Mahfi Eğilmez’in bir kötü, bir de daha kötü haberi var

Eski Hazine Müsteşarı ve iktisatçı Mahfi Eğilmez, uzun süre Yeni Yüzyıl ve Radikal gazetelerinde günlük ekonomi yorumculuğu yaptıktan sonra internetin de verdiği bir imkanla blog yazarlığına geçti.

“Kendime Yazılar” başlıklı blogunda zaman zaman günlük olayları veya kararları yorumlasa da Eğilmez daha çok genel ve yol gösterici yazılar yazıyor.

İşte böyle yazılardan sonuncusunda bize iki kötü haber birden veriyor Eğilmez. Biri kötü, diğeri ise çok ama çok kötü iki haber.

“Kötü” haber şu: Türkiye ekonomisi gayrı safi yurt içi hasıla büyüklüğüyle bakıldığında bundan 30 yıl önce, 1990 yılında dünyanın en büyük 19. ekonomisiymiş. Bugün, daha doğrusu 2019 rakamlarıyla baktığımızda sıralamadaki yerimiz değişmemiş. Oysa “Dünyanın on büyük ekonomisinden biri” olmayı hedefliyorduk.

30 yıldır yerimizde saydığımızı öğrenmek daha da kötü var: Mahfi Eğilmez’in yazdığına göre aslında yerimizde de saymamışız, feci şekilde geri gitmişiz. Kişi başına düşen gelirden hareketle bakacak olursak biz Türk vatandaşları 1990 yılında ortalama gelir sıralamasında dünyada 49. sırada yer alıyormuşuz. Oysa Eğilmez’in aktardığına göre 2019 yılında 74. sıraya gerilemişiz; yani 25 ülkenin daha vatandaşlarının yıllık ortalama geliri bizim yıllık gelirimizi geride bırakmış.

Günün iki kulisi: Rus oligarklar paralarını Türkiye’ye getirir mi; Rusya’dan çıkan Amerikan şirketleri Türkiye’ye mi geliyor?

İstanbul’un özellikle özel bankacılık çevrelerinin gözü önceki gün iki önemli gelişmedeydi. Biri Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Rusya Devlet Başkanı Putin’le yapacağı görüşme… Öteki ise Hazine ve Maliye Bakanı Nebati’nin, İstanbul’da DEİK (Dış Ekonomik İlişkiler Komitesi) üyeleriyle yapacağı ...

Sezgin Baran Korkmaz’ın Unico Sigortayı satış operasyonu yattı

Bir şirket düşünün. Beş kişilik yönetim kurulu, önce 5 Mayıs 2021 günü toplanıp bir karar alıyor; şirketin en büyük hissedarının yüzde 87.99’luk hissesini sattığını kayda geçiriyor. Aynı şirketin aynı isimlerden oluşan yönetim kurulu, aradan 55 gün geçtikten sonra bir daha toplanıyor, bu kez en ...

YouTube’daki 10 saniyelik videoya 6.6 milyon dolar verenler, Banksy’nin resmini yakanlar… NFT çılgınlığı

Ardı ardına iki haber. Birincisi şu: “Bir koleksiyoner, YouTube’da ve Instagram’da herkesin izleyebileceği 10 saniyelik bir videoya 6.6 milyon dolar verdi.” İkinci haber şu: “Injective Protocol adlı şirket, Banksy’nin 95 bin dolarlık eserini dijitale çevirmek üzere yaktı.” Teker teker gidelim ...