Kadınlar meydan okuyor – Ayasofya açılışına giden vekil korona çıktı – Doların fiyatı artıyor – Boluspor’dan Real Madrid’e transfer
29 Temmuz 2020

KADINA KARŞI ŞİDDET

Türkiye’den dünyaya: Challenge accepted

Türkiye’de kadına karşı şiddetin sürekli gündemde olması, son işlenen vahşi cinayetler ve bu arada kadınları şiddetten korumayı hedefleyen İstanbul Sözleşmesi’nden çıkılacağına dair tartışmalar, Türk kadınların dünya çapında yayılan bir kampanya başlatmasını sağladı. Instagram üzerinden siyah beyaz fotoğrafını paylaşan onbinlerce kadın, bu resimlerin altına “Challenge accepted” yani “Meydan okumanı görüyorum” etiketini koyuyor. Kampanya Türkiye’de başladı ama kısa sürede Hollywood ünlülerinden başkalarına kadar dünya çapında yayıldı, şu ana kadar dünyanın dört bir yanından milyonlarca kadın aynı tür paylaşımları yaptı. 

İzmit’te bir iş yerinden kadınlara destek

İzmit’te telefon aksesuarları satan bir iş yeri, kapısına, sokakta rahatsız edilen ya da takip edilen kadınlara, “Bize sığının, gerisini biz hallederiz. Gerekirse polise, gerekirse sizi evinize ulaştırmayı taahhüt ederiz. Hepimiz kötü değiliz, çürüklerden birlikte kurtulacağız” yazılı pankart asarak, çağrıda bulundu.

GÜNDEM

Ayasofya açılışına katılan vekil korona pozitif

Ayasofya-i Kebir Cami-i Şerifi’nin 86 yıl sonra kapılarını ibadete açması dolayısıyla 24 Temmuz’da kılınan ilk cuma namazına katılan AK Parti Hatay Milletvekili Hüseyin Şanverdi’nin koronavirüs testinin pozitif çıktığı iddia edildi. Açılışta yaşanan yoğun izdihamın yeni vakalara davetiye çıkardığı tartışmaları sürerken, Şanverdi’nin Ayasofya içerisinden paylaştığı videoda maske takmadığı görüldü.

Meriç Nehri’nde ‘zehir’ tedirginliği

Bulgaristan’ın Dimitrovgrad kentinde Meriç Nehri’nden su içen 28 büyükbaş hayvanın zehirlendiği iddialarının ardından Edirne Valiliği çalışma başlattı. Nehrin Türkiye’ye giriş yaptığı bölge ile merkez ilçeye bağlı Elçili köyü arasındaki 5 farklı bölgeden alınan örnekler, laboratuvarlara incelenmek üzere gönderildi. Bulgaristan’daki kapalı olan bir fabrikadan nehre kimyasal atık bırakıldığı iddia edilirken, Haskovo Valisi Stefka Zdravkova ise nehir suyunun temiz olduğunu iddia etti.

18 yıl aldı, 16 ay yattı, sonunda beraat etti

Şırnak’tan İstanbul’a tedavi olmak için gelen Zafer Ü., uyuşturucu operasyonunda tutuklandı.16 ay hapis yattı. Yapılan yargılamada “Uyuşturucu veya uyarıcı madde ticareti yapma veya sağlama” suçlarından 18 yıl hapis cezası aldı. Hapiste kaldığı süreçte bir gözü yüzde yüz görme kaybına uğradı. Zafer Ü.’nün avukatı dosyayı İstinaf Mahkemesi’ne taşıdı. İstinaf, yerel mahkemenin 18 yıl hapis cezasını “Beyanlar dışında somut bir delil yok” diyerek bozdu ve Zafer Ü.’nün beraatına hükmetti.

