Trump nihayet yenildiğini “azıcık” da olsa kabul etti

Amerika’da başkanlık seçimi yapılalı üç hafta geçti. Seçimi Joe Biden’ın kazandığını, Başkan Donald Trump’a karşı gerek ülke çapındaki oy sayısıyla ve gerekse başkanı belirleyecek delege sayısıyla ezici bir zafer elde ettiğini herkes biliyor. Ama bu durumu bir tek Başkan Donald Trump kabul etmiyor; hala onun adına avukatları pek çok eyalette seçim sonuçlarına veya başka teknik konulara itiraz etmeyi sürdürüyor.

Amerikan demokrasisi için bu utanç verici durumun bazı vahim sonuçları da var: Amerikan Anayasası seçimlerin Kasım ayı başında yapılmasını ama seçilen başkanın göreve 20 Ocak’ta yani neredeyse seçimden 3 ay sonra başlamasını boşuna emretmiş değil. Bu aradaki süreye “Geçiş dönemi” deniliyor, yeni gelen iktidarın hem ülke açısından önemli konularda gizli bilgiler dahil devletin elindeki bütün bilgilere sahip olması hem de başkan değişimiyle devletin tepesinde çok sayıda memur da değiştiği için bu değişime uygun isimlerin belirlenmesine fırsat yaratmak amaçlanıyor. Ve bu “geçiş dönemi” resmi, yasalarda adı olan bir şey.

Joe Biden seçimi kazandığı halde Trump gereken hareketi yapmadı ve “geçiş dönemi”ni başlatmadı düne kadar. Başlatırsa yenilgiyi de kabul etmesi gerekiyordu çünkü. Ama neyse ki bu bekleyiş fazla uzamadı, Trump gereken talimatı verdi ve geçiş dönemi de resmen başlamış oldu.

Bunu ilan ederken Trump’ın söyledikleri ilginçti. Çünkü geçiş dönemini başlatıp azıcık da olsa kaybettiğini kabul eden Başkan, “Ben kazanacağımdan eminim” demeyi sürdürdü ve ekledi: “Ama yine de, ülkemizin çıkarları için gerekenin yapılması talimatını verdim.”

Gerekenin yapılmasından kasıt, geçiş sürecinin resmen başlatılması. Böylece Biden ve ekibine hem federal bütçeden para aktarılacak hem de ekibin ulusal güvenlikten korona salgınına kadar her konuda istihbarat birifingleri dahil her türlü bilgiye erişmesi başlayacak.

Biden köpeğiyle oynarken ayağını kırdı

Amerika’nın yeni başkanı olarak 20 Ocakta göreve başlayacak olan ve bugünlerde harıl harıl kabinesini kurmaya uğraşan Joe Biden hafta sonunda köpeğiyle oyun oynarken ayağını kırdı. Oyun sırasında kayıp düşen Biden’ın başlangıçta sadece bileğini burktuğu sanıldı ama röntgen çekilince ...

Biden, orta sınıfa kaybettiğini verebilecek mi?

Amerika’da seçim yapıldı ama bitmedi. Daha kolay kolay da bitmeyecek. Mutlaka mahkemelere gidilecek, gidilmeye başlandı bile, mutlaka bazı yeniden sayımlar söz konusu olacak ve süreç uzayacak. Sürecin uzamasında, bazı belirleyici eyaletlerde iki aday arasındaki farkın çok az olması rol oynadığı ...

Amerika’da seçim cumadan önce zor biter; Biden kazanırsa sürpriz olmaz

Türkiye’de biz sabah sekizde oy vermeye başlarız, sandıkları genellikle 5’te kapatırız ve sonra beklemeye başlarız. Yüksek Seçim Kurulu seçimle ilgili yayın yasaklarını 7’de kaldırdığında sonuçları öğrenmeye başlarız; son birkaç seçimdir yaşıyoruz, saatler gece yarısı olmadan da sonuçlar hemen ...