İskoçya hidrojen ekonomisinde gaza basıyor

İskoçya’nın en büyük yenilenebilir enerji üreticisi Scottish Power, sahip olduğu rüzgar ve güneş tarlalarında hidrojen üretmeye başlayacak. Böylece İskoçya’daki otobüslerin, deniz taşımacılığının ve hatta belki de trenlerin hidrojenle çalışması sağlanacak.

Bilindiği gibi hidrojen doğada en çok bulunan element olmasına rağmen neredeyse hiçbir zaman saf halde olmuyor. Dünyada hidrojen daha çok suyun içinde var.

Bir su molekülü 2 hidrojen ve 1 oksijen atomundan oluşuyor. Bu moleküldeki hidrojenle oksijeni ayrıştırmak için ise “elektroliz” adı verilen bir yöntem uygulanıyor; yani suya elektrik veriliyor.

Bu yöntem normalde çok pahalı ama rüzgar ve güneş enerjisi santrallarında, bu santralların şebekeye elektrik vermediği saatlerde elektrik maliyeti 0 lira. Öyle zamanlarda santrallar hidrojen üretecek ve o hidrojen de çeşitli ağır taşıt araçlarının enerjisini sağlayacak. Hidrojen yandığında açığa sadece su çıkıyor. Yani böylece sera gazları da azaltılmış olacak.

İngiliz The Guardian gazetesinin haberine göre İskoçya bu yolla karbon salımını azaltma, hatta sıfırlama hedefine biraz daha yaklaşacak.

Günün iki kulisi: Rus oligarklar paralarını Türkiye’ye getirir mi; Rusya’dan çıkan Amerikan şirketleri Türkiye’ye mi geliyor?

İstanbul’un özellikle özel bankacılık çevrelerinin gözü önceki gün iki önemli gelişmedeydi. Biri Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Rusya Devlet Başkanı Putin’le yapacağı görüşme… Öteki ise Hazine ve Maliye Bakanı Nebati’nin, İstanbul’da DEİK (Dış Ekonomik İlişkiler Komitesi) üyeleriyle yapacağı ...

22 yıllık başbakanın seçim yenilgisini kabul etmesi üç ay sürdü

Minicik bir pasifik ülkesi, Samoa. Bağımsızlığını kazandığı 1962 yılından beri demokrasiyle yönetilen, 200 bin nüfuslu, barışçıl bir ada. O kadar ki, bir Samoa ordusu yok mesela. Ülkede 1982 yılından beri bir “hakim parti” var, adı “İnsan Haklarını Koruma Partisi.” Bu partinin lideri Sa’ilele ...

Sezgin Baran Korkmaz’ın Unico Sigortayı satış operasyonu yattı

Bir şirket düşünün. Beş kişilik yönetim kurulu, önce 5 Mayıs 2021 günü toplanıp bir karar alıyor; şirketin en büyük hissedarının yüzde 87.99’luk hissesini sattığını kayda geçiriyor. Aynı şirketin aynı isimlerden oluşan yönetim kurulu, aradan 55 gün geçtikten sonra bir daha toplanıyor, bu kez en ...