Instagram neden ve nasıl karardı?

Bütün Amerika bir haftayı aşkın süredir, Minneapolis kentinde bir polisin George Floyd’u kelepçelerken boğarak öldürmesi sonrası başlayan protesto gösterileriyle sarsılıyor. Zaman zaman şiddet ve yağma olaylarının da yaşandığı protesto gösterileri sırasında en çok kullanılan iki slogandan biri George Floyd’un ağzından çıkan “#I Can’t Breathe” ve “#BlackLivesMatter” sosyal medyada da en çok kullanılan hashtaglerin başında geliyor.

Amerikan müzik endüstrisinde çalışan iki kadın, Jamila Thomas ve Brianna Agyemang, salı günü kendi sosyal medya kanallarında “#TheShowMustBePaused” hashtagiyle bir kampanya başlattılar ve tamamen siyah bir görüntüyü paylaştılar.

İki kadının bütün müzik endüstrisini protestolara katılmaya davet eden gönderisi çok kısa sürede Twitter ve özellikle Instagram üzerinden yayılmaya başladı. İlk anda bu harekete katılan, siyah görüntüyü gönderenler #BlackLivesMatter etiketini kullandı. Oysa bu etiket, Amerika’da ırkçılık karşıtı hareketin en önemli etiketiydi ve çoğu sivil toplum kuruluşu ve sosyal bilimci, gelişmeleri hep buj etiket üzerinden takip ediyordu. Ama birden bire bu etiket simsiyah bir ekran görüntüsünden başka bir şey içermeyen mesajlarla işgal edilince takip de imkansızlaştı. Hemen uyarılar ve tersine mesajlar başladı.

Ardından o siyah görüntüler #BlackLivesMatter etiketini kullanmaktan vazgeçti ve yerine “#BlackOutTuesday” (Karanlık Salı) etiketi kullanılmaya başlandı.

Bu sabah Türkiye’de Instagram’ını açanlar da, dünden beri Türkiyeli kullanıcılar dahil çok sayıda insanın bu kara resmi göndermeye başladığını fark etti. Evet, bizde bile Instagram karardı.

Erdoğan’a kim geçmiş olsun dedi, Putin’e kim “Happy Birthday”? Sıralı tam liste bize yeni bir şey söylüyor

TRTHaber iki gün önce Koronavirüs’ü pozitif çıkan Cumhurbaşkanı Erdoğan’a başsağlığı için mesaj gönderen ve bizzat arayan devlet başkanı ve başbakanların listesini yayınladı. Bence uluslararası siyaset bilimcileri, düşünce kuruluşları ve istihbarat birimleri için ilginç  bilgilere sahip bir ...

Ben dansözüm de, Sözcü’nün Genel Yayın Yönetmeni ne?

Ben görmemiştim, Hürriyet’in eski yazı işleri müdürlerinden Ertuğ Karakullukçu sosyal medyada görmüş ve gönderdi. Kalender beni dansöz olarak gösteren bir karikatürümü çizmiş.  Üzerine de şöyle yazmış: “Hürriyet’ten kovulan Ertuğrul Özkök ‘Rahatlıkla dansözlük yaparım’ dedi…” Mizah güzel bir ...

22 yıllık başbakanın seçim yenilgisini kabul etmesi üç ay sürdü

Minicik bir pasifik ülkesi, Samoa. Bağımsızlığını kazandığı 1962 yılından beri demokrasiyle yönetilen, 200 bin nüfuslu, barışçıl bir ada. O kadar ki, bir Samoa ordusu yok mesela. Ülkede 1982 yılından beri bir “hakim parti” var, adı “İnsan Haklarını Koruma Partisi.” Bu partinin lideri Sa’ilele ...