Kadınlar bu hafta sonu bir tarih daha yazacak

Tatiana Calderon, 27 yaşında.

Otomobil sporu meraklıları gayet iyi biliyor, bu spor için Fransa’nın Le Mans kentinde yapılan 24 saatlik yarışın özel bir yeri var. Ve bu hafta sonu yapılacak olan Le Mans yarışında bir tarih yaşanacak, tamamı kadınlardan oluşan bir takım ilk kez LMP2 kategorisinde yarışacak.

Otomobil sporları, erkek egemenliğinin çok tipik biçimde yaşandığı alanlardan biri. Düşünün, Le Mans yarışları 1923’ten beri yapılıyor; bugüne kadar yarışta 4 bin 298 takım yarıştı ve bunlardan sadece 23’ü kadınlardan oluşuyordu. Yalnızca özel kişiler tarafından kurulmuş takımlara açık olan LMP2 kategorisinde ise bugüne kadar kadınlardan oluşan bir takım yarışmamıştı.

Le Mans yarışı, 24 saat kesintisiz devam ettiği için otomobiller için de sürücüler için de aslında tam bir dayanıklılık yarışı.

Bu yıl sadece kadınlardan oluşan bir takım kuran şirket ise meşhur Signatech. Bu şirket geçen yılın Le Mans birincisi aynı zamanda.

Signatech’in takımında Colombia’lı Tatiana Calderon (27), Almanyalı Sophia Flörsch (19) ve Hollandalı Beitske Visser (25) yarışacak.

The New York Times üç kadınla da konuşmuş ve haber yapmış. Visser, “Bu sadece biz üçümüz için önemli değil” diyor, “Savaşçı olduğumuzu kanıtlayacağız. Böylece motor sporlarındaki bütün kadınlar için örnek olmak ve yol açıcı olmak istiyoruz. Bütün kadınlar için yarışacağız.”

Otomobil sporlarının zirvelerinden biri kuşkusuz Formula 1 yarışları. Orada kadın takım yöneticisi var ama tek bir kadın yarışçı bile hala yok.

Şampiyonun soyunma odası: Ergin Hoca son 3 molayı neden kullanmadı

Euroleage Final Four maçını Paris’te oteldeki odamda seyrettim. Bu yazıyı maç bittikten ve Koç Ergin Ataman’a kutlama mesajını attıktan hemen sonra yazıyorum. Maçtan önce Efes Koç’u Ergin Ataman’a attığım WhattsApp mesajında, “Hocam hepinizle gurur duyuyoruz” dedim. Hemen maçtan sonraki ilk ...

Arjantinli efsane futbolcu Diego Armando Maradona 60 yaşında hayatını kaybetti

Maradona kısa bir süre önce geçirdiği beyin ameliyatından sonra taburcu olduktan sonra Tigre’deki evinde 60 yaşında geçirdiği kalp krizi sonucu yaşamını yitirdi. MARADONA’NIN HAYATI Diego Armando Maradona 30 Ekim 1960’ta Buenos Aires’da doğdu. Birçok uzman, futbol ...

Nadal’in kolundaki milyon dolarlık saat

Fransa Açık Tenis Turnuvası veya daha resmi adıyla Roland Garros başladı. Turnuvanın erkekler kategorisi favorilerinden biri, artık yaşı hayli ilerlemiş olsa da büyük İspanyol tenisci Rafael Nadal. Nadal ilk maçına kolunda İsviçreli saat yapımcısı Richard Mille’in son ürünlerinden biriyle, ...