Büyük mağazacılığın zor günleri

Ünlü John Lewis, mağazasını ofise çeviriyor

Salgın dünyanın her yerinde alışılagelmiş ekonomik davranışları değiştirdi; bu değişikliklerin bir bölümünün de kalıcı olacağı anlaşılıyor.

Londra’nın ünlü alış veriş caddesi Oxford Street’in üzerinde çok sayıda sembol bina ve sembol mağaza var. Bunlardan biri de John Lewis.

Ünlü mağaza, alış veriş alışkanlığının online kanallara kayması yüzünden bu son derece değerli emlakta önemli değişikliklere gidecek. Daha doğrusu, mağazanın satış yapılan katlarının en azından yarısını boşaltacak; bu katlarda kiraya verilmek üzere ofisler yapacak.

Yalnız bir sorun var: Salgının değiştirdiği alışkanlıklardan biri de ofise gitmek yerine evden çalışmanın yaygınlaşması. Evden çalışma düzeninin çalışanların en azından bir bölümü için geçerli kalmaya devam etmesi herkesin beklentisi. Bu da, ofislerde çalışacak insan sayısının nihayetinde azalması ve böylece ofis ihtiyacının da azalması demek.

Tam da bu sebeple sadece Londra’da değil İstanbul dahil dünyanın her yerinde ofis kiraları düşüyor; çünkü ofislere olan. talep azalıyor. Büyük şirketler, hatta bankalar bile artık daha küçük ve az katlı ofislere ihtiyaç duyuyor. Bu durumda John Lewis’in mağaza katlarını boşaltıp ofise çevirmesi projesi de çok başarılı olamayabilir.

Ama yolu Londra’ya düşenlerin çok iyi bildiği gibi mağazanın bulunduğu yer çok merkezi bir konum.

Günün iki kulisi: Rus oligarklar paralarını Türkiye’ye getirir mi; Rusya’dan çıkan Amerikan şirketleri Türkiye’ye mi geliyor?

İstanbul’un özellikle özel bankacılık çevrelerinin gözü önceki gün iki önemli gelişmedeydi. Biri Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Rusya Devlet Başkanı Putin’le yapacağı görüşme… Öteki ise Hazine ve Maliye Bakanı Nebati’nin, İstanbul’da DEİK (Dış Ekonomik İlişkiler Komitesi) üyeleriyle yapacağı ...

22 yıllık başbakanın seçim yenilgisini kabul etmesi üç ay sürdü

Minicik bir pasifik ülkesi, Samoa. Bağımsızlığını kazandığı 1962 yılından beri demokrasiyle yönetilen, 200 bin nüfuslu, barışçıl bir ada. O kadar ki, bir Samoa ordusu yok mesela. Ülkede 1982 yılından beri bir “hakim parti” var, adı “İnsan Haklarını Koruma Partisi.” Bu partinin lideri Sa’ilele ...

Sezgin Baran Korkmaz’ın Unico Sigortayı satış operasyonu yattı

Bir şirket düşünün. Beş kişilik yönetim kurulu, önce 5 Mayıs 2021 günü toplanıp bir karar alıyor; şirketin en büyük hissedarının yüzde 87.99’luk hissesini sattığını kayda geçiriyor. Aynı şirketin aynı isimlerden oluşan yönetim kurulu, aradan 55 gün geçtikten sonra bir daha toplanıyor, bu kez en ...