İskoçya hidrojen ekonomisinde gaza basıyor

İskoçya’nın en büyük yenilenebilir enerji üreticisi Scottish Power, sahip olduğu rüzgar ve güneş tarlalarında hidrojen üretmeye başlayacak. Böylece İskoçya’daki otobüslerin, deniz taşımacılığının ve hatta belki de trenlerin hidrojenle çalışması sağlanacak.

Bilindiği gibi hidrojen doğada en çok bulunan element olmasına rağmen neredeyse hiçbir zaman saf halde olmuyor. Dünyada hidrojen daha çok suyun içinde var.

Bir su molekülü 2 hidrojen ve 1 oksijen atomundan oluşuyor. Bu moleküldeki hidrojenle oksijeni ayrıştırmak için ise “elektroliz” adı verilen bir yöntem uygulanıyor; yani suya elektrik veriliyor.

Bu yöntem normalde çok pahalı ama rüzgar ve güneş enerjisi santrallarında, bu santralların şebekeye elektrik vermediği saatlerde elektrik maliyeti 0 lira. Öyle zamanlarda santrallar hidrojen üretecek ve o hidrojen de çeşitli ağır taşıt araçlarının enerjisini sağlayacak. Hidrojen yandığında açığa sadece su çıkıyor. Yani böylece sera gazları da azaltılmış olacak.

İngiliz The Guardian gazetesinin haberine göre İskoçya bu yolla karbon salımını azaltma, hatta sıfırlama hedefine biraz daha yaklaşacak.

22 yıllık başbakanın seçim yenilgisini kabul etmesi üç ay sürdü

Minicik bir pasifik ülkesi, Samoa. Bağımsızlığını kazandığı 1962 yılından beri demokrasiyle yönetilen, 200 bin nüfuslu, barışçıl bir ada. O kadar ki, bir Samoa ordusu yok mesela. Ülkede 1982 yılından beri bir “hakim parti” var, adı “İnsan Haklarını Koruma Partisi.” Bu partinin lideri Sa’ilele ...

Sezgin Baran Korkmaz’ın Unico Sigortayı satış operasyonu yattı

Bir şirket düşünün. Beş kişilik yönetim kurulu, önce 5 Mayıs 2021 günü toplanıp bir karar alıyor; şirketin en büyük hissedarının yüzde 87.99’luk hissesini sattığını kayda geçiriyor. Aynı şirketin aynı isimlerden oluşan yönetim kurulu, aradan 55 gün geçtikten sonra bir daha toplanıyor, bu kez en ...

Aşı karşıtları, sosyal medyada ifade özgürlüklerinin tadını çıkarıyor

Türkiye nüfusu, 83 milyon 614 bin 362 kişi. Bunlardan 18 yaş ve üzerindeki nüfusun sayısı 60 milyon 863 bin 705 kişi. Sağlık Bakanlığı, “Yüzde 100 aşı yapacağız” dediği zaman, bu 60.8 milyon kişinin tamamını aşılamayı kastediyor. Peki şu anda ne durumdayız: Bu 60.8 milyon kişinin 39 milyon 301 ...