Tarihte bir ilk: Çocuklar için reçeteli video oyunu

Sad ADHD boy holding small board, shouting mother in background

ABD’de ilk kez bir video oyunu, Dikkat Eksikliği ve Hiperkativite Bozukluğu (DEHB) hastası çocuklar için ‘ilaç’ gibi pazarlanıp, reçete edilebilecek.

Akili Interacvtive adlı şirketin Project EVO adıyla geliştirdiği Endeavor RX adlı oyun, Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi’nden ilaç gibi doktor reçetesiyle satılmak üzere onay aldı. Bu tarihte bir ilk.

600’den fazla çocuk üzerinde yapılan 7 yıllık klinik çalışma sonrası ortaya çıkan video oyununu 8 ile 12 yaş arasındaki DEHB teşhii konan çocuklar hem Iphone hem de Ipad’ler üzerinden oynayabilecek.

Peki video oyunu gerçekten tedavide bir fark yaratıyor mu? Şirket, yapılan 5 ayrı araştırmanın sonuçlarını göstererek bu soruya ‘evet’ yanıtını veriyor.

En az dört hafta boyunca, haftada beş gün, günde ortalama 25 dakika “engellerden kaçmalı-puan toplamalı” video oyununu oynayan DEHB’li çocukların üçte biri, “dikkati bir noktada toplama konusunda ölçülebilir derecede ilerleme” sağladı.

EndeavorRx adlı oyunun sağladığı ilerleme oyunu oynamayı bıraktıktan sonra en az bir ay daha sürüyor. Şirket yetkilileri “Görülen tek yan etki isteksizlik ve zbaş ağrısı… Geleneksel ilaçlarla kıyaslarsak yan etkisi yok” dediler.

İlk kez 2014’te bu video oyununun DEHB ve Alzheimer tedavisinin geleceği olabileceği yolunda haberler çıkmıştı. 2017’den bu yana reçeteli video oyunlarının tıbbın geleceği olabileceğine dair  araştırmalar yayınlanıyordu. FDA onayıyla reçeteli video oyun artık hayal olmaktan çıktı.

Video oyunlarının eğlence ve dikkat toplama egzersizleri dışında da tıbbi amaçlı kullanımı üzerine çalışmalar sürüyor. En dikkat çekici çalışmalardan biri, yanık acılarını hafifletmek için sanal gerçeklik kullanmak.

EndeavorRX piyasaya sürülmeden önce bir grup aileye kapalı devre olarak sunulacak. Şirketin internet sitesinde kayıt için uzun bir bekleme sırası var. İlgileniyorsanız, şirketin web sitesi burada.

Sert önlemlere rağmen salgının hızı çok da yavaşlamadı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, bakanlar kurulu toplantısının ardından kameraların karşısına geçip Türkiye genelinde bundan sonra akşamları 21.00’den sabahları 05.00’e kadar sürecek, cuma akşamları ise 21.00’de başlayıp pazartesi 05.00’e kadar kesintisiz devam edecek ...

Amerika, tarihin ilk GDO’lu canlısına izin verdi

Genetiği Değiştirilmiş Organizma’lar, veya yaygın bilinen kısaltmasıyla GDO’lar ülkemizde ve Avrupa’da çok tartışılıyor ama Amerika’da bu çeşit bir tartışma yok. ABD, uzun yıllardır çeşitli tarım zararlılarına karşı dayanıklı olduğunu, dolayısıyla daha az tarım ilacı ...

Gökyüzünün önümüzdeki 1.6 milyon yılda nasıl değişeceğini merak ediyor musunuz?

Avrupa Uzay Ajansı’nın Gaia adını verdiği bir uzay aracı var. Bu bir çeşit teleskop. Avrupa Uzay Ajansı’nda çalışan bilimciler işte bu uzay aracının yıllar boyunca derlediği verilerden yola çıkarak çok müthiş üç şey yaptılar. Bunlardan birincisi, galaksimiz Samanyolu’nun ...