Salgın milyarderlere yaradı, 643 kişi servetine 845 milyar dolar ilave etti

Amazon'un patronu Jeff Bezos, zaten dünyanın en zengin insanıydı, şimdi serveti 186.2 milyar dolar gibi inanılmaz bir seviyede.

Korona virüs salgını dünya çapında ekonomileri durdurdu, sadece Amerika’da 50 milyon kişi işini kaybetti, dünya çapında 1.5 milyar insanın salgın yüzünden işsiz ve gelirsiz kaldığı hesaplanıyor. Sayısını bilmediğimiz kadar şirket kapandı veya iflas etti.

Bütün bu ekonomik felaket haberleri, dar bir grup insan için geçerli değil. Amerika’da 643 tane milyarder var. Bunlar, bir hesaba göre Mart ayından bu yana, yani salgının Amerika’da da başlamasından bu yana servetlerine tam 845 milyar dolar eklediler.

Salgın sırasında servetini en çok arttıranların başında Amazon’un patronu Jeff Bezos geliyor. Salgın başlarken zaten dünyanın en zengin insanı kabul ediliyordu; Forbes dergisinin hesapladığına göre Mart ayından bu yana servetine tam 73.2 milyar dolar daha ekledi ve 186.2 milyar dolarlık inanması güç bir servete ulaştı. Bezos’un serveti Mart ayından bu yana yüzde 65 arttı. Daha ilginci şu: Haziran ayında sadece bir günde Bezos’un serveti 10 milyar dolardan fazla sıçradı. Sadece bir günde.

Servetini rekor oranda arttıran bir başka isim Tesla ve SpaceX şirketlerinin patronu Elon Musk. Onun serveti yüzde 274 artarak 92 milyar dolar seviyesine geldi.

Facebook’un patronu Mark Zuckerberg’in serveti yüzde 84 oranında arttı ve 100.6 milyar dolara yükseldi. Kendini iyilik işlerine adayan ama Microsoft’un kurucusu olmaktan gelen hisselerini de halen elinde tutan Bill Gates de boş durmadı; onun serveti yüzde 19 arttı, 116 milyar dolara yükseldi.

Amerika’daki 643 milyarderin toplam serveti 2.95 trilyon dolardan 3.8 trilyon dolara yükseldi 18 Marttan bugüne kadar. Yani, ayda 141 milyar dolar, günde 4.7 milyar dolar artış yaşandı.

Meraklısı için zenginlerin servet artışıyla ilgili rapor şu linkten okunabilir.

YouTube’daki 10 saniyelik videoya 6.6 milyon dolar verenler, Banksy’nin resmini yakanlar… NFT çılgınlığı

Ardı ardına iki haber. Birincisi şu: “Bir koleksiyoner, YouTube’da ve Instagram’da herkesin izleyebileceği 10 saniyelik bir videoya 6.6 milyon dolar verdi.” İkinci haber şu: “Injective Protocol adlı şirket, Banksy’nin 95 bin dolarlık eserini dijitale çevirmek üzere yaktı.” Teker teker gidelim ...

Bu yıl altının “Altın yılı” oldu

Finansal yatırım araçlarının getirileri açısından çok dalgalı bir yıl olan 2020 birçok ülkede yaşanan ve geçmişte eşi benzeri görülmemiş bir parasal genişleme furyası sayesinde genelde yatırımcıları memnun eden bir yıl oldu.   Bu yazıda Türk halkının finansal yatırımlarının büyük bir yüzdesinin ...

Hayır, Arçelik Hitachi’yi almadı, Hitachi’nin beyaz eşya markalarını Japonya hariç satın aldı

Sabahtan beri sosyal medyada veya internet haber sitelerinde görüyorsunuzdur, “Arçelik Hitachi’yi satın aldı” diye haberler var. Hayır, bu haberler bu sunum biçimiyle doğru değiller. Bu yanlış sunuma neyin sebep olduğu tartışması tamamen ayrı bir şey ama “satın ...