Tek şarjla 650 kilometre giden Tesla

Tesla Model S, tek şarjla EPA’nın 402 mil (646.9 kilometre) barajını geçip onay alan ilk elektrikli otomobil oldu.

Tesla geçen yıl piyasaya çıkardığı aynı pil paketine sahip modeli Tesla S 100D’ye kıyasla menzilde yüzde 20’lik artış sağlamayı başardı. 

Tesla mühendisleri, elektrikli otomobille ortalama bir içten yanmalı motora sahip aracın menziline nasıl ulaştı? 

Öncelikle otomobilin ağırlığını azalttılar, gövdede aerodinamik düzeltmeler yaptılar, jant ve lastik çaplarıyla oynadılar, yeni bir elektrikli yağ pompası ve daha önemlisi geliştirilmiş bir şanzıman kullandılar. Ortaya tek şarjla EPA’nın 402 mil (646.9 kilometre) barajını aşan Model S Long Range Plus ortaya çıktı.

Tesla, bu değişiklikleri ABD’de Fremont fabrikasında gerçekleştirdi. Şirket CEO’su Elon Musk, Ocak 2020’den sonra üretilen tüm Model S Long Range Plus otomobillerin EPA’nın 402 mil barajını aşacağını söyledi.

Tesla bu alanda kendisiyle yarışıyor. EPA’dan onay alan bir önceki elektrikli otomobil yine bir Tesla’ydı. Model X 351 mil (565 kilometre) yapmıştı.

Günün iki kulisi: Rus oligarklar paralarını Türkiye’ye getirir mi; Rusya’dan çıkan Amerikan şirketleri Türkiye’ye mi geliyor?

İstanbul’un özellikle özel bankacılık çevrelerinin gözü önceki gün iki önemli gelişmedeydi. Biri Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Rusya Devlet Başkanı Putin’le yapacağı görüşme… Öteki ise Hazine ve Maliye Bakanı Nebati’nin, İstanbul’da DEİK (Dış Ekonomik İlişkiler Komitesi) üyeleriyle yapacağı ...

Sezgin Baran Korkmaz’ın Unico Sigortayı satış operasyonu yattı

Bir şirket düşünün. Beş kişilik yönetim kurulu, önce 5 Mayıs 2021 günü toplanıp bir karar alıyor; şirketin en büyük hissedarının yüzde 87.99’luk hissesini sattığını kayda geçiriyor. Aynı şirketin aynı isimlerden oluşan yönetim kurulu, aradan 55 gün geçtikten sonra bir daha toplanıyor, bu kez en ...

Aşı karşıtları, sosyal medyada ifade özgürlüklerinin tadını çıkarıyor

Türkiye nüfusu, 83 milyon 614 bin 362 kişi. Bunlardan 18 yaş ve üzerindeki nüfusun sayısı 60 milyon 863 bin 705 kişi. Sağlık Bakanlığı, “Yüzde 100 aşı yapacağız” dediği zaman, bu 60.8 milyon kişinin tamamını aşılamayı kastediyor. Peki şu anda ne durumdayız: Bu 60.8 milyon kişinin 39 milyon 301 ...