Nadal’in kolundaki milyon dolarlık saat

Fransa Açık Tenis Turnuvası veya daha resmi adıyla Roland Garros başladı. Turnuvanın erkekler kategorisi favorilerinden biri, artık yaşı hayli ilerlemiş olsa da büyük İspanyol tenisci Rafael Nadal.

Nadal ilk maçına kolunda İsviçreli saat yapımcısı Richard Mille’in son ürünlerinden biriyle, Nasal içim özel üretildiği anlaşılan bir RM27-04 ile çıktı. Saatin değeri 1 milyon dolar.

Nadal, son 10 yıldır RM ile işbirliği içinde. Yani, aslında markanın tanıtım elçisi. Bu saati maçta takması da tanıtımın bir parçası, çünkü saat nedeni bilinmiyor ama yerçekimi gücünün 1200 katına kadar güce dayanmak için tasarlanmış.

Bir tenis oyuncusunun kolu zaman zaman çok hızlı hareket ediyor ama oyuncunun bileğine 2-3 G’den fazla yük binmesi olası değil. Bazı eğlence parklarındaki bazı çok korkutucu oyuncaklarda insanlar 6 G’ye kadar yer çekimine maruz kalıyorlar. Savaş uçağı pilotları ise 8-9 G’ye kadar dayanmak üzere eğitiliyor; bazı hızlı kanat kırma manevralarında çok kısa süreliğine de olsa 14-15 G’ye maruz kalıyorlar. Ama hiç kimse ve hiçbir şey 1200 G’ye maruz kalmıyor.

Yine de saat markası burada bir şey demeye çalışıyor: Bizim saatlerimiz çok dayanıklıdır. 1 milyon doları verince insan elbette dayanıklı bir şey almak ister.

Boğalara bir ayrılık gözüküyor ama…

KOÇ (21 Mart-20 Nisan) Değerli Koç, “Ramazan vakti ( herkese Hayırlı Ramazanlar) ekranlarda sürekli yiyecek reklamı yaparak sevap mı artırıyorlar, arkadaş; bu ne iş” serzenişine katılmamak mümkün değil. Yabancı kanal izlemeye kalksan, aynı durum orada da geçerli. Yıldızlar müzik dinle kitap ...

Yay’lar Galaktik huzur için de dua etmeli

KOÇ (21 Mart-20 Nisan) Sevgili Koç, Ankara’dan gelen bir telefon sonrası markete gidip ne bulduysanız aldınız. Kapanıyoruz demek bakkala da gidemiyoruz demek değil. Zaten laf dinleyen de görmedim. “Sokağa çıkma yasağı var” diyorsun, sokağa daha çok insan çıkıyor. Paranız var, yazlığınız var, ...

Teraziler… Gökten para da yağabilir, güzel şeyler olacak

KOÇ (21 Mart-20 Nisan) Ah Koç’lar, az buz zeki değilsiniz, işinizi biliyorsunuz. Baktınız önünüzü görmek zorlaştı, döndünüz Çin falına! Ne de yolsa yıllık olarak (doğum yılınıza göre) hesaplanıyor, her yıl bir burca denk geliyor ve onun etkileri ağır basıyor; doğum tarihinize göre bu yıl nasıl ...