Lokantacılar şokta: Açacağız ama nasıl?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan perşembe günü toplanan Bakanlar Kurulu sonrasına 1 Haziran pazartesi gününden itibaren korona virüse karşı alınan tedbirlerin bir bölümünün kaldırılacağını açıkladı. Böylece 3 aydır kapalı olan lokantalar ve kafeler de pazartesi gününden itibaren akşam 22.00’ye kadar hizmet vermeye başlayabilecekler.

Lokanta ve kafelere izin çıktı ama bu iznin nasıl uygulanacağı, lokantalarda sosyal mesafe önlemlerinin hangi kurallara göre alınacağı, lokanta ve kafelerin ne olduğunu bilmedikleri önlemler için ne zaman ve nasıl hazırlanacakları belli değil. Lokanta ve kafeler 16 Martta bir İçişleri Bakanlığı genelgesiyle kapatılmışlardı; mantıken yine bir İçişleri Bakanlığı genelgesiyle açılmaları gerekiyor ama ortada böyle bir genelge yok. Yine mantıken bu çıkacak yeni genelgenin lokanta ve kafelerin yeni dönemde uyması gereken kuralları da belirlemesi gerekiyor.

İstanbul, Ankara ve İzmir dahil 15 büyük şehirde ve Zonguldak’ta hafta sonu sokağa çıkma yasağı var. Lokanta ve kafelerin uymaları gereken kurallar bugün yarın belli olsa bile, bu kuruluşların pazartesi gününe kadar genelgenin öngörebileceği hazırlıklarını tamamlayıp açılabilmesi pek kolay gözükmüyor.

Bu konuda Sağlık Bakanlığı da lokantalarda sunulacak hizmetin alması gereken yeni biçimle ilgili bir açıklama yapmış değil. Sadece Turizm Bakanlığı birkaç gün önce turistik işletme belge sahibi lokantalarla ilgili bir genelge yayınladı ve çeşitli kuralları belirledi. Ancak Türkiye’deki lokanta ve kafelerin yüzde 1’den azının turistik işletme belgesi var. 

Esnaf lokantalarından içkili lokantalara, işkembecilerden diğer kafelere kadar yüzbinden fazla işletmede müşterilerin lokantalarda nasıl oturtulacakları, en fazla kaç kişilik masalara izin verileceği, masalar arasında ne kadar mesafe kalması gerektiği, servis elemanlarının servisi nasıl gerçekleştireceği ve yiyecek ve içeceklerin nasıl servis edileceği bilinmiyor.

Örneğin kahvehaneler, bundan sonra cam bardak değil karton bardakta servis yapacaklarını söylüyorlar ama bu onların kendi inisiyatifleriyle aldıkları bir karar; kamu otoritesi bu konuda bir rehber yayınlamış değil.

Benzer şekilde lokantaların örneğin su veya içki servisini nasıl yapacakları şimdilik lokantaların kendilerine kalmış gibi gözüküyor.

Aynı şey tabak, çatal bıçak gibi araç gereç için de geçerli. Bulaşık makinasından çıkan ve elden ele geçen tabaklar, çatal bıçaklar mı kullanılacak, yoksa özel hijyen kuralları mı geçerli olacak, kimse bir şey bilmiyor.

Lokanta veya kafede fiziki değişiklik yapmak gerekiyorsa bu değişikliğin ne zaman yapılacağı da belli değil; çünkü malum hafta sonu sokağa çıkma yasağı var.

Üç aydır kapalı olan ve elemanlarını işten çıkarmış olan lokanta ve kafeler için durum daha zor; çünkü eski elemanlarını bulamayabilirler. Eleman çıkarmamış, onun yerine elemanlarını ücretsiz izne çıkarmış veya geçici çalışma ödeneğinden faydalanmış işletmeler ise büyük olasılıkla elemanlarını yeniden başlatacak, bugüne kadar kullandıkları mali imkanları da kullanmaktan vaz geçecekler.

Ancak kamu otoritesinin lokanta ve kafelerde uygulanacak temizlik ve sosyal mesafe kurallarını açıklamaması nedeniyle  potansiyel müşterilerin buralara güven duyup duymacağı belirsiz.

Bir başka çelişki, lokantaların gece 22.00’de kapanacak olması. Bu saatin neye göre belirlendiği belirsiz; özellikle içkili lokantaların 22.00’de kapanması onların işlevsiz kalmasına neden olabilir.

Sezgin Baran Korkmaz’ın Unico Sigortayı satış operasyonu yattı

Bir şirket düşünün. Beş kişilik yönetim kurulu, önce 5 Mayıs 2021 günü toplanıp bir karar alıyor; şirketin en büyük hissedarının yüzde 87.99’luk hissesini sattığını kayda geçiriyor. Aynı şirketin aynı isimlerden oluşan yönetim kurulu, aradan 55 gün geçtikten sonra bir daha toplanıyor, bu kez en ...

Aşı karşıtları, sosyal medyada ifade özgürlüklerinin tadını çıkarıyor

Türkiye nüfusu, 83 milyon 614 bin 362 kişi. Bunlardan 18 yaş ve üzerindeki nüfusun sayısı 60 milyon 863 bin 705 kişi. Sağlık Bakanlığı, “Yüzde 100 aşı yapacağız” dediği zaman, bu 60.8 milyon kişinin tamamını aşılamayı kastediyor. Peki şu anda ne durumdayız: Bu 60.8 milyon kişinin 39 milyon 301 ...

Sesten hızlı uçacak jet motorlu SİHA’lar geliyor: MİUS

İnsansız hava aracı üreticisi Baykar’ın sahiplerinden Selçuk Bayraktar, üzerinde çalıştıkları jet motorlu insansız savaş uçağının kavramsal tasarımlarını paylaştı. TB-1 insansız hava aracı, TB-2 silahlı insansız hava aracı ve son olarak Akıncı silahlı insansız hava aracını üreten Selçuk ...