SİYASET

Sosyal medya teklifi Meclis’te kabul edildi

AK Parti ve MHP’nin sosyal medyaya denetim getirilmesi hedefiyle sundukları yasa tasarısı TBMM Genel Kurulu’nda bir günde kabul edildi ve yasalaştı. CHP, İYİ Parti ve HDP tekife sert söylemlerle karşı çıkan açıklamalar yaptı. Görüşmelerin başlamasıyla birlikte sosyal medyada tasarıyı protesto eden paylaşımlar yağmaya başladı. Meclis dün akşam teklifin ilk bölümünü kabul etti. Ardından da geri kalan maddeler hızla geçti ve Meclis 1 Ekime kadar sürecek tatiline başladı.

Halk TV’nin cezasının yürütmesi durdu

RTÜK’ün Halk TV’ye verdiği 5 günlük ekran karartma cezasına ilişkin açılan davada Ankara 3. İdare Mahkemesi, cezanın yürütmesinin durdurulmasına karar verdi.

Kılıçdaroğlu’ndan Erbaş’a: O koltuğu kirletiyorsunuz

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Ayasofya’da okuduğu cuma hutbesindeki sözleri Atatürk’e hajkaret olarak yorumlanan Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş için şöyle dedi: “Belki lanet sözcüğünü Erdoğan için kullanmış olabilir onu da söylesin. Buna rağmen bu sözcüğü bir din adamının kullanması doğru değildir. Dua okunur, e okusaydın o zaman. Ağzını kapatan mı vardı? Bunlar tarihin de gerçeğin de ne olduğunu bilmiyorlar. O koltuğun kendisine paye vereceğini sanıyorlar. O koltuğu sadece ve sadece kirletiyorsunuz.” Kılıçdaroğlu hapiste bulunan Osman Kavala, Selahattin Demirtaş, Müyesser Yıldız, Barış Pehlivan ve Murat Ağırel’e de sahip çıktı.

Kılıçdaroğlu’na yanıt Bahçeli’den geldi

MHP Genel Başkanı Bahçeli, Kılıçdaroğlu’nun konuşması üzerine bir yazılı açıklama yapma gereği duyarak şöyle dedi: “Bugünkü CHP’nin Gazi Mustafa Kemal Atatürk’le hiçbir bağ ve bağlantısı kalmamıştır. Artık teröristler yoldaş, bölücüler candaş, Türkiye düşmanları kandaş mertebesine gelmiştir.” Bahçeli, Kılıçdaroğlu’nun özellikle Kavala ve Demirtaş’a sahip çıkmasına da tepkiliydi.

Erdoğan: Yolun sonu görünüyor

Sümela Manastırı ve Trabzon Ayasofya Camii’nin restorasyon sonrası açılış töreni dün yapıldı. Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, törene telekonferans yöntemiyle katıldı ve Ortodoks Hıristiyanlara Sümela’da ayin izni verildiğini açıkladı. Erdoğan ayrıca şöyle dedi: “İnsanlara iftira atarak milletin değerlerine olan düşmanlıkları gizlemeye çalışıyorlar. Ama ne yaparlarsa yapsınlar artık yolun sonu görünüyor. Mağdurların ve mazlumların feryadı arşı kaplamışken artık kimse hakikatin üzerine içi boş kavramlarla kapatamaz. Ama ne yaparlarsa yapsınlar artık yolun sonu görünüyor.”

Patrik’ten Sümela teşekkürü

Fener Rum Patriği Bartholomeos, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı telefonla arayarak, Sümela Manastırı’nın restorasyon çalışmalarının ardından yeniden ziyarete açılması dolayısıyla teşekkür etti.

İddia: Kılıçdaroğlu’nun listesini Kaftancıoğlu deldi

CHP’de geçen hafta sonu yapılan 37. olağan kurultayın ardından tartışmalar sürüyor. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun “Benim listem dışında isim alınmış ne yapmaya çalışıyorlar” yönündeki tepkisine neden olan alternatif listenin İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu ve ekibi tarafından hazırlandığı öne sürüldü. Söz konusu iddia, gazeteci İsmail Saymaz tarafından, Saymaz’ın katıldığı bir TV programında dile getirildi.

