Siirt’in damak çatlatan lezzeti ‘büryan kebabı’na rağbet

Şehirdeki kebapçılarda 3 metre derinliğinde ve 100 santimetre çapındaki kuyularda 02.00’de yakılan odun ateşinde iki saat kemiklerinden sıyrılan kuzu etinin pişirilmesiyle hazırlanan büryan, gün ağarmadan servis edilmeye başlıyor.

Sabah büryan yemek için lokantaya gelen kent sakinlerinden Nimetullah Sevgili, AA muhabirine, eskiden beri kahvaltı niyetine yenilen bu kebabın artık ilde öğlen yemeğinde de tercih edildiğini söyledi.

Siirt’in geleneksel yemeğini leziz olmasından dolayı çok sevdiğini vurgulayan Sevgili, “Kuzu etinden yapıldığı için çok lezzetli oluyor. Kışın kuzu eti daha yağlı olduğu için tok tutuyor.” dedi.

“Çok sevdiğimiz için 05.00’te büryan yemeye geliyoruz”

Suat Çelik ise il dışından gelen misafirlere ikram edilen ilk lezzetin büryan kebabı olduğunu anlattı.

Zeki Eren de “Çok sevdiğimiz için 05.00’te büryan yemeye geliyoruz. Büryan kebabı için uykumuzdan feragat ediyoruz.” ifadesini kullandı.

“Gelir gelmez büryan yedim”

Şehre ilk kez geldiğini belirten kamyon şoförü Sadık İnce, gelmeden önce arkadaşlarının büryan yemesi için öneride bulunduğunu aktararak, “Gelir gelmez büryan yedim, gerçekten çok güzel bir lezzet. Herkese tavsiye ederim.” diye konuştu.

Büryan için Ankara ve İstanbul’dan geliyorlar

Yaklaşık 30 yıllık büryan ustası Murat Kayaalp, kebabı kuzu etinden yaptıklarını dile getirerek, şunları kaydetti:

“Büryan her mevsim tercih edilen lezzetlerin başında geliyor. Kuzu etinin kemikli olan kaburga ve omurga kısımlarını pişirilmek üzere bakır kazana koyuyoruz. Gövdedeki kemiksiz etleri de çengellere asıyoruz. Kuyuya önce bakır kazanı koyuyoruz. Sonra da çengellere astığımız kemiksiz eti kazanla temas etmeyecek şekilde sarkıtıp köz ateşte 2 saat pişiriyoruz.”

Kayaalp, 2005 yılında Türk Patent ve Marka Kurumunca “Siirt büryanı”nın tescillenmesinin ardından talebin arttığına işaret ederek, “İstanbul ve Ankara’dan büryan yemek için kente gelenler oluyor.” şeklinde konuştu.

Efsane güreşçi Karabacak, koronaya yenik düştü

Türk güreşinin önemli isimlerinden, 80’li yılların efsane sporcusu Reşit Karabacak hayatını kaybetti. Türkiye Güreş Federasyonundan yapılan açıklamaya göre, minderde kazandığı başarılarla Türkiye’ye büyük mutluluk yaşatan Avrupa şampiyonu ve milli takım antrenörü Reşit Karabacak, ...

İçişleri’nden Covid-19 temaslılarla ilgili yalan beyanda bulunanlara: TCK 206, 2 yıl hapis getirir

İçişleri Bakanlığı, koronavirüs salgınına ilişki yayınladığ yeni genelgede pozitif tanı konan kişilerin yanlış beyanlarına 2. yıla kadar hapis cezası verilebileceğini bildirdi. Genelgede, koronavirüs tanısı konulan hastaların temaslılarına ilişkin olarak bazı durumlarda eksik bilgi (ekonomik ...

Merkez Bankası’ndan enflasyon hedefli faiz artırımı: 8.25’ten 10.25’e çıktı

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Para Politika Kurulu, politika faizini 200 baz puan yükseltti.  Bu karar politika faizinin yüzde 8.25’ten 10.25’e çıkarılması anlamına geliyor. Yapılan açıklamada, alınan kararda enflasyonun öngörülenden yüksek seyretmesi ve enflasyon ...