Korona virüs için Faz3 denemelerine başlanan aşı sayısı 9’a çıktı

Johnson&Jonhson: Aşımızın testleri yılbaşına kadar biter

Dünyanın dört bir yanında toplamda 170’den fazla aşı çalışması devam ediyor. Aşıların üretilme yöntemleri ve araştırmalarda bulunulan aşamalar konusu ise hayli farklı. Bu iki sayfa boyunca aşıları hem aralarındaki bilimsel/ yöntemsel farklar açısından hem de araştırmanın hangi aşamasında olduklarına bakarak anlatmaya çalışıyoruz.

Korona virüse karşı aşı bulma yarışı bütün hızıyla devam ediyor. İddialı adaylardan biri olan Johnson & Johnson da bu hafta başı itibarıya Faz3 denemelere başladı.

Firma, “adenovirus” adı verilen yöntemle ürettiği aşıyı toplamda 60 bin kişi üzerinde denemek istiyor. Denemelerin tamamı Amerika’da yapılacak. Johnson & Johnson’dan yapılan açıklamaya denemelerin yılbaşından önce tamamlanması bekleniyor.

Eğer her şey yolunda gider ve aşı başarılı olursa, aslında diğer aşılara göre, özellikle de halen yarışı en önde götürüyor gibi gözüken Amerikalı Moderna ve Almanya’dan BioNTech-Pfizer’ın aşılarına göre ciddi bir avantaja sahip olacak. Moderna ve BioNTech’in aşıları, “mRNA” adı verilen bir yöntemle üretiliyor. Bu yöntemde üretilen aşının 0’ın altında sıcaklıklarda saklanması ve taşınması gerekiyor. Bu da ciddi bir lojistik sorun yaratıyor, aşının fiyatını arttırıyor. Buna karşılık Johnson § Johnson’un aşısı da soğuk zinciri gerektiriyor ama 0’ın altında ısılara ihtiyacı yok. İkinci önemli fark, Johnson & Johnson’ın aşısında tek dozun yetecek olması; diğer aşıların çoğu bir ay arayla iki doz aşılama gerektiriyor.

Daha önce HaftalıkGazete’de Johnson & Johnson’ın aşısını uzun uzun anlatmıştık, dileyen şu linkten o yazıyı okuyabilir. Şu linkten de The New York Times gazetesinin bugün itibarıyla aşı yarışındaki son durumu anlatan haberine bakabilirsiniz.

Amerika, tarihin ilk GDO’lu canlısına izin verdi

Genetiği Değiştirilmiş Organizma’lar, veya yaygın bilinen kısaltmasıyla GDO’lar ülkemizde ve Avrupa’da çok tartışılıyor ama Amerika’da bu çeşit bir tartışma yok. ABD, uzun yıllardır çeşitli tarım zararlılarına karşı dayanıklı olduğunu, dolayısıyla daha az tarım ilacı ...

Gökyüzünün önümüzdeki 1.6 milyon yılda nasıl değişeceğini merak ediyor musunuz?

Avrupa Uzay Ajansı’nın Gaia adını verdiği bir uzay aracı var. Bu bir çeşit teleskop. Avrupa Uzay Ajansı’nda çalışan bilimciler işte bu uzay aracının yıllar boyunca derlediği verilerden yola çıkarak çok müthiş üç şey yaptılar. Bunlardan birincisi, galaksimiz Samanyolu’nun ...

Çin aşısına güvenelim mi?

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca açıkladı; Çinli SinoVac adlı şirket tarafından üretilen aşı, 11 Aralık’tan itibaren Türkiye’de öncelik sağlık çalışanları gibi risk grubundakiler olmak üzere vatandaşlara uygulanacak. Hatta ilk aşıyı bizzat Sağlık Bakanı Fahrettin Koca kendine yaptıracak. SinoVac’ın ...