Belediyelere kelepçe genelgesi kaldı 

Ticaret Bakanlığı 15 Mayıs’ta belediye şirket ve iştiraklerine yönetim kurulu ve müdür atama yetkisinin belediye başkanından alıp belediye meclislerine veren bir genelge çıkarmıştı. Ankara Büyükşehir Belediyesi, genelgenin yürütmesinin durdurulması ve iptali istemiyle Danıştay’a dava açmıştı. Danıştay yürütmeyi durdurma talebini 4’e karşı 5 oyla reddetti. Tasarı belediye başkanlığı CHP’de, belediye Meclis çoğunluğu AK Parti’de olan İstanbul ve Ankara belediyelerinin yönetim kabiliyetleri bakımından hayati önemde. 

TBB’nin 100 delegesinden genel kurul çağrısı

Türkiye Barolar Birliği’nin (TBB) 100 delegesi yayımladığı bildiride TBB Başkanı Metin Feyzioğlu’nu olağanüstü genel kurul yapmaya çağırdı. Bildiride AKP- MHP’nin Meclis’ten geçirdiği ‘çoklu baro’ yasası hatırlatılarak, “Birlik Başkanı’nın yasa değişikliğini bir devrim olarak değerlendirmesi, avukatların ve savunma mesleğinin nasıl bir ihanete uğradığını açıkça göstermiştir” dedi.

‘50 bin Uygur’ polemiği

Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, partisinin 1. Olağan Kongresi’nde 50 bin Uygur Türkünün Çin’e iade edileceğini iddia etti. İçişleri Bakanlık Sözcüsü İsmail Çataklı “Uygur kardeşlerimiz müsterih olsunlar. Bu iddia tam bir hezeyandır” açıklamasını yaptı.

EKONOMİ

Doları fiyatı tutulamıyor

ABD’de korona virüs salgınının önünün alınamaması yüzünden Amerikan doları dünyada değer kaybediyor, tam da o yüzden Euro’nun değeri de artıyor. Ancak Türkiye’de son birkaç gündür doların fiyatında ciddi bir hareketlenme var, doların fiyatı yükseliyor, TL düşüyor. Uzun süre 6.85 seviyesinde kalan dolar önceki gün ansızın 6.96’ya kadar yükseldi, ama sonra kamu bankalarının döviz satmasıyla yeniden eski seviyesine döndü. Dün para piyasaları bir kez daha doları zorladı ve yeniden seviye 6.97’lere kadar geldi. Bu sabah doların fiyatı 6.94 gözüküyor. Doların fiyatını indirmek için kamu bankalarının piyasaya müdahale ettiği ve dolar sattığı hem Bloomberg haber ajansına hem de Financial Times gazetesine haber oldu. Onların hesabına göre 2 milyar dolar satıldı.

BitCoin 11 bin doları aştı

Amerikan ekonomisinin toparlanamayacağına dair endişelerin tetiklediği küresel dolardan kaçış eğilimi, alternatif yatırım araçlarının fiyatlarını yükseltiyor. Altın fiyatları tarihi zirvelere yükselir, bu değerli metalin bir onsu 1953 doları aşarken, sanal para BitCoin’de de ciddi bir hareketlenme var. BitCoin de bu arada uzun bir aradan sonra yeniden 11 bin doların üzerine çıktı.

Borsa çakıldı

Borsa İstanbul endeksi, yüzde 3,59 değer kaybıyla günü 1.152,70 puandan tamamladı. Düşüşe ilişkin analistler, düşüşü açıklamaya çalışırken ABD’nin yeni teşvik paketine ilişkin gelişmeler, yeni tip koronavirüs tedavisine yönelik haber akışı ve açıklanacak ikinci çeyrek şirket bilançolarını gündeme getirdi. Ancak benzer gündeme sahip ABD’deki düşüş yüzde 0.77 ile sınırlı kalırken Avrupa borsaları karışık seyretti. Özetle bu düşüşe belirgin bir açıklama getirilemedi.   

