Güncel/Ekonomide korona krizi

Nisanın ilk rakamları fena halde can yakıcı

Korona salgını bütün dünya ekonomisini ansızın durdurduğu gibi Türk ekonomisini de durdurdu. Bütün dünyada olduğu gibi Türkiye’de de bu yılın ikinci çeyreğinde ekonominin ciddi miktarda daralması bekleniyor.

Bütün bunlar bekleniyor ve biliniyor ama insan bu daralmayı ifade eden rakamlarla karşılaşınca yine de şok geçiriyor. Türkiye’de de nisan ayı rakamları yavaş yavaş belirginleşmeye başladı.

İlk rakam imalat sanayinin kapasite kullanım endeksi. Türkiye’de ekonomik sıkıntılar salgınla başlamadı, o yüzden sanayimizin kapasite kullanımı zaten yüzde 75-80 aralığında değişiyordu. Ama nisan ayıyla birlikte hayat durdu ve kapasite kullanım oranları da çok sert bir düşüşle yüzde 62’ye geriledi.

İkinci rakam, reel sektörün güven endeksi. Burada endeks değeri zor bela 100-110 arasında salınıyordu, Nisan ayıyla birlikte endeks değeri birden 55’e indi, yani yarı yarıya düştü.

Bu rakamları yorumlayan iktisatçılar, Türk ekonomisinin yılın ikinci çeyreğinde yüzde 7.5-9 arasında küçülebileceğini söylüyor.

Sezgin Baran Korkmaz’ın Unico Sigortayı satış operasyonu yattı

Bir şirket düşünün. Beş kişilik yönetim kurulu, önce 5 Mayıs 2021 günü toplanıp bir karar alıyor; şirketin en büyük hissedarının yüzde 87.99’luk hissesini sattığını kayda geçiriyor. Aynı şirketin aynı isimlerden oluşan yönetim kurulu, aradan 55 gün geçtikten sonra bir daha toplanıyor, bu kez en ...

YouTube’daki 10 saniyelik videoya 6.6 milyon dolar verenler, Banksy’nin resmini yakanlar… NFT çılgınlığı

Ardı ardına iki haber. Birincisi şu: “Bir koleksiyoner, YouTube’da ve Instagram’da herkesin izleyebileceği 10 saniyelik bir videoya 6.6 milyon dolar verdi.” İkinci haber şu: “Injective Protocol adlı şirket, Banksy’nin 95 bin dolarlık eserini dijitale çevirmek üzere yaktı.” Teker teker gidelim ...

Bu yıl altının “Altın yılı” oldu

Finansal yatırım araçlarının getirileri açısından çok dalgalı bir yıl olan 2020 birçok ülkede yaşanan ve geçmişte eşi benzeri görülmemiş bir parasal genişleme furyası sayesinde genelde yatırımcıları memnun eden bir yıl oldu.   Bu yazıda Türk halkının finansal yatırımlarının büyük bir yüzdesinin ...