Yıllık enflasyon tüketicide yüzde 11.75, üreticide 14.33 açıklandı

TÜİK’in enflasyon rakamları kur etkisine rağmen sınırlı kaldı

Türkiye İstatistik Kurumu  (TÜİK)  Eylül ayı yıllık tüketici enflasyonunu (TÜFE) yüzde 11.75, yıllık yurt içi üreticici fiyat enflasyonunu (Yİ-ÜFE) yüzde 14.33 olarak açıkladı.

Aylık tüketici enflasyonunun yüzde 0.97,  aylık üretici, aylık üretici enflasyonunun yüzde 2.65  olduğu bildirildi.

TÜİK’in verdiği rakamlarla yıllık enflasyonun ay ay seyri.

Rakamlar döviz kurlarının ciddi oranda arttığı yaz ayları  için önceden yapılan beklenti anketlerinde tahmin edilenden düşük. Bloomberg HT Araştırma Masası’nın Eylül ayına ilişkin enflasyon anketine katılan 18 kurumun medyan (ortanca)  TÜFE beklentisi aylık yüzde 1.3, yıllık ise yüzde 12.1 olarak sonuçlanmıştı. AA Finans Enflasyon Beklenti Anketi’ne katılan 14 ekonomistin tahminlerinin ortalaması, eylül ayında tüketici fiyatları için yüzde 1,38’di.

Yıllık enflasyon Ağustosta yüzde 11.77 olarak hesaplanmıştı.

Eğitim ve giyim ucuzlamış

TÜİK’in açıkladığı rakamlarla aylık fiyat artışları.

Açıklanan fiyat değişimlerine göre eğitim ve giyim kaleminde meydana gelen aylık düşüş, tüketici fiyatlarındaki ortalama fiyat artışının sınırlı kalmasında etkili olmuş görünüyor. Ayrıca alkollü içecekler ve haberleşmedeki sınırlı artışlar da söz konusu. Enflasyona en çok katkı yapan iki kalem ise ev eşyası ve ulaştırmadaki zamlar.

TÜİK’in açıkladığı rakamlara göre aylık fiyat artışları.

Yıllık tüketici fiyat artışının en yüksek olduğu alışveriş kalemleri yüzde 25.17 ile çeşitli mal ve hizmetler, yüzde 15.09 ile sağlık ve yüzde 14.95 ile gıda ve alkolsüz içecekler oldu. An az artışın kaydedildiği kalemler ise  yüzde 6.74 ile haberleşme, yüzde 6.91 ile giyim ve ayakkabı ve yüzde 7.55 ile eğitim.

TÜİK rakamlarına göre üretici fiyatlarında yıllık artışlar.

Üretici fiyatlarında ise sanayinin dört sektöründen madencilik ve taş ocakçılığında yüzde 16.87 , imalatta yüzde 15.52, su temininde yüzde 13.25 artış hesaplanırken, elektrik, gaz üretimi ve dağıtımında yüzde 2.62 azalış olduğu açıklandı. Üretici fiyatlarındaki artışlar birkaç ay içinde tüketici enflasyona yansıyor.

Bu arada son iki ayda dolar kurunun yaklaşık yüzde 10 oranında arttığını da buraya kaydetmek gerekiyor.

 

 

 

Günün iki kulisi: Rus oligarklar paralarını Türkiye’ye getirir mi; Rusya’dan çıkan Amerikan şirketleri Türkiye’ye mi geliyor?

İstanbul’un özellikle özel bankacılık çevrelerinin gözü önceki gün iki önemli gelişmedeydi. Biri Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Rusya Devlet Başkanı Putin’le yapacağı görüşme… Öteki ise Hazine ve Maliye Bakanı Nebati’nin, İstanbul’da DEİK (Dış Ekonomik İlişkiler Komitesi) üyeleriyle yapacağı ...

Sezgin Baran Korkmaz’ın Unico Sigortayı satış operasyonu yattı

Bir şirket düşünün. Beş kişilik yönetim kurulu, önce 5 Mayıs 2021 günü toplanıp bir karar alıyor; şirketin en büyük hissedarının yüzde 87.99’luk hissesini sattığını kayda geçiriyor. Aynı şirketin aynı isimlerden oluşan yönetim kurulu, aradan 55 gün geçtikten sonra bir daha toplanıyor, bu kez en ...

YouTube’daki 10 saniyelik videoya 6.6 milyon dolar verenler, Banksy’nin resmini yakanlar… NFT çılgınlığı

Ardı ardına iki haber. Birincisi şu: “Bir koleksiyoner, YouTube’da ve Instagram’da herkesin izleyebileceği 10 saniyelik bir videoya 6.6 milyon dolar verdi.” İkinci haber şu: “Injective Protocol adlı şirket, Banksy’nin 95 bin dolarlık eserini dijitale çevirmek üzere yaktı.” Teker teker gidelim ...