Köprü, otoyollar, toplu taşıma bayramda ücretsiz

Kurban Bayramı nedeniyle, 30 Temmuz Perşembe günü gece yarısından, 4 Ağustos Salı günü saat 07.00’ye kadar Karayolları Genel Müdürlüğü’ne bağlı otoyollar, 15 Temmuz Şehitler Köprüsü ve Fatih Sultan Mehmet Köprüsü geçişleri ücretsiz olacak. Bununla birlikte toplu taşıma da ücretsiz olarak hizmet sunacak.

DIŞ HABERLER

Yunanistan: Türkiye’yle diyaloğa hazırız

Türkiye ile Yunanistan arasında son günlerde yaşanan gerginlik yeni bir boyut kazandı. Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias, “Baskı veya tehdit olmadan Türkiye ile diyaloğa hazırız. Türkiye ile tek sorunumuz, kıta sahanlığı ve deniz yetki alanlarının belirlenmesidir” açıklaması yaptı.

Trump ailesine bir Twitter yaptırımı daha

Twitter, ABD Başkanı Donald Trump’ın oğlu Donald Trump Jr’ye hesabından yanlış bilgi içerikli video paylaştığı gerekçesiyle 12 saatlik sınırlama getirdi. Twitter’dan yapılan açıklamada, Trump Jr.’nin, yeni tip koronavirüs salgınında maske takılmasına gerek olmadığını anlatan sahte bir video paylaşımından dolayı hesabının geçici olarak kısıtlandığı belirtildi.

Çin, ABD’yi bitkiyle mi istila edecek?

ABD-Çin arasında ticaret savaşları ile başlayan ve korona salgını sonrası daha da ateşlenen gerilim her geçen gün büyüyor. Son olarak ABD’de, yüzlerce kişiye Çin’den tohum paketlerinin gönderildiği ortaya çıktı. Kişiler bu tohumları sipariş etmemişti. O yüzden tohumların dikilmemesi tavsiyesi yapıldı ve soruşturma başlatıldığı bildirildi.

BİLİM TEKNİK

100 milyon yıl öncesine ait ve yaşıyorlar

Bilim insanları 100 milyon yıldan uzun bir süredir uyku halinde olan mikropları başarıyla canlandırdıklarını duyurdu. Güney Pasifik Denizi’nin taban kısmında bulunan mikropların dinozorların yaşadığı dönemden kalma oldukları belirtildi.

SPOR

Boluspor’dan Real Madrid’e…

Dünya devi Real Madrid’in transferdeki yeni adresi Türkiye oldu. Altyapısına çok önemli yatırımlar yapan İspanyol kulübü, Başakşehir’in altyapısında forma giyen 17 yaşındaki futbolcu Deha Sarıahmet’in ardından Boluspor’un 2003 doğumlu oyuncusu İhsan Efe Çalış’ı da transfer etti.

Brahim Darri, Fenerbahçe’de

Fenerbahçe, TFF 1. Lig ekiplerinden Fatih Karagümrük’ün Fas asıllı Hollandalı futbolcusu Brahim Darri’yi 1 milyon euro bonservis karşılığında kadrosuna kattı. Fenerbahçe ile 3 yıllık sözleşme imzalayacak olan Darri, sezonluk 600 bin euro kazanacak.

20 kulüpten ortak çağrı: Küme düşme kaldırılsın

İstanbul’da toplanan Kulüpler Birliği Vakfı toplantısı 2,5 saat sürdü. Kulüpler Birliği Başkanı Mehmet Sepil, 18 Süper Lig takımıyla birlikte, Süper Lig’e yeni yükselen Hatayspor ve