Instagram neden ve nasıl karardı?

Bütün Amerika bir haftayı aşkın süredir, Minneapolis kentinde bir polisin George Floyd’u kelepçelerken boğarak öldürmesi sonrası başlayan protesto gösterileriyle sarsılıyor. Zaman zaman şiddet ve yağma olaylarının da yaşandığı protesto gösterileri sırasında en çok kullanılan iki slogandan biri George Floyd’un ağzından çıkan “#I Can’t Breathe” ve “#BlackLivesMatter” sosyal medyada da en çok kullanılan hashtaglerin başında geliyor.

Amerikan müzik endüstrisinde çalışan iki kadın, Jamila Thomas ve Brianna Agyemang, salı günü kendi sosyal medya kanallarında “#TheShowMustBePaused” hashtagiyle bir kampanya başlattılar ve tamamen siyah bir görüntüyü paylaştılar.

İki kadının bütün müzik endüstrisini protestolara katılmaya davet eden gönderisi çok kısa sürede Twitter ve özellikle Instagram üzerinden yayılmaya başladı. İlk anda bu harekete katılan, siyah görüntüyü gönderenler #BlackLivesMatter etiketini kullandı. Oysa bu etiket, Amerika’da ırkçılık karşıtı hareketin en önemli etiketiydi ve çoğu sivil toplum kuruluşu ve sosyal bilimci, gelişmeleri hep buj etiket üzerinden takip ediyordu. Ama birden bire bu etiket simsiyah bir ekran görüntüsünden başka bir şey içermeyen mesajlarla işgal edilince takip de imkansızlaştı. Hemen uyarılar ve tersine mesajlar başladı.

Ardından o siyah görüntüler #BlackLivesMatter etiketini kullanmaktan vazgeçti ve yerine “#BlackOutTuesday” (Karanlık Salı) etiketi kullanılmaya başlandı.

Bu sabah Türkiye’de Instagram’ını açanlar da, dünden beri Türkiyeli kullanıcılar dahil çok sayıda insanın bu kara resmi göndermeye başladığını fark etti. Evet, bizde bile Instagram karardı.

22 yıllık başbakanın seçim yenilgisini kabul etmesi üç ay sürdü

Minicik bir pasifik ülkesi, Samoa. Bağımsızlığını kazandığı 1962 yılından beri demokrasiyle yönetilen, 200 bin nüfuslu, barışçıl bir ada. O kadar ki, bir Samoa ordusu yok mesela. Ülkede 1982 yılından beri bir “hakim parti” var, adı “İnsan Haklarını Koruma Partisi.” Bu partinin lideri Sa’ilele ...

Sezgin Baran Korkmaz’ın Unico Sigortayı satış operasyonu yattı

Bir şirket düşünün. Beş kişilik yönetim kurulu, önce 5 Mayıs 2021 günü toplanıp bir karar alıyor; şirketin en büyük hissedarının yüzde 87.99’luk hissesini sattığını kayda geçiriyor. Aynı şirketin aynı isimlerden oluşan yönetim kurulu, aradan 55 gün geçtikten sonra bir daha toplanıyor, bu kez en ...

Aşı karşıtları, sosyal medyada ifade özgürlüklerinin tadını çıkarıyor

Türkiye nüfusu, 83 milyon 614 bin 362 kişi. Bunlardan 18 yaş ve üzerindeki nüfusun sayısı 60 milyon 863 bin 705 kişi. Sağlık Bakanlığı, “Yüzde 100 aşı yapacağız” dediği zaman, bu 60.8 milyon kişinin tamamını aşılamayı kastediyor. Peki şu anda ne durumdayız: Bu 60.8 milyon kişinin 39 milyon 301 ...