Henüz koronaya aşı bulamadık ama kalp hastalığına bulmuş olabiliriz

Bir kez aşı oluyorsunuz ve ondan sonra bir daha yüksek kolesterol, yüksek trigliserit sorununuz kalmıyor. İstemez misiniz?

Evet, tıp dünyası bugünlerde harıl harıl korona virüsüne karşı aşı arıyor ama arada belki de kalp ve damar hastalıklarının en büyük nedeni olan yüksek kolesterol ve yüksek kan yağı sorununu aşı yoluyla çözmeyi bulmuş olabiliriz.

Konu şu: Daha çok karaciğerimizde aktif olan iki tane genimiz var DNA’mızda. Birinin adı PCSK9, diğerinin adı ise ANGPTL3.

Bunlardan birincisi kolesterolün, ikincisi ise kan yağlarından en önemlisi olan trigliseritin üretimini kontrol ediyor. Bazılarımız, şans eseri bu genleri kapalı olarak doğuyor ve onlar kalp-damar hastalığına hiç yakalanmıyorlar, çünkü vücutları aşırı kolesterol ve kan yağı üretmiyor.

Aynı gen maymunlarda da var ve araştırmacılar bu iki geni “kapatacak” bir gen tedavisinin ilk örneğini maymunlara uyguladı. Sonuç çok başarılı. Maymunların kolesterol sorunu ortadan kalktı.

Tabii aynı şeyin insanlar üzerinde uygulanması için daha uzun yıllar var önümüzde ama şimdiden bir ümit ışığı belirdi; çünkü kalp damar hastalıkları dünyanın her yerinde insanların en çok öldüğü kronik hastalık ve bu hastalığın arkasındaki en büyük neden de, kolesterol dahil kan yağlarının damarlarda birikmesi ve zaman içinde kalbi besleyen damarları da tıkaması.

Bu haberi The New York Times’da çıkan bir haberden hareketle hazırladık. Orijinal haberi merak edenler şu linke bakabilirler.

Son 60 günde 2 milyondan fazla vaka oldu, 12 binden fazla kişi öldü

Türkiye, korona salgını başladığından beri yaşadığı en kötü günleri şu son 20 günde yaşadı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yeni kısıtlama kararlarını açıkladığı 12 Nisandan bu yana 1 milyon yeni vaka saptandı. Buna o kısıtlama kararlarına neden olan Mart ayı rakamlarını da eklediğimizde ...

Ceylanları kurtaran adam

“Kocaman, kadife gibi yumuşacık, kapkara, gece gibi gözleri var. Kederli. İnsan gözlerinden daha cana yakın, daha dost. Vurulunca ağlarmış ceylanlar. Kırmızı, ışıltılı tüyleri, ince, uzun, uçmaya hazır bacakları var”. Bu cümleler, Türk edebiyatının ulu çınarı Yaşar Kemal’in ...

YouTube’daki 10 saniyelik videoya 6.6 milyon dolar verenler, Banksy’nin resmini yakanlar… NFT çılgınlığı

Ardı ardına iki haber. Birincisi şu: “Bir koleksiyoner, YouTube’da ve Instagram’da herkesin izleyebileceği 10 saniyelik bir videoya 6.6 milyon dolar verdi.” İkinci haber şu: “Injective Protocol adlı şirket, Banksy’nin 95 bin dolarlık eserini dijitale çevirmek üzere yaktı.” Teker teker gidelim ...