İskoçya hidrojen ekonomisinde gaza basıyor

İskoçya’nın en büyük yenilenebilir enerji üreticisi Scottish Power, sahip olduğu rüzgar ve güneş tarlalarında hidrojen üretmeye başlayacak. Böylece İskoçya’daki otobüslerin, deniz taşımacılığının ve hatta belki de trenlerin hidrojenle çalışması sağlanacak.

Bilindiği gibi hidrojen doğada en çok bulunan element olmasına rağmen neredeyse hiçbir zaman saf halde olmuyor. Dünyada hidrojen daha çok suyun içinde var.

Bir su molekülü 2 hidrojen ve 1 oksijen atomundan oluşuyor. Bu moleküldeki hidrojenle oksijeni ayrıştırmak için ise “elektroliz” adı verilen bir yöntem uygulanıyor; yani suya elektrik veriliyor.

Bu yöntem normalde çok pahalı ama rüzgar ve güneş enerjisi santrallarında, bu santralların şebekeye elektrik vermediği saatlerde elektrik maliyeti 0 lira. Öyle zamanlarda santrallar hidrojen üretecek ve o hidrojen de çeşitli ağır taşıt araçlarının enerjisini sağlayacak. Hidrojen yandığında açığa sadece su çıkıyor. Yani böylece sera gazları da azaltılmış olacak.

İngiliz The Guardian gazetesinin haberine göre İskoçya bu yolla karbon salımını azaltma, hatta sıfırlama hedefine biraz daha yaklaşacak.

Ceylanları kurtaran adam

“Kocaman, kadife gibi yumuşacık, kapkara, gece gibi gözleri var. Kederli. İnsan gözlerinden daha cana yakın, daha dost. Vurulunca ağlarmış ceylanlar. Kırmızı, ışıltılı tüyleri, ince, uzun, uçmaya hazır bacakları var”. Bu cümleler, Türk edebiyatının ulu çınarı Yaşar Kemal’in ...

YouTube’daki 10 saniyelik videoya 6.6 milyon dolar verenler, Banksy’nin resmini yakanlar… NFT çılgınlığı

Ardı ardına iki haber. Birincisi şu: “Bir koleksiyoner, YouTube’da ve Instagram’da herkesin izleyebileceği 10 saniyelik bir videoya 6.6 milyon dolar verdi.” İkinci haber şu: “Injective Protocol adlı şirket, Banksy’nin 95 bin dolarlık eserini dijitale çevirmek üzere yaktı.” Teker teker gidelim ...

Bu yıl altının “Altın yılı” oldu

Finansal yatırım araçlarının getirileri açısından çok dalgalı bir yıl olan 2020 birçok ülkede yaşanan ve geçmişte eşi benzeri görülmemiş bir parasal genişleme furyası sayesinde genelde yatırımcıları memnun eden bir yıl oldu.   Bu yazıda Türk halkının finansal yatırımlarının büyük bir yüzdesinin ...