Zimbabwe bir diktatörden kurtuldu, daha beterine yakalandı

Robert Mugabe, Afrika ülkesi Zimbabwe ise adı bütünleşmiş biriydi. Tam 37 yıl boyunca ülkesini zalim bir diktatör olarak yönetti, onbinlerce insanı öldürttü.

Bundan üç yıl önce, 2017’de Zimbabwe karıştı, Mugabe’ye karşı bir askeri darbe yapıldı. Mugabe iktidardan gitmemek için günlerce direndi ama sonunda görevi bırakmak zorunda kaldı.

Afrika’nın bu 37 yıllık eli kanlı diktatörünün iktidardan indirilmesi pek çok yerde sevinçle karşılandı. Öyle ya, ondan beteri olamazdı; şimdi ülkeye demokrasi ve özgürlükler gelecek, yeni bir dönemin kapıları açılacaktı.

Ama hiç de öyle olmadı. İktidara gelişi başkent Harare’de büyük sevinç yaratan Emmerson Mnangagwa, eski diktatörden bile beter bir diktatör olduğunu kısa zamanda gösterdi.

Aylardır ülkede muhalif avı yapılıyor, biraz olsun sesini yükseltenler veya demokrasi yanlıları tutuklanıyor, bazen de öldürülüyor. Dünyanın bütün insan hakları örgütleri Zimbabwe’nin yeni diktatörü Emmerson Mnangagwa’yı eleştiren raporlar yazıyor.

22 yıllık başbakanın seçim yenilgisini kabul etmesi üç ay sürdü

Minicik bir pasifik ülkesi, Samoa. Bağımsızlığını kazandığı 1962 yılından beri demokrasiyle yönetilen, 200 bin nüfuslu, barışçıl bir ada. O kadar ki, bir Samoa ordusu yok mesela. Ülkede 1982 yılından beri bir “hakim parti” var, adı “İnsan Haklarını Koruma Partisi.” Bu partinin lideri Sa’ilele ...

Rus korsanlar aylardır Amerikan bilgisayarlarındaymış

  Hafta sonu Amerikan Hazine Bakanlığı’nın e posta sistemine sızıldığının ortaya çıkması ve bütün şüphelerin de Rus bilgisayar korsanlarının üzerinde toplanmasının ardından yeni bilgiler sökün ediyor. The New York Times’ın yazdığına göre Rus korsanlar sonbaharın başında Amerikan ...

İsmail Demir yaptırımı önemsemedi

Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir, ABD’nin şahsına yönelik yaptırım kararı üzerine “Şahsım veya kurumumuza yönelik yurt dışında alınan herhangi bir karar, benim ve ekibimin duruşunu değiştirmeyecek” dedi.......