Henüz koronaya aşı bulamadık ama kalp hastalığına bulmuş olabiliriz

Bir kez aşı oluyorsunuz ve ondan sonra bir daha yüksek kolesterol, yüksek trigliserit sorununuz kalmıyor. İstemez misiniz?

Evet, tıp dünyası bugünlerde harıl harıl korona virüsüne karşı aşı arıyor ama arada belki de kalp ve damar hastalıklarının en büyük nedeni olan yüksek kolesterol ve yüksek kan yağı sorununu aşı yoluyla çözmeyi bulmuş olabiliriz.

Konu şu: Daha çok karaciğerimizde aktif olan iki tane genimiz var DNA’mızda. Birinin adı PCSK9, diğerinin adı ise ANGPTL3.

Bunlardan birincisi kolesterolün, ikincisi ise kan yağlarından en önemlisi olan trigliseritin üretimini kontrol ediyor. Bazılarımız, şans eseri bu genleri kapalı olarak doğuyor ve onlar kalp-damar hastalığına hiç yakalanmıyorlar, çünkü vücutları aşırı kolesterol ve kan yağı üretmiyor.

Aynı gen maymunlarda da var ve araştırmacılar bu iki geni “kapatacak” bir gen tedavisinin ilk örneğini maymunlara uyguladı. Sonuç çok başarılı. Maymunların kolesterol sorunu ortadan kalktı.

Tabii aynı şeyin insanlar üzerinde uygulanması için daha uzun yıllar var önümüzde ama şimdiden bir ümit ışığı belirdi; çünkü kalp damar hastalıkları dünyanın her yerinde insanların en çok öldüğü kronik hastalık ve bu hastalığın arkasındaki en büyük neden de, kolesterol dahil kan yağlarının damarlarda birikmesi ve zaman içinde kalbi besleyen damarları da tıkaması.

Bu haberi The New York Times’da çıkan bir haberden hareketle hazırladık. Orijinal haberi merak edenler şu linke bakabilirler.

Sert önlemlere rağmen salgının hızı çok da yavaşlamadı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, bakanlar kurulu toplantısının ardından kameraların karşısına geçip Türkiye genelinde bundan sonra akşamları 21.00’den sabahları 05.00’e kadar sürecek, cuma akşamları ise 21.00’de başlayıp pazartesi 05.00’e kadar kesintisiz devam edecek ...

Amerika, tarihin ilk GDO’lu canlısına izin verdi

Genetiği Değiştirilmiş Organizma’lar, veya yaygın bilinen kısaltmasıyla GDO’lar ülkemizde ve Avrupa’da çok tartışılıyor ama Amerika’da bu çeşit bir tartışma yok. ABD, uzun yıllardır çeşitli tarım zararlılarına karşı dayanıklı olduğunu, dolayısıyla daha az tarım ilacı ...

Gökyüzünün önümüzdeki 1.6 milyon yılda nasıl değişeceğini merak ediyor musunuz?

Avrupa Uzay Ajansı’nın Gaia adını verdiği bir uzay aracı var. Bu bir çeşit teleskop. Avrupa Uzay Ajansı’nda çalışan bilimciler işte bu uzay aracının yıllar boyunca derlediği verilerden yola çıkarak çok müthiş üç şey yaptılar. Bunlardan birincisi, galaksimiz Samanyolu’nun ...