Büyük mağazacılığın zor günleri

Ünlü John Lewis, mağazasını ofise çeviriyor

Salgın dünyanın her yerinde alışılagelmiş ekonomik davranışları değiştirdi; bu değişikliklerin bir bölümünün de kalıcı olacağı anlaşılıyor.

Londra’nın ünlü alış veriş caddesi Oxford Street’in üzerinde çok sayıda sembol bina ve sembol mağaza var. Bunlardan biri de John Lewis.

Ünlü mağaza, alış veriş alışkanlığının online kanallara kayması yüzünden bu son derece değerli emlakta önemli değişikliklere gidecek. Daha doğrusu, mağazanın satış yapılan katlarının en azından yarısını boşaltacak; bu katlarda kiraya verilmek üzere ofisler yapacak.

Yalnız bir sorun var: Salgının değiştirdiği alışkanlıklardan biri de ofise gitmek yerine evden çalışmanın yaygınlaşması. Evden çalışma düzeninin çalışanların en azından bir bölümü için geçerli kalmaya devam etmesi herkesin beklentisi. Bu da, ofislerde çalışacak insan sayısının nihayetinde azalması ve böylece ofis ihtiyacının da azalması demek.

Tam da bu sebeple sadece Londra’da değil İstanbul dahil dünyanın her yerinde ofis kiraları düşüyor; çünkü ofislere olan. talep azalıyor. Büyük şirketler, hatta bankalar bile artık daha küçük ve az katlı ofislere ihtiyaç duyuyor. Bu durumda John Lewis’in mağaza katlarını boşaltıp ofise çevirmesi projesi de çok başarılı olamayabilir.

Ama yolu Londra’ya düşenlerin çok iyi bildiği gibi mağazanın bulunduğu yer çok merkezi bir konum.

Ekonomide “normalleşme” ve “rasyonelleşme” yolunda bir adım daha

Mayıs ve Haziran aylarını hatırlıyor musunuz? Büyük ihtimalle hatırlamak bile istemiyorsunuz. Türkiye korona krizini yavaş yavaş sınırlamaya başlamıştı. Gerek Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve gerekse Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Türk ekonomisinin hızla ...

Mahfi Eğilmez’in bir kötü, bir de daha kötü haberi var

Eski Hazine Müsteşarı ve iktisatçı Mahfi Eğilmez, uzun süre Yeni Yüzyıl ve Radikal gazetelerinde günlük ekonomi yorumculuğu yaptıktan sonra internetin de verdiği bir imkanla blog yazarlığına geçti. “Kendime Yazılar” başlıklı blogunda zaman zaman günlük olayları veya kararları ...

Ferit Şahenk’in satacak neyi kaldı?

Türk ekonomisi bugün değil, aslında 2016 sonunda durgunluğa girdi. Bu durgunluktan 2017 yılında özellikle KOBİ’ler için sağlanan Kredi Garanti Fonu kredileri sayesinde çıkıldı ama 2018 başına gelindiğinde gerek bankacılık sektörü için ve gerekse büyük şirketler için alarm zilleri ...