Vaka sayısı yeniden 1000’e dayandı – Benzin ve mazota zam – Ayasofya tartışması büyüyor – Film Festivali ekranınıza geldi
09 Haziran 2020

Türkiye ve Dünyada bu sabaha kadar yaşanan bütün önemli gelişmeler, yorumsuz, kılçıksız, hepsi bir arada.

SİYASET

Erdoğan Ayasofya’nın kapısını araladı 

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan Ayasofya Müzesi’nin ibadete açılması konusunda konuştu ve buna itiraz eden Yunanistan’a sert mesajlar verdiç Erdoğan dün akşam TRT’de katıldığı yayında şöyle dedi: “Türkiye’nin kurumları var. Parlamentosu var Danıştay’ı var. Karar verilir icra makamı gerekli adamı atar. Bunun için sizden izin almaya, müsaade almaya asla tevessül etmez. Bugün sayın Bahçeli açıklama yaptı. Şimdi bu bir şeyi gösteriyor. Demek ki bu ülkenin dinamiklerinde tutuşan, yanan bir şey var. Biz bir hukuk devleti olarak Danıştay’ın vereceği bekliyoruz. Sonra da atılması gereken neyse ona göre atılır.” 

Bahçeli’den çan sesi çıkışı

MHP lideri Devlet Bahçeli, “Ayasofya Müslüman Türk milletinin fetih camisidir. Bu hakikat değişmeyecektir. Herkes hesabını buna göre yapmalıdır. Ayasofya’dan çan sesi değil Allah’ın izniyle ezan sesi yükselecektir” diye konuştu. Ayasofya’da 567 yıldır çan çalınmıyor, 1991’den bu yana da beş vakit ezan, 24 saat de aralıksız Kuran okunuyor.

CHP’den ‘açacaksan aç’ çıkışı

CHP Parti Sözcüsü Faik Öztrak, Ayasofya’nın ibadete açılması için “18 yıldır iktidardasınız, tek adamın kararına bakar iş. Saray yönetimi ne zaman başı sıkışsa Ayasofya’yı ortaya atıyor. Bunu istismar etmeyin, bunun üzerinden siyaset yapmayın, açacaksanız açın” dedi.

Davutoğlu da Ayasofya dedi

Gelecek Partisi Genel Başkanı Davutoğlu, “Kutsallarımıza, ortak sembollerimize sıkıştığınızda kullanacağınız bir kart muamelesi yapmaktan vazgeçin! Öncelikle şunu açıkça ifade edelim, Ayasofya sizin elinizde bir malzeme, bir araç veya bir pazarlık kartı değildir” dedi.

İlber Ortaylı’dan tepki

Tarih profesörü İlber Ortaylı, Ayasofya’nın ibadete açılmasının “çocuk oyuncağı olmadığını” belirtti, “Politika aracı yapılmamalıdır, tehlikelidir. Müzeciler ve tarihçiler buna dikkat etmeli. Cumhuriyet yönetiminin 1934 yılındaki kararına itaat etmeliyiz” açıklaması yaptı.

AK Parti yöneticisi Tayyar siyaseti bıraktı

AK Parti Tanıtım ve Medya Başkan Yardımcısı Şamil Tayyar görevinden ayrıldı. Kararını sosyal medya hesabından duyuran Tayyar, “Nasip olursa mesleğime dönüyorum. Aktif siyaseti bırakıyorum” dedi. Gazeteci Şamil Tayyar en son Vatan Partisi lideri Doğu Perinçek’le atışmış, ‘Haddini bil’ demişti.

DIŞ HABERLER

Libya’da ateşkes yok

Libya iç savaşında savaşın seyri değişince tarafların pozisyonu da değişti. Ocak ayında, kendi üstünlüğünü koruduğunu düşünen isyancı general Hafter ateşkesi bozmuş ve savaşa devam etmişti. Bu kez Ulusal Mutabakat Hükümeti belli bir askeri üstünlük sahibi; Hafter ve destekçilerinin yaptığı ateşkes çağrılarını onlar reddetti.

Erdoğan ve Trump Libya’yı konuştu

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ABD Başkanı Donald Trump ile telefonda konuştu. Görüşme sonrası iki taraftan yapılan açıklamalarda iki devlet başkanının Libya’daki son durumu ele aldıkları söylendi. Cumhurbaşkanı Erdoğan gece çıktığı TRT yayınında da bu konuşmadan söz etti ve Rusya’nın Kahire’de yapılan Libya zirvesine katılmasından hayal kırıklığı yaşadığını söyledi, “Putin’le konuşacağım” dedi.

Floyd’u öldüren polis yargılanıyor

ABD’de George Floyd’u öldürmekle suçlanan polis memuru Derek Chauvin, Minnesota kentinde ilk kez yargıç karşısına çıktı. Chauvin, duruşmaya video konferans yöntemiyle katıldı. 11 dakika süren duruşmada yargıç, Chauvin’in kefalet ücretini 1 milyon 250 bin dolar olarak belirledi. Bir sonraki duruşma tarihi ise 29 Haziran olarak belirlendi.

Trump eriyor

CNN için yapılan son ankette Başkan Donald Trump’a destek bir önceki aya göre 7 puan geriledi. 2-5 Haziran’da 1259 kişi ile yapılan ankette Trump’ın başkanlığını beğenenlerin oranı yüzde 38, beğenmeyenlerin oranı yüzde 57 çıktı. Aynı araştırma şirketinin Mayıs’ta yaptığı anketlerde Trump’a destek oranı yüzde 45 düzeyindeydi.

GÜNDEM

Gazetecilere casusluk suçlaması

TELE 1 Ankara Temsilcisi İsmail Dükel ve OdaTv Ankara Haber Müdürü Müyesser Yıldız gözaltına alındı. Dükel ve Yıldız “askeri casusluk”la suçlanıyor. Müyesser Yıldız, avukatı aracılığıyla gönderdiği mesajda “FETÖ’cüsü casusu darbecisi sokakta gezecek şamarı bana indireceksiniz. Bana askeri casusluk suçunu yöneltebilecek insan henüz anasının karnından doğmamıştır” dedi. Müyesser Yıldız geçmişte Fethullahçıların kurguladığı OdaTv davasında hapis yatmıştı. 

Van’da işçilere terör saldırısı

Çatak’ta terör örgütü PKK yol çalışması yapan firmanın sivil servis aracına bombalı saldırı düzenledi. 2 işçi hayatını kaybetti, 8 işçi yaralandı. Yaralı işçiler helikopterle Van Bölge Eğitim ve Araştırma Hastanesine sevk edildi, hayati tehlikeleri bulunmuyor.

Bir kadın cinayeti daha

İstanbul Arnavutköy’de Hatice Çelik, evli olduğu Veysi Çelik tarafından sokak ortasında pompalı tüfekle vurularak öldürüldü. Olay anında orada olan oğlu, annesinin başında gözyaşı dökerken, dehşet anları çevredekiler tarafından görüntülendi.

Bodrum doldu taştı

Tatilcilerin Bodrum’a akını sürüyor. Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras, 170 bin nüfusu olan ilçesinin nüfusunun 700 bine çıkmasını beklediklerini açıkladı. Turistler otellerde kalmak yerine ev ve tekne kiralamayı tercih ediyor. Kiralarda yüzde 50’ye varan artış oldu, kiralık ev bulunmuyor. 

SALGIN

Vaka sayısı yeniden 1000 sınırında

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, dün 989 yeni vaka tespit edildiğini söyledi, uyardı: “Vaka sayısında, maske ve mesafe kuralına uyulması şartıyla önü kesilmesi kolay bir hareketlilik var.  Riskin devam ediyor olmasına rağmen tedbirlere karşı bir direnç gelişmesi endişesini taşıyoruz” diye konuştu. Dünkü rakamlarda yoğun bakımdaki hasta sayısında da artış dikkat çekiyor.

Virüs aynı hızla bulaşıyormuş

Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, virüsün bulaşıcılığında azalma olmadığını belirtti, “Bir tane taziye ziyaretinden 190 vaka çıkıyor. Şu anda dünyada ikinci bir artış yaşanıyor. Biz bir Avrupa ülkesi gibi değiliz. Yaşlıların çoğu çocuk, torun birlikte yaşıyor. Bulaşın çoğu ev içi temas şeklinde oluyor. Sadece maske takarak yüzde 86 oranında korunuyorsunuz, maske olmadan mesafe kuralına uyarsanız yüzde 82 ikisini birden uygularsanız yüzde 97 oranında korunuyorsunuz” dedi.

Yeni Zelanda’da tek vaka kalmadı

Yeni Zelanda Covid 19’dan ‘şimdilik’ kurtulan ilk ülke oldu. Başbakan Jacinda Ardern, son korona hastasının taburcu olduğunu, ülkede 17 gündür yeni vaka görülmediğini açıkladı ve ülkesinin ‘zaferini’ ilan etti. Güney Pasifik’teki 5 milyonluk ada ülkesinde 1154 hasta ve 22 ölüm gerçekleşti. 7 haftalık sıkı karantinadan sonra Yeni Zelanda, Pazartesiden itibaren tüm kısıtlamaları kaldırıyor.

Parti düzenledi, sokak karantinaya alındı

Eskişehir’in Mahmudiye ilçesinde B.Y. isimli kadın, yaptırdığı Covid-19 testi sonucunu beklemeden çocuğuna evde doğum günü kutlaması düzenledi. B.Y.’nin test sonucu pozitif çıkınca, kutlamaya katılan ve temaslı olduğu belirlenen 32 kişinin oturduğu sokak, kurul kararıyla karantinaya alındı.

Diyarbakır’da maskesiz çıkmak yasak

Diyarbakır’da koronavirüs vakalarındaki dikkat çeken artışın ardından kentte maskesiz dolaşmak yasaklandı. Normalleşme süreci ile birlikte vatandaşların maske takmayıp sosyal mesafeye uymadıkları gözlendi. Diyarbakır’da son 6 gün içinde 200 yeni vaka tedavi altına alınırken, 350 kişi de evlerinde karantinaya alındı.

EKONOMİ

Benzine mazota ciddi zam

Enerji Petrol Gaz İkmal İstasyonları İşveren Sendikası (EPGİS), benzinin litre fiyatına gece yarısından itibaren geçerli olmak üzere 37 kuruş, motorinin litre fiyatına 32 kuruş zam yapıldığını duyurdu. Akaryakıta en son 4 gün önce 60 kuruş indirim yapılmıştı.

Dünya Bankası karamsar

Dünya Bankası, koronavirüs salgınının dünya ekonomisinde 19. yüzyıldan bu yana görülen en büyük çöküşe neden olacağı tahmininde bulundu. Washington merkezli kuruluş açıkladığı Küresel Ekonomik Görünüm Raporu’nda dünya ekonomisinin 2020’de yüzde 5,2 küçüleceğini öngördü. Raporda ayrıca çok sayıda ülkede kişi başına gelirin 1870’den bu yana görülmedik ölçüde azalacağına, bunun da en az 70 milyon kişiyi aşırı yoksullaştıracağına dikkat çekildi. Dünya Bankası, gelişmekte olan ülkelerin uzun yıllardan sonra ilk kez bu yıl küçüleceğini öngördü.

Türkiye, döviz rezervlerinin yarısını tüketti

Moody’s, koronavirüs salgınının global ekonomik şartlara ve finansal piyasalara etkisinin gelişmekte olan piyasa ülkelerinin çoğu için kredi risklerini artırdığını, bunlar arasında Türkiye’nin de olduğunu belirtti. Moody’s, Türkiye’nin 2008 yılından bu yana aralıklarla kur krizleri ile karşı karşıya kaldığını ve TCMB’nin kuru savunmak için bu yılından başından bu yana net döviz rezervlerinin neredeyse yarısını tükettiğine işaret etti.

THY’den sağlıkçılara yüzde 40 indirim

Türk Hava Yolları (THY) sağlık çalışanlarına yönelik indirimli seyahat kampanyası başlattı. Dünyanın dört bir yanında görevli tüm sağlık hizmetleri çalışanları, THY’nin web sayfasından ve mobil uygulamasından düzenleyecekleri biletlerle yüzde 40 indirimli seyahat edebilecek.  

KÜLTÜR SANAT

İstanbul Film Festivalini kaçırmayın

Salgın nedeniyle sinemalarda yapılamayan İstanbul Film Festivali, online ortamda devam ediyor. https://filmonline.iksv.org/ ulaşılabilen festivalin haziran ayı film seçkisi için biletler yarın satışa açılacak. Geçen ay biletler neredeyse anında tükenmişti, bu sefer hazırlıklı olun. Gösterime girecek filmlerle ilgili bilgiler burada.

SPOR

Futbol dünyasının en değerlisi Mbappe

Avrupa’nın en büyük 5 futbol ülkesi kabul edilen Almanya, Fransa, İngiltere, İspanya ve İtalya’yı kapsayan değerlendirme doğrultusunda piyasa değeri en yüksek oyuncu, 259,2 milyon avroyla Paris Saint-Germain’den Kylian Mbappe oldu. Manchester City’nin İngiliz futbolcusu Raheem Sterling, 194,7 milyon avro piyasa değeriyle Mbappe’yi takip etti. Listede üçüncü sırayı alan Borussia Dortmund’un İngiliz oyuncusu Jadon Sancho’ya 179,1 milyon avro değer biçildi. 

Isla ayrılacağını açıkladı

Fenerbahçe’de sezonun ilk ayrılığı resmileşti. Mauricio Isla, Fenerbahçe yönetimiyle görüşüp sezon sonunda ayrılık konusunda anlaştıklarını ifade ederek, “Bonservisimi elime alıyorum ve benim için en iyisini seçeceğim” şeklinde açıklama yaptı.

Atletizmde yabancı yasağı geldi

Türkiye Atletizm Federasyon Başkanı Fatih Çintimar, kulüpler, teknik ve yönetim kurulu ile birlikte aldıkları karar neticesinde Türkiye’de atletizm liglerinde yabancı sporcu yarıştırmayacaklarını söyledi.

MAGAZİN

Nusret’e tepki yağdı

Nusret Gökçe’nin 28 milyon takipçili instagram hesabından yaptığı bir paylaşım dün sosyal medyada çok tartışıldı. Sağılmak için daire şeklinde daracık kafeslere sokulan mandaların ortasında poz veren Nusret, altına “Çok önemli toplantı” notu düştü. Twitter kullanıcıları Nusret’i yerden yere vurdu.