İran’da seçimlere katılım düşük seyrediyor

Meclis’e 35 milletvekili gönderecek olan Tahran’da kayıtlı 9 milyon 500 bin seçmenden öğle saatlerine kadar sadece 500 bin kişi oy kullandı. Ülke genelinde ise 58 milyon seçmenden sandığa gidenlerin sayısı öğle saatlerine kadar yaklaşık 7 milyon oldu.

  • İran’da seçimler koronavirüs vakalarının gölgesinde geçiyor
  • İran’daki 57 milyon 918 bin seçmen 208 seçim bölgesinde oy kullanıyor 

İran Devrimi’nin teorisyenlerinden Ayetullah Murtaza Mutahhari’nin oğlu eski Meclis Başkan Yardımcısı Ali Mutahhari, AA muhabirine yaptığı açıklamada, veto edilmesine rağmen “ülkenin menfaati” için sandığa gittiğini ve halkı da oy kullanmaya teşvik ettiklerini söyledi.

Mutahhari, şunları kaydetti:

“Seçimlere katılımın yüksek olması, ABD ve İsrail’e iyi bir cevap olacaktır. O yüzden katılımın dikkate değer bir şekilde gerçekleşeceğini düşünüyorum. Oluşacak yeni Meclis’te hükümetin kaderiyle ilgili ciddi değişikliklerin yaşanacağını ise düşünmüyorum. Çünkü eğer muhafazakarlar çok radikal bir tutum benimserler ise rehberlik (Hamaney) buna izin vermeyecektir.”

Adaylığı “İslami ilkelere uymadığı” gerekçesiyle Anayasayı Koruyucular Kurulu (Nigehban) tarafından veto edilen Mutahhari, “Anayasayı Koruyucular Konseyi, görüş ve düşünceleri nedeniyle benim gibi birçok kişiyi veto etti ancak biz bu ülkenin menfaati için seçimlere katılıyoruz. Halkımızı da sandığa gitmeye teşvik ediyoruz. Aslında vetolar nedeniyle birçok kişi benim gibi durumdan şikayetçi.” görüşlerini paylaştı.

“Tahran’da bile halk reformist adayları tanımamaktan yakınıyor”

Eski Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad döneminin Kültür Bakanı olan muhafazakar aday Muhammed Hüseyni ise “Eldeki verilere göre yeni Meclis, muhafazakarların elinde olacak. Halk reformistlerin listesini bilmiyor. Tahran’da bile halk reformist adayları tanımamaktan yakınıyor.” diye konuştu.

“10. Dönem Meclisi, İran’da şu ana kadar görev yapan en zayıf meclisti.” eleştirisinde bulunan Hüseyni, değişime olan ihtiyacın önceki Meclis tarafından yerine getirilemediğini savundu.

Hüseyni, şöyle konuştu:

“Hükümete ve diğer yürütme organlarına iyi bir zemin oluşturabilmek için uzman kişiler Meclis’e girmeli. Yöneticilerin konumlarını kötüye kullanmaması ve kurumların görevlerini iyi yapmaları için güçlü bir kontrol mekanizmasına ihtiyaç var. Bazı yöneticiler tutuklandı. Bu durum, hükümetin iyi atamalar yapmadığını ve Meclis’in de iyi kontrol etmediğini gösteriyor.”

“Tahran seçmeni kırgın ve seçimlere daha az katılım gösterecek”

Reformist aday Muhammed Hadi İntişari ise reformistlerin 10. Dönem Meclisinde birçok iş yaptığını ancak basının bunlara yeterince yer vermediğini savundu.

Reformistlerin yaptıkları çalışmaları halka anlatması noktasında yetersiz kaldığını dile getiren İntişari, şu değerlendirmede bulundu:

“Keşke reformistler yaptıkları işleri halka anlatabilseydi. Ne yazık ki Tahran halkı yapılan işlerden daha az haberdar oldu. Bu nedenle Tahran seçmeni kırgın ve seçimlere daha az katılım gösterecek. Sandığa gidenler de geleceklerinden endişeliler. Sandığa olan bu küskünlüğün kalıcı olmamasını diliyorum.”

Umutsuzlar ordusuna 1 milyon 282 bin kişi daha katıldı

Türkiye İstatistik Kurumu’nun açıkladığı Eylül ayı işsizlik rakamları, işsiz sayısının geçen yılın aynı dönemine göre 550 bin kişi azalarak 4 milyon 16 bin kişiye düştüğünü gösterdi. Açıklanan rakama bağlı olarak işsizlik oranı 1,1 puanlık azalarak yüzde 12,7 seviyesinde gerçekleşti. ...

Time’a göre yılın çocuğu, genç mucit Gitanjeli Roa

Ünlü Amerikan haber dergisi Time, 1927’den bu yana her yıl ilan ettiği “Yılın Kişisi” yerine bu yıl ilk kez “Yılın Çocuğu”nu seçti. Dergiden yapılan açıklamada, ”Dünya, onu şekillendirenlere aittir. Güven verici gerçek şu ki, her yeni nesil dünyaya daha fazla katkı ...

Hazar Ergüçlü: Sırf moda diye kadın-erkek eşitliğini savunanlar var

Oyuncu Hazar Ergüçlü dobra dobra konuşmasıyla bilinen bir isim. Son olarak İbrahim Selim’in Zorlu PSM %100 Studio sahnesinde sunduğu “İbrahim Selim ile Bu Gece” şovuna konuk oldu. Programın “Gözlerimin İçine Bak” bölümünde kendisine yöneltilen soruları yanıtlayan ...