Yaz tatili planı yapanların dikkatine

Havalar ısınınca virüsün etkisinin azalacağını düşünenlerdenseniz, size kötü bir haberimiz var.

Kanada ve İsviçre’de yapılan en son araştırma, ısı ve nemdeki değişimin Covid-19 salgını üzerinde ‘kayda değer’ bir etkisi olmadığını ortaya çıkardı.

Bilim insanları neden olarak dünya nüfusunun çoğunluğunun virüse karşı bağışıklığı olmamasını gösteriyor. Bu nedenle virüs yayılmak için ‘uygun iklim koşullarına’ ihtiyaç duymuyor.

Toronto Üniversitesi’nden epidemiyolog Dr. Peter Juni ve arkadaşları, araştırma için 144 ülkede 7-13 Mart tarihleri arasında sıcaklık, nem ve vaka sayılarına baktı. 14 günlük kuluçka dönemi sonrası 21-27 Mart’ta sonuçları karşılaştırdılar.

Ülkeler Kanada’dan tropik bölgelere kadar uzanıyordu. Ancak sıcaklığın virüsün yayılmasına etkisi olduğunu gösteren bir sonuca ulaşılamadı.

Sadece nemdeki artış yayılım hızında çok küçük bir fark yarattı.

Araştırma, virüsün hızını sadece sosyal mesafe kuralları, okulların, AVM’lerin, bar ve restoranların kapatılması gibi önlemlerin kestiğini teyit etti. Bu tarz müdahalelerin sayısı ile yayılma hızı arasında çok net bir orantı var.

Daha önce MIT’de yapılan bir araştırma, nemin virüsün yayılmasını bir miktar yavaşlattığını ortaya koymuştu ancak raporda ‘halk sağlığı müdahalelerinin kritik önemde olduğu’ özellikle vurgulanmıştı.

Connecticut Üniversitesi’nden Mark C. Urban da ultraviyole ışık da dahil olmak üzere yaz mevsiminin virüsün yayılması üzerinde sınırlı etkisi olduğunu bulmuştu ancak o da “halk sağlığı önemlerinin açık ara ön önemli etkiye sahip olduğunu” kaydetmişti.

En son Nisan başında ABD Ulusal Bilim, Mühendislik ve Tıp Akademileri’nin hazırlayarak Beyaz Saray’a sunduğu 9 sayfalık raporda, Trump’a ‘Boşuna yazı beklemeyin’ mesajı gitmişti: “Covid-19 virüsünü durdurmak için tek gerçek şansımız karantina önlemleri. ABD’de son 250 yılda 10 influenza salgını yaşandı. İkisi kış, üçü bahar, ikisi yaz ve üçü kışın patladı. Ve istisnasız hepsi, insanlar arasında yayılmaya başladıktan 6 ay sonra ikinci kez zirve yaptı.”

Dr. Peter Juni, New York Times’a “Sosyal kısıtlamalar, okul açma, ekonomiyi yeniden başlatma stratejilerinin çok dikkatli bir şekilde planlanması gerek. Yapılacak hata, salgının yeniden alevlenmesine yol açabilir, bunun da yıkıcı sonuçları olur” diyor.

Putin muhalifi Navalni’yi kim, neden zehirledi?

Tuhaf bir milletiz doğrusu. Amerikan iç politikasını, hatta zaman zaman Büyük Britanya’nın iç politikasını bile izler bizim gazetelerimiz, TV’lerimiz, web sitelerimiz ama en yakınımızda neler olup bittiğiyle pek ilgilenmeyiz. Yunanistan’dan çeşitli Arap ülkelerine, Ukrayna’dan Gürcistan’a böyle ...

Cumhurbaşkanı adaylığı yarışı CHP’de erken başladı

Bu kadar spekülasyon canımıza tak etti. Bütün amaç bizim içimizde bir tartışma yaratıp moralimizi düşürmek CHP’nin gündeminde Abdullah Gül diye bir isim olmadı, şimdi de yok, olmayacak da…” 25 Nisan 2018’de CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, 11. Cumhurbaşkanı Abdullah ...

Haftada dört gün çalışalım; herkesin işi olsun

Olağanüstü dönemler beraberinde olağanüstü önlemlerle geliyor. Bakın korona salgınına, düne kadar hayal edilemez olan önlemlere başvuruldu. Sadece sağlıkla ilgili değildi bu önlemler. Yüzbinlerce şirkete ve esnafa milyarlarca liralık krediler açıldı; bu kredilerin geri ödemeleri Kasım ayında ...