübariz Mansimov’un Hazar Yıldızı adlı güzel teknesindeki yemekte tanıştık. Bizi Luna’ya davet ettiler ve bizzat gezdirdiler.
Yüzme havuzu, büyük güneşlenme terasları, 8 şık misafir odası, dev bir yatak odası, spa, spor salonu, basketbol sahası, iki adet helikopter pisti ve bir denizaltı… Bunların hepsi var Luna’da. Alta doğru ise 4 kat mürettebat ve makine dairelerine ayırılmış. Bu dev gemiyi kullanan da Avustralyalı bir kadın kaptan..’

” Ya, dünya ne kadar küçük değil mi?
İngiliz mahkemelerinin Nagehan Alçı’nın köşesini takip etmediğini düşündüğü için olsa gerek Ferhad Ahmedov, bu kez eşiyle gerçek bir evlilikleri olmadığını, sadece iki oğlunu görmek için zaman zaman Londra’ya gittiğini söyledi. Ancak Tatiana’nın avukatları, mahkemeye sundukları aile fotoğraflarıyla bu iddiayı çabuk çürüttü. Çift sonunda 2015’te resmen boşandı.

Rusya’yla uçak krizi patlıyor

İngiliz mahkemesi, yaklaşık 1 .2 milyar sterlin serveti olan Ferhad Ahmedov’un kendisinden 13 yaş genç karısına ödeyeceği boşanma tazminatını hesaplamaya çalışırken 24 Kasım 2015’te binlerce kilometre ötede iki Türk F-16’sı Suriye’de muhalifleri bombalayan bir Rus Su-24 savaş uçağını düşürdü.

Ne ilgisi var demeyin lütfen, okumaya devam edin. Rus uçağının düşürülmesi, iki ülke arasında büyük krize yol açtı. Putin ve Erdoğan kamuoylarına sert açıklamalar yaparken, kapalı kapılar ardında müthiş bir trafik yürümeye başladı.

Ankara, Putin’e ulaşacak gayrıresmi bir kanal arıyordu. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun aklına gelen isimlerden biri Brüksel’den arkadaşı Ferhad Ahmedov oldu. Gerisini 8 Ekim 2016 tarihinde Çavuşoğlu anlatıyor:

Ferhad Ahmedov ve eşi Tatiana, 2014’te Luna ile Bodrum’a gelmişler. Nereden biliyoruz? O yıllarda Milliyet gazetesinde köşe yazan Nagehan Alçı’dan. Nagehan Alçı, Luna’da Ahmedov çiftinin misafiri olarak geçirdiği iki saati 10 Ağustos 2014’te köşesinde “Dünyanın en güzel yatında iki saat” başlığı ile yazmış. Ferhad Ahmedova, Türkiye ile Rusya arasında patlak veren uçak krizinde de Erdoğan ve Putin arasındaki buzları çözmek için devreye giren isimlerden biri. Bunu da Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’ndan öğreniyoruz. Çavuşoğlu, o dönem krizi çözmek üzere devreye giren isimlere teşekkür ederken Ferhad Ahmedov’a özel bir yer ayırıyor, “Gelip Cumhurbaşkanımız ile görüştüğünde bir mektup yazarsa etkili olacağını anlatmıştı. Mektubun çerçevesine baktığımızda onun söyledikleri de var. Putin’i yakından tanıyan bir isim olarak önerileri de gerçekten etkili oldu” diyor.

 

Erdoğan’a mektup yazmasını önerdi

“Eski bir Rus senatör, benim de Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi’nden arkadaşım, Azerbaycan asıllı Ferhad Ahmedov, Putin’i de yakından tanıyan bir isim.
Gelip Cumhurbaşkanımızla görüştüğünde bir mektup yazarsa etkili olacağını anlatmıştı.
Mektubun çerçevesine baktığımızda onun söyledikleri de var. Putin’i böyle dost olarak yakından tanıyan bir kişi olan Ahmedov’un önerileri de gerçekten etkili oldu. Kendisine çok teşekkür ediyoruz… Çünkü bazen resmi diplomasi kanallarının tıkandığı yerlerde gayrıresmi, dostane yaklaşımlar ve adımlar daha etkili oluyor.”

Ahmedov’un tavsiyesine uyan Erdoğan, mektubu 23 Haziran gecesi imzaladı, İbrahim Kalın ve Cavit Çağlar’la Putin’e gönderdi.

Servet nasıl paylaşılacak?

9 Ağustos 2016’da Putin ve Erdoğan yüz yüze gelerek krizi çözdü. Ancak Ferhad Ahmedov’un krizi daha yeni başlıyordu.

Aralık 2016’da İngiliz Yüksek Mahkemesi, Ferhad Ahmedov’un servetinin yüzde 41.5’ini, yani 453 milyon sterlini boşanma tazminatı olara eşine vermesine hükmetti.

Ahmedov itiraz etti. Yargıç reddetti, her iki tarafın eşit katkısı nedeniyle, evlilik boyunca elde edilen malların eşit bölünmesini istedi.

Ahmedov karar için “tuvalet kağıdı hükmünde” dedi ve eski karısına ödeme yapmadı.

Mahkeme bunun üzerine Ahmedov’un tüm malvarlığı için dünya çapında ‘dondurma’ kararı çıkardı.

Hâkimin dondurulmasını emrettiği varlıklar arasında 227 milyon sterlin değeride ultra lüks yat MV Luna, off shore banka hesapları, Londra’da 30 milyon sterlin değerinde bir malikane ve içindeki 90 milyon sterlinlik modern sanat koleksiyonu vardı.

Kocasının çalışanı taraf değiştirdi

Tam bu günlerde Tatiana’nın kapısını, eski kocasının eski bir çalışanı çaldı. Adı Ross Henderson’dı. Bir dönem Goldman Sachs ve UBS’de çalışmıştı.

İngiliz bankacı, Ahmedov’la UBS’de çalışırken tanışmış, 2014’te İsviçre’de Cotor Asset Management adlı şirketi kurup yönetmesi için el sıkışmıştı.

Şirketi kurdu, yönetmeye başladı ama Ahmedov yaklaşık bir yıl sonra Henderson’ı kovdu. Ama çok yakında bunun ne kadar yanlış bir karar olduğu ortaya çıkacaktı.

Gizli belgeler Tatiana’nın elinde

Ross Henderson ayrılırken ofis bilgisayarının sabit diskinden kişisel bir sunucuya bir kısım e-posta ve belgeleri kopyalamıştı.

Kasım 2017’de bu belgeleri içeren USB belleği Tatiana’nın Lihtenştayn ve İsviçre merkezli avukatlarına verdi.

Tatiana Ahmedova’nın İngiltere’deki avukatları, bağımsız bir avukattan bu belgeleri incelemesini talep etti.

Tarafsız avukat, belgelerin çoğunun gizli veya yasal olarak ‘imtiyazlı’ olduğunu tespit etti. Bununla birlikte, belgelerin 244’ünün, Ferhad Ahmedov’un servetini eski karısından kaçırmaya çalıştığını kanıtlayabilirdi. Belgeler mahkemenin önüne geldi.

Ferhad Ahmedova ise belgelerin ‘gizlilik sözleşmesi’ yaptığı eski bir çalışanı tarafından kendisinden çalındığını söyleyerek itiraz etti.

Yüksek Mahkeme’nin kadın yargıcı bir kez daha Ferhad Ahmedov’un talebini geri çevirdi; “Söz konusu dolandırıcılık ise gizli ve yasal olarak kısıtlı olanlar dışındaki belgeler için bir istisna yapılabilir. Tatiana Ahmedova bu belgeleri kullanmakta serbesttir.”

Küçük bir not; Ross Handerson ve firması Sparten bu hizmeti karşılığında şimdi Tatiana Ahmedova için çalışıyor.

Ve Luna için savaş başlıyor

Tatiana Amedova’nın avukatları, İngiliz mahkemesinin ‘el koyma’ kararı üzerine hiç vakit kaybetmeden Ferhad Ahmedov’un malvarlıklarının peşine düştü.

Milyar sterlinlik servetin en değerli parçası, hiç şüphesiz Ferhad Ahmedov’un 2013’te eski arkadaşı Roman Abromovich’ten satın aldığı 227 milyon sterlin (yaklaşık 450 milyon dolar) değerindeki ultra lüks yatı MV Luna’ydı.

Ekim 2017’de Luna Dubai’de demirli olduğu sırada yata el kondu. Ardından Nisan 2018’de İngiliz mahkemesi ultra lüks yatın Tatiana’ya devrine karar verdi.

Burford Capital’le anlaştı

Tatiana zaman kaybetmeden hem giriştiği hukuk savaşını finanse etmek hem de eski kocasının diğer varlıklarını takip etmek için Burford Capital adlı şirketle anlaştı.
Şirketin patronu Barcley bankasının eski başkanı Sir Peter Middleton’du.

Britanya’da hukuk davalarını finanse eden şirket, Tatiana’nın eski kocasından tahsil edeceği her penny’nin yüzde 30’unu alacaktı. Bunun karşılığında hem yasal harcamaları hem de Tatiana’nın lüks yaşamını finanse etmeye başladılar. Sadece geçen yıl şirket Tatiana’ya 15 milyon sterlin ödedi.

Rus oligark boş durmuyor

Ferhad Ahmedov, Tatiana’nın hamlelerine iki koldan karşılık verdi.
Hemen Dubai mahkemesine başvurarak yatın eski karısına devri için yürütmeyi durdurma kararı aldırdı.

Ardından Rusya’da 2000 yılında boşandıkları iddiasını kanıtlayacak belgeler için Moskova’da mahkemeye başvurdu.

Dubai hamlesi işe yaradı. Dubai Temyiz Mahkemesi, Temmuz 2018’de İngiliz mahkemesinin kararını bozdu; çünkü şeriat yasalarına göre yatın bu ülkede Tatiana’ya devri mümkün değildi.

Ancak aynı günlerde Moskova’daki girişim sonuçsuz kaldı. Rus mahkemesi Ahmedov’un başvurusunu reddetti. Avukatlar bir üst mahkemeye itiraz etti, o da iki buçuk ay sonra, Ekim 2018’de sonuçlandı; Ahmedova mahkemeye karısından 2000 yılında boşandığını gösteren güvenilir bir kanıt sunamamıştı.

Yatı geri aldı ama bitmedi

Avrupa basınında magazin sayfalarının mahşetlerini “Rus milyarder 436 milyon dolarlık yatını eşinden geri aldı!” başlıkları süslerken, Ahmedov hemen karşı atağa geçti.

Tatiana ve Burford’a, Nisan 2019’da, lüks yatın Dubai’de bağlanması yüzünden zarara uğradığı gerekçesiyle ayrı ayrı 85 ve 115 milyon dolarlık iki karşı tazminat davası açtı. Ama Dubai makamları 200 milyon doları fazla buldu, onlara göre Ahmedov’un uğradığı zarar en fazla 50 milyon sterlin’di.

Şubat 2020’de Dubai, MV Luna’nın ülkeden ayrılmasına izin verdi. Ama aynı gün Tatiana’nın avukatları İngiliz mahkemelerinden yeni bir tedbir kararı çıkardı.

Luna’ya sahip olmak için “Güller’in Savaşı” halen uluslararası mahkemelerde sürüyor.

225 milyon sterlinlik yatın satışından yüzde 30 kazanma hayali şimdilik suya düşen, üstüne milyonlarca sterlinlik tazminat davasıyla karşı karşıya kalan Burford Capital’in hisseleri ise İngiliz borsasında resmen çakıldı.

Sadece 5 milyon sterlin

Bugüne kadar Tatiana Ahmedova 453 milyon sterlin’den sadece 5 milyon sterlin alabildi.

Ferhad Ahmedov bu süreçte eski eşine iki kez anlaşma teklif etti. Rus oligarkın son teklifine göre, kendisi öldüğünde Tatiana 80 milyon sterlin alacak, ömür boyu banka hesabına her yıl 4 milyon sterlin yatacaktı. Ayrıca aralarında Napoleon’un yazı masasının da olduğu 30 milyon sterlin değerindeki bir kısım antika Tatiana’da kalacaktı. Tatiana Ahmedova hiç düşünmeden ‘hayır’ dedi.

Çünkü, İngiliz bankacı Ross Handerson’dan aldığı belgelere çok güveniyordu.

Oğlunu komployla suçladı

Nitekim bu yılın başında dava farklı bir seyir aldı. Tatiana Ahmedova, İngiliz bankacının verdiği gizli finansal bilgiler ışığında oğlu Temur’u, babasıyla işbirliği yaparak malvarlığını kendisinden kaçırmakla suçladı ve hakkında suç duyurusunda bulundu.

Tatiana’nın iddiasına göre, Ferhad Ahmedov, İngiliz doğumlu oğulları Temur’a multi milyon sterlinlik bir Hyde Park dairesi satın almıştı. Bu ve bunun gibi işlemlerle, varlıklarını gizlice onun üzerine aktarıyordu.

Bu nedenle Tatiana Londra’da yaşayan 26 yaşındaki borsacı oğlunun babasıyla yaptığı e-mail yazışmalarının mahkeme tarafından incelenmesini talep etti.

Ferhad Ahmedov ise eski karısının oğlu Temur üzerinden başlattığı saldırıya Tatiana’nın Burford Capital’le yaptığı ‘kar ortaklığı’ anlaşmanın yasadışı olduğu iddiasıyla karşılık verdi.

Feodal dönemden kalan uygulama

Tatiana ile Burford Capital arasındaki anlaşma, İngiliz hukukunda ‘Champerty’ olarak geçiyor.

Feodal dönemden kalan uygulama bir tür ‘davada kar ortaklığı’. Kazanıldığı takdirde karı paylaşmak şartıyla bir kimsenin kendini ilgilendirmeyen bir davayı üzerine alması anlamına geliyor.

Şimdi iki tarafın avukat ordusu, bir kişinin boşanma davasını, üçüncü kişilerin finanse edip edemeyeceği üzerinde amansız bir savaşa tutuştu. Bu uygulama bazı ülkelerde yasa dışı olarak kabul ediliyor.

Temur’un avukatları, champerty’nin feodal zamanlarda derebeylerin toprak anlaşmazlıkları için uygulandığını, boşanma davalarına üçüncü tarafların mali olarak destek veremeyeceğini iddia ediyor. Bunun hem İngiliz yasalarına hem de 1973 tarihli Evlilik Yasası’na aykırı olduğunu öne sürüyorlar.

Ayrıca Temur, borsacı olduğu için, annesinin talebi kabul edilirse, gizli kalması gereken kişisel finansal bilgilerinin açığa çıkacağını öne sürerek, talebin reddini istiyor.

Mahkeme ne karar verecek?

Şimdi yarım milyar sterlinlik davanın kaderi, İngiliz Yüksek Mahkemesi’nin elinde.

Eğer mahkeme Temur, dolayısıyla Ferhad Ahmedov’un iddiasını haklı görürse, bu hem Tatiana’nın 453 milyon sterlin hayalinin hem de şimdiden onlarca milyon sterlin
para harcayan Burford Capital’in sonu olabilir.

Tatiana Ahmedova, davada tek karar verici. Ancak Ferhad Ahmedov’un avukatları “Tatiana herhangi bir rakama evet dese bile yatırımını kurtarmadığı sürece Burford engelleyecektir” diyorlar.

İşte böyle, zenginin malı züğürdün çenesini yorar diye boşuna dememişler…

Putin muhalifi Navalni’yi kim, neden zehirledi?

Tuhaf bir milletiz doğrusu. Amerikan iç politikasını, hatta zaman zaman Büyük Britanya’nın iç politikasını bile izler bizim gazetelerimiz, TV’lerimiz, web sitelerimiz ama en yakınımızda neler olup bittiğiyle pek ilgilenmeyiz. Yunanistan’dan çeşitli Arap ülkelerine, Ukrayna’dan Gürcistan’a böyle ...

Bir fenomen evlenecek olsa, düğünü bedavaya mı gelir?

Çoğu düğünde tüm gözler tipik olarak gelin ve damat üzerindedir. Ancak evlenenler sosyal medya influencer’ları ise üzerlerindeki göz sayısı yüzbinleri bulabilir. 28 yaşındaki Caila Quinn, New York’ta yaşıyor. 2016’da yayınlanan “The Bachelor”ın 20’nci sezonunda dikkatleri ...

Denizdeki Çernobil

Dünyanın en yoğun balıkçılık bölgelerinden biri olan Kuzey Buz Denizi’nin dibinde Sovyet döneminden kalma çok sayıda radyoaktif denizaltı yatıyor. Rusya, yıllar sonra onları çıkarmaya hazırlanıyor. Rusya’da bir adet vardır; yaşayan birine her zaman tek sayıda çiçek verirler, bir mezara ya da ...