Salgın milyarderlere yaradı, 643 kişi servetine 845 milyar dolar ilave etti

Amazon'un patronu Jeff Bezos, zaten dünyanın en zengin insanıydı, şimdi serveti 186.2 milyar dolar gibi inanılmaz bir seviyede.

Korona virüs salgını dünya çapında ekonomileri durdurdu, sadece Amerika’da 50 milyon kişi işini kaybetti, dünya çapında 1.5 milyar insanın salgın yüzünden işsiz ve gelirsiz kaldığı hesaplanıyor. Sayısını bilmediğimiz kadar şirket kapandı veya iflas etti.

Bütün bu ekonomik felaket haberleri, dar bir grup insan için geçerli değil. Amerika’da 643 tane milyarder var. Bunlar, bir hesaba göre Mart ayından bu yana, yani salgının Amerika’da da başlamasından bu yana servetlerine tam 845 milyar dolar eklediler.

Salgın sırasında servetini en çok arttıranların başında Amazon’un patronu Jeff Bezos geliyor. Salgın başlarken zaten dünyanın en zengin insanı kabul ediliyordu; Forbes dergisinin hesapladığına göre Mart ayından bu yana servetine tam 73.2 milyar dolar daha ekledi ve 186.2 milyar dolarlık inanması güç bir servete ulaştı. Bezos’un serveti Mart ayından bu yana yüzde 65 arttı. Daha ilginci şu: Haziran ayında sadece bir günde Bezos’un serveti 10 milyar dolardan fazla sıçradı. Sadece bir günde.

Servetini rekor oranda arttıran bir başka isim Tesla ve SpaceX şirketlerinin patronu Elon Musk. Onun serveti yüzde 274 artarak 92 milyar dolar seviyesine geldi.

Facebook’un patronu Mark Zuckerberg’in serveti yüzde 84 oranında arttı ve 100.6 milyar dolara yükseldi. Kendini iyilik işlerine adayan ama Microsoft’un kurucusu olmaktan gelen hisselerini de halen elinde tutan Bill Gates de boş durmadı; onun serveti yüzde 19 arttı, 116 milyar dolara yükseldi.

Amerika’daki 643 milyarderin toplam serveti 2.95 trilyon dolardan 3.8 trilyon dolara yükseldi 18 Marttan bugüne kadar. Yani, ayda 141 milyar dolar, günde 4.7 milyar dolar artış yaşandı.

Meraklısı için zenginlerin servet artışıyla ilgili rapor şu linkten okunabilir.

Günün iki kulisi: Rus oligarklar paralarını Türkiye’ye getirir mi; Rusya’dan çıkan Amerikan şirketleri Türkiye’ye mi geliyor?

İstanbul’un özellikle özel bankacılık çevrelerinin gözü önceki gün iki önemli gelişmedeydi. Biri Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Rusya Devlet Başkanı Putin’le yapacağı görüşme… Öteki ise Hazine ve Maliye Bakanı Nebati’nin, İstanbul’da DEİK (Dış Ekonomik İlişkiler Komitesi) üyeleriyle yapacağı ...

22 yıllık başbakanın seçim yenilgisini kabul etmesi üç ay sürdü

Minicik bir pasifik ülkesi, Samoa. Bağımsızlığını kazandığı 1962 yılından beri demokrasiyle yönetilen, 200 bin nüfuslu, barışçıl bir ada. O kadar ki, bir Samoa ordusu yok mesela. Ülkede 1982 yılından beri bir “hakim parti” var, adı “İnsan Haklarını Koruma Partisi.” Bu partinin lideri Sa’ilele ...

Sezgin Baran Korkmaz’ın Unico Sigortayı satış operasyonu yattı

Bir şirket düşünün. Beş kişilik yönetim kurulu, önce 5 Mayıs 2021 günü toplanıp bir karar alıyor; şirketin en büyük hissedarının yüzde 87.99’luk hissesini sattığını kayda geçiriyor. Aynı şirketin aynı isimlerden oluşan yönetim kurulu, aradan 55 gün geçtikten sonra bir daha toplanıyor, bu kez en ...