S-400 yetmez Huawei de istemeyiz: Pompeo yeni bir askeri sorun telaffuz etti

Rus S-400 füzesi satın alınması nedeniyle Türkiye’ye F-35 savaş uçağı göndermeyen ABD, Türkiye ile askeri ortaklığı ile ilgili  yeni bir teknolojik sorun ortaya attı: Huawei.

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, Türkiye’nin Huawei ve diğer Çin teknoloji şirketleriyle daha fazla iş yapmasının ABD’nin, Türkiye ile askeri işbirliğin için yeni bir sorunu olarak değerlendirdi.

Pompeo sıkıntılarını Washington Examiner dergisine anlattı. 

Derginin “Pompeo Türkiye’ye Huawei’nin ABD’nin askeri varlığını tehdit ettiği konusunda uyardı”  başlığıyla sunulan söyleşide Pompeo Türkiye’de ciddi miktarda veri tuttuklarını, bu verilerin  Çin Komünist Partisi’nin eline geçmemesi için her zamankinden daha dikkatli olma gereksinimleri olduğu anlattı.

Pompeo “Ağlarımızın (network) güvenliğinden emin olmalıyız. Bunlar bizim savunma ağımız, güvenli ağımız” ifadesini kullanıyor.  Türkkiye için “İşleri daha da zorlaştırıyorlar” ifadesini kullanan Pompeo “Türkiye ya da başka bir ülkede Çin’in faaliyetlerinin artmasından etkilenecek olan yalnız askeri ve güvenlik ağlarımız değil. Aynı zamanda Amerikan verilerinin korunduğundan da emin olmalıyız” diyor.

Pompeo’nun sözleri, ABD Kongresi Dış ilişkiler Komitesi üyesi senatör Ron Johnson’ın İncirlik’!teki ABD askeri varlığının tehdit altında olduğunu söylemesinden sonra geldi.

ABD bir süredir Avrupalı müttefiklerini Çin teknolojileri, özellikle de Huawei konusunda uyarıyordu.

 

 

 

 

Sosyal mesafeye uygun konser böyle olur

Ünlü rock grubu The Flaming Lips bu hafta başında ABD’nin Oklahoma City kentinde tam da sosyal mesafeye uygun bir konser verdi. Konserde sahnedeki müzisyenler birer plastik topun içindeydi ama plastik kürelere girenler sadece onlar değildi; izleyiciler de birer ikişer kişi plastik kürelerin ...

Amerikan istihbaratı kendi Başkanını uyarmış: Ruslar Giuliani’yi kullanıyor, o da seni

Eskiden olsa akla hayale gelmeyecek şeyler oluyor, Rusya ile Amerika arasındaki istihbarat savaşı araya politikacılar ve seçimler de girdiği için iyice karmaşıklaşıyor. The Washington Post gazetesi dün bomba niteliğinde bir haber yayınladı. Buna göre Amerikan istihbarat servisleri, Beyaz ...

Amerikalı savcı, Meksika’nın eski Savunma Bakanını tutukladı

Meksika’nın 2012-18 arası Savunma Bakanı General Salvador Cienfuegos Zepeda, ailesiyle birlikte geldiği Los Angeles Havaalanında tutuklanarak cezaevine gönderildi. Eski Bakan, New York’taki Federal Savcılık tarafından yürütülen bir uyuşturucu kaçakçılığı ve kara para aklama soruşturması ...