İş insanları önce salgından korktu, sonra iş gezisine geri döndü

Dünyada 1,3 milyondan fazla insanın hayatını kaybetmesine yol açan COVID-19 salgını, dünya genelinde iş seyahatlerini de durma noktasına getirdi.

Business Traveler dergisi tarafından American Express Global Business Travel katkılarıyla hazırlanan “İş Seyahatinin Geleceği” başlıklı raporda 2 binden fazla iş insanına iş seyahatiyle ilgili görüşlerinin sorulduğu kapsamlı anketin sonuçları yer alıyor.

Dünya gazetesi tarafından haberleştirilen rapora göre, salgın öncesi katılımcıların sadece yüzde 4’ü için güvenlik ve sağlık en önemli endişelerden biriyken, bu oran COVID-19 ile birlikte yüzde 40’a yükseldi. Salgın öncesinde iş insanlarının öncelikle fiyat, takvim ve sadakat programlarına göre rezervasyon yaptırdığı, ancak şimdi sağlık ve güvenliğin yüzde 64 ile en önemli rezervasyon kriteri olduğu belirtiliyor.

Rapora göre kısıtlamaların başlamasıyla birlikte dünya genelinde iş seyahatlerini duduran iş insanlarının oranı yüzde 89. Sadece yüzde 11’lik bir kesimin kısıtlamalara rağmen salgın boyunca iş için seyahat ettiği, yüzde 17’lik bir kesimin ise kısıtlamalar gevşetilmeye başladığından bu yana seyahat ettiği aktarılıyor.

Seyahat eden iş insanlarının yüzde 41’i şirket sahibi veya ortağıydı. Ancak mayıs ayından itibaren dünya genelinde karantianaların gevşetilmesiyle birlikte şirketlerin neredeyse yarısında iş seyahatleri tekrar başlamış durumda.

Hazine yüzde 6 faizle 2.25 milyar dolar borç buldu

Goldman Sachs, HSBC ve Morgan Stanley, Hazine ve Maliye Bakanlığı’ndan aldığı yetki çerçevesinde dün dünyaya toplamda 2.25 milyar dolarlık tahvil ihracı yaptı ya da daha anlaşılabilir bir ifadeyle Türkiye adına dünya piyasalarından borç topladı. Bakanlıktan yapılan açıklamaya göre 2031 ...

Ekonomide “normalleşme” ve “rasyonelleşme” yolunda bir adım daha

Mayıs ve Haziran aylarını hatırlıyor musunuz? Büyük ihtimalle hatırlamak bile istemiyorsunuz. Türkiye korona krizini yavaş yavaş sınırlamaya başlamıştı. Gerek Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve gerekse Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Türk ekonomisinin hızla ...

Mahfi Eğilmez’in bir kötü, bir de daha kötü haberi var

Eski Hazine Müsteşarı ve iktisatçı Mahfi Eğilmez, uzun süre Yeni Yüzyıl ve Radikal gazetelerinde günlük ekonomi yorumculuğu yaptıktan sonra internetin de verdiği bir imkanla blog yazarlığına geçti. “Kendime Yazılar” başlıklı blogunda zaman zaman günlük olayları veya kararları ...