Instagram neden ve nasıl karardı?

Bütün Amerika bir haftayı aşkın süredir, Minneapolis kentinde bir polisin George Floyd’u kelepçelerken boğarak öldürmesi sonrası başlayan protesto gösterileriyle sarsılıyor. Zaman zaman şiddet ve yağma olaylarının da yaşandığı protesto gösterileri sırasında en çok kullanılan iki slogandan biri George Floyd’un ağzından çıkan “#I Can’t Breathe” ve “#BlackLivesMatter” sosyal medyada da en çok kullanılan hashtaglerin başında geliyor.

Amerikan müzik endüstrisinde çalışan iki kadın, Jamila Thomas ve Brianna Agyemang, salı günü kendi sosyal medya kanallarında “#TheShowMustBePaused” hashtagiyle bir kampanya başlattılar ve tamamen siyah bir görüntüyü paylaştılar.

İki kadının bütün müzik endüstrisini protestolara katılmaya davet eden gönderisi çok kısa sürede Twitter ve özellikle Instagram üzerinden yayılmaya başladı. İlk anda bu harekete katılan, siyah görüntüyü gönderenler #BlackLivesMatter etiketini kullandı. Oysa bu etiket, Amerika’da ırkçılık karşıtı hareketin en önemli etiketiydi ve çoğu sivil toplum kuruluşu ve sosyal bilimci, gelişmeleri hep buj etiket üzerinden takip ediyordu. Ama birden bire bu etiket simsiyah bir ekran görüntüsünden başka bir şey içermeyen mesajlarla işgal edilince takip de imkansızlaştı. Hemen uyarılar ve tersine mesajlar başladı.

Ardından o siyah görüntüler #BlackLivesMatter etiketini kullanmaktan vazgeçti ve yerine “#BlackOutTuesday” (Karanlık Salı) etiketi kullanılmaya başlandı.

Bu sabah Türkiye’de Instagram’ını açanlar da, dünden beri Türkiyeli kullanıcılar dahil çok sayıda insanın bu kara resmi göndermeye başladığını fark etti. Evet, bizde bile Instagram karardı.

Ekrem İmamoğlu’na bir medya aranıyor ama herhangi bir medya değil

Türkiye’de siyasi mücadelenin yürütüldüğü alanlardan biri her zaman medya oldu. Ama galiba daha önce hiçbir zaman bugünkü kadar tıkanıklık/önü kapalılık yaşanmamıştı. En geç 2023 Haziran ayında, yani 27 ay sonra seçim var. Bu seçimle ilgili en büyük soru, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ...

Zengin ülkeler hepsini aldı, fakirlere kalmadı, Türkiye aşısız kaldı

Türkiye aşısız kaldı. Çin’den geleceği söylenen aşılardan hala bir haber yok; çünkü bu aşılar için gereken Faz3 denemelerinin sonuçları hala belli değil. Bu arada İngiltere ve Amerika vatandaşlarını aşılamaya başladı, Avrupa ocak ayında aşılamaya başlamak için hazırlıklarını tamamlıyor, ...

İstanbul’da “Yatılı kumarhane” operasyonu

İstanbul’da sokağa çıkma kısıtlamasının başladığı cuma günü ruhsatsız iş yerine girip pazartesi sabahına kadar kumar oynayan 26 kişi suçüstü yakalandı. Asayiş Şube Müdürlüğü Ahlak Kumar Büro Amirliği ekipleri, 12 Aralık’ta saat 00.30 sıralarında Başakşehir Bahçeşehir ...