Bayram müjdesini Selçuk Bayraktar verdi

Sesten hızlı uçacak jet motorlu SİHA’lar geliyor: MİUS

İnsansız hava aracı üreticisi Baykar’ın sahiplerinden Selçuk Bayraktar, üzerinde çalıştıkları jet motorlu insansız savaş uçağının kavramsal tasarımlarını paylaştı.

TB-1 insansız hava aracı, TB-2 silahlı insansız hava aracı ve son olarak Akıncı silahlı insansız hava aracını üreten Selçuk Bayraktar, MİUS (Muharip İnsansız Uçak Sistemi) adını verdiği projede ilk uçan prototipin 2023’te havalanacağını, ilk versiyonda uçağın ses hızına yakın ama ses hızının altında hızlarda seyir yapacağını ama bir sonraki versiyonda uçağın ses hızını da aşarak “süper sonik” kapasite kazanacağını söyledi.

Yine Bayraktar’ın verdiği bilgiye göre MİUS, hem kanat altlarında hem de gövde içinde çeşitli silah sistemleri taşıyacak ve radarlara karşı görünmez de olacak.

MİUS’lar, Türkiye’nin üretmeye çalıştığı kısa pistli uçak gemilerinden bir fırlatıcı yardımı olmaksızın havalanıp bunlara iniş yapabilecek ve üzerlerinde taşıyacakları yapay zeka destekli bilgisayar yardımıyla hem “sürü uçuşu” (swarm) yapabilecek hem de dost savaş uçaklarıyla birlikte hareket edebilecek. Bu uçuş bilgisayarı üzerindeki yapay zeka uygulaması uçağa otonom, yani kendi kararlarını kendi veren ve kendi başına uçan özellikler de kazandıracak.

Türkiye’nin mevcut İHA ve SİHA’ları jet motoruyla değil turbo prop motorlarla uçuyor. Bu motor, bir yandan uçağı hafifletiyor ama bir yandan da onun uçuş hızını çok azaltıyor.

Dünyada jet motoruyla İHA ve SİHA yapan Rusya ve ABD dışında ülke yok. Ancak bunlar da, bu çok hızlı hareket edebilen İHA ve SİHA’ları daha çok klasik İHA ve SİHA konsepti içinde kullanıyorlar. Selçuk Bayraktar ise üretecekleri MİUS’ların savaş uçaklarının yerini almasını öneriyor, “Beşinci nesil savaş uçakları bunlar olacak” diyor.

Erdoğan’a kim geçmiş olsun dedi, Putin’e kim “Happy Birthday”? Sıralı tam liste bize yeni bir şey söylüyor

TRTHaber iki gün önce Koronavirüs’ü pozitif çıkan Cumhurbaşkanı Erdoğan’a başsağlığı için mesaj gönderen ve bizzat arayan devlet başkanı ve başbakanların listesini yayınladı. Bence uluslararası siyaset bilimcileri, düşünce kuruluşları ve istihbarat birimleri için ilginç  bilgilere sahip bir ...

Ben dansözüm de, Sözcü’nün Genel Yayın Yönetmeni ne?

Ben görmemiştim, Hürriyet’in eski yazı işleri müdürlerinden Ertuğ Karakullukçu sosyal medyada görmüş ve gönderdi. Kalender beni dansöz olarak gösteren bir karikatürümü çizmiş.  Üzerine de şöyle yazmış: “Hürriyet’ten kovulan Ertuğrul Özkök ‘Rahatlıkla dansözlük yaparım’ dedi…” Mizah güzel bir ...

Sezgin Baran Korkmaz’ın Unico Sigortayı satış operasyonu yattı

Bir şirket düşünün. Beş kişilik yönetim kurulu, önce 5 Mayıs 2021 günü toplanıp bir karar alıyor; şirketin en büyük hissedarının yüzde 87.99’luk hissesini sattığını kayda geçiriyor. Aynı şirketin aynı isimlerden oluşan yönetim kurulu, aradan 55 gün geçtikten sonra bir daha toplanıyor, bu kez en ...