Banksy’yi can evinden vuran karar

“Sokak ressamı telif hakkı korumasında değil”

Banksy’yi bilmeyen, duymayan, onun işlerini tanımayan yok. Ama bir insan olarak Banksy’yi bilen veya tanıyanların sayısı çok az. Onların hepsi de, sokak ressamının anonim kalma isteğine sonuna kadar saygı gösteriyor, Banksy’nin gerçek kimliğini saklıyorlar.

Gerçek kimliğini saklamak sanatçının belki “alameti farikası” ama tam da bu yüzden Banksy canını çok sıkan bir kararla karşı karşıya.

Hikayeyi en baştan anlatmak lazım: Banksy’nin en meşhur işlerinden biri, zamanında Kudüs’te bir duvara çizdiği ve “Çiçek Atan Adam” olarak bilinen duvar resmi.

Bu resmi bundan birkaç yıl önce “Full Colour Black” adlı bir tebrik kartı şirketi aldı ve tebrik kartlarından birinde kullandı. Şirket bu resmi kullanabileceğini, çünkü resmi yapan kişinin “anonim” olduğunu söylüyordu.

Banksy’nin haklarını temsil eden ve daha önce bu resmi de sanatçı adına tescil ettirmiş olan Pest Control Office adlı şirket, tebrik kartı firması aleyhinde Avrupa Birliği telif hakları kurumu (EUIPO) nezdinde başvuruda bulundu.

AB’nin telif hakları kurumu dosyayı incelemesi için bir panel belirledi ve panel de nihayet kararını verdi. Karar Banksy’nin aleyhine, tebrik kartı firmasının lehineydi. Panel kararında, “Banksy anonim kalmayı seçiyor ve çoğu zaman duvar resimlerini bir tuval yerine başkalarına ait olan duvarların üzerine, onlardan izin almadan yapıyor” deniyordu.

İtalya’nın “aşı noktası” bile stil sahibi

İtalya, korona virüsün en sert vurduğu ülkelerin başında geliyor. Halen salgının ikinci dalgasıyla boğuşan ülkede 65 binden fazla insan hayatını kaybetti. İtalya, bugünlerde ocak ayında başlaması beklenen aşılama çalışmalarına hazırlanıyor. Ünlü mimar Stefano Boeri ve ekibi tarafından tasarımı ...

Acaba John Le Carre, post-truth “yılın kelimesi” seçildiğinde ne hissetmişti?

İngilizce dilinin en saygın iki sözlüğünden biri olan Oxford Sözlüğü, Kasım 2016’da o yılın kelimesi olarak “post-truth”u, Türkçeye “Gerçek ötesi” diye çevirilen kelimeyi seçti. Bunu duyduğumda aklıma ilk gelen şey, büyük yazar John Le Carre’nin bu seçim hakkında ne düşündüğünü merak etmek ...

İstanbul’un tarihinden bir yaprak daha eksiliyor; Kadıköy Rexx yıkılıyor

Kadıköy’ün ve İstanbul’un simge sinemalarından olan 59 yıllık Rexx Sineması yıkılıyor. Bahariye Caddesi’nin buluşma noktası olarak bilinen ve yerli yabancı binlerce filme ev sahipliği yapan sinemanın etrafı metal saclarla kapatıldı, inşaat çalışmaları başladı. Sinemanın 30 yıllık ...