TANSU'YA MEKTUPLAR

Günün iki kulisi: Rus oligarklar paralarını Türkiye’ye getirir mi; Rusya’dan çıkan Amerikan şirketleri Türkiye’ye mi geliyor?

2019 temmuzunda Merkez Bankası Başkanı Murat Çetinkaya görevden alındı. Erdoğan gerekçe olarak "Gerekeni yapmadı" dedi. Merkez Bankası'nın bağımsızlığı sona erdiğinin tescillendiği gün de o gündü. Bedeli dış yatırımların azalması oldu. Bugün yaşadığımız döviz kıtlığının nedenlerinden biri de bu.

ERTUĞRUL ÖZKÖK

İstanbul’un özellikle özel bankacılık çevrelerinin gözü önceki gün iki önemli gelişmedeydi.

Biri Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Rusya Devlet Başkanı Putin’le yapacağı görüşme…

Öteki ise Hazine ve Maliye Bakanı Nebati’nin, İstanbul’da DEİK (Dış Ekonomik İlişkiler Komitesi) üyeleriyle yapacağı toplantı. 

Nedenine gelince…

Özellikle  bankacılık çevrelerinde son 5 gündür en çok konuşulan konu şuydu:

Rus Oligarklar paralarını ve yatlarını Türkiye’ye getirir mi?

Tabii asıl soru başka:

Getirirlerse ne olur? 

Bunun nedeni de son günlerde Ankara’da bazı çevrelerde geliştirilen şu argüman:

“Şu anda Rus oligarkların elinde 320 milyar dolara yakın para var. Bunun bir bölümünün kara para kapsamına girebilir. Ama küçümsenmeyecek bir bölümü de meşru yoldan elde edilmiş para. Dolayısıyla o bölümü şimdi kendine güvenli bir sığınak arıyor. Acaba bu sığınak Türkiye olabilir mi?”

Özel bankalar tedirgin

Bu konunun Hükümet çevresinde de konuşulduğunu duyuyorum. 

Ancak özellikle özel bankacılık çevrelerinde bu konuda büyük bir tedirginlik var.

Çünkü bu parayı alabilecek özel bankaların anında SWİFT dışına çıkarılacağı ve bunun da Türk bankacılık sistemine çok büyük bir darbe vuracağından eminler.

Bu görüşlerin Hükümete bildirilmesini isteyen bankacılar da var. Kısaca özel bankalar Rus oligarklarının parasının Türkiye’ye gelmesinden yana değiller.

Cumhurbaşkanın Putin’le yaptığı görüşmeden dışarı yansıyan bir cümle bu tedirginliği daha da arttırdı.

Çünkü bu görüşmede, Rusya ile Türkiye arasındaki ticaretin Dolar ve Euro dışında Ruble, Yuan veya altınla yapılması konusu da gündeme gelmişti.

Bu da, Putin yanlısı Rus oligarklarının paralarının Türkiye’e getirilmesi fikrine güç katabilirdi.

O nedenle Bakan Nebati ile yapılacak toplantı öncesinde konuştuğum bazı bankacılar bu endişelerinin bakana iletilmesi görüşündeydi.

İletilip iletilmediği konusunda bir bilgi alamadım. 

Ama endişeleri açıkça dile getiriliyor.

Megayatlar Türk limanlarına bağlanırsa…

Konuşulan öteki konu da Rus oligarkların mega yatları.

Covid doyasıyla Avrupa kapılarını kapatınca son iki yılda bazı Rus megayatları özellikle Bodrum ve Göcek kıyılarına gelmişti. 

Bu sayede oligarkların bu kıyıları tanıdığı ve sevdiği, burada arkadaşlar edindikleri, dolayısıyla bir bölümünün buralarda gelebileceği tahminleri yapılıyor.

Ancak Amerika ve Avrupa lükleri bu yatlara da el koyduğu taktirde Türkiye üzerinde de bir baskının oluşup oluşmayacağı şimdilik bilinmiyor.

Tabi oligarkların bankalardaki paraları dondurulduğu taktirde, büyük masrafları yüzünden  bu megayatların akıbetinin ne olacağı ayrı bir konu. 

Büyük bir bölümü elden çıkarılabilir.

5 bin Amerikan şirketi gelmek mi istiyor?

Buna karşılık Ankara’ya ulaşan bir başka istihbarat var ki o daha önemli.

Halen Rusya’da çalışan 5 bine yakın Amerikan şirketi, ABD’nin Ankara Büyükelçiliği’ne başvurup, “Faaliyetlerini Türkiye’de yürütüp yürütemeyeceği hakkında bilgi almış.” ABD büyükelçiliği de buna olumlu cevap vermiş.

Bu bilginin Hazine ve Maliye Bakanı Nebati’ye bildirildiği yolunda bilgi aldım.

Bakan bu bilgiyi çok önemsemiş. Şimdi Dışişleri’nin görüşü bekleniyormuş.

Evet iki günden beri İstanbul’un iki önemli kulis haberi buydu.

Sezgin Baran Korkmaz’ın Unico Sigortayı satış operasyonu yattı

Bir şirket düşünün. Beş kişilik yönetim kurulu, önce 5 Mayıs 2021 günü toplanıp bir karar alıyor; şirketin en büyük hissedarının yüzde 87.99’luk hissesini sattığını kayda geçiriyor. Aynı şirketin aynı isimlerden oluşan yönetim kurulu, aradan 55 gün geçtikten sonra bir daha toplanıyor, bu kez en ...

YouTube’daki 10 saniyelik videoya 6.6 milyon dolar verenler, Banksy’nin resmini yakanlar… NFT çılgınlığı

Ardı ardına iki haber. Birincisi şu: “Bir koleksiyoner, YouTube’da ve Instagram’da herkesin izleyebileceği 10 saniyelik bir videoya 6.6 milyon dolar verdi.” İkinci haber şu: “Injective Protocol adlı şirket, Banksy’nin 95 bin dolarlık eserini dijitale çevirmek üzere yaktı.” Teker teker gidelim ...

Bu yıl altının “Altın yılı” oldu

Finansal yatırım araçlarının getirileri açısından çok dalgalı bir yıl olan 2020 birçok ülkede yaşanan ve geçmişte eşi benzeri görülmemiş bir parasal genişleme furyası sayesinde genelde yatırımcıları memnun eden bir yıl oldu.   Bu yazıda Türk halkının finansal yatırımlarının büyük bir yüzdesinin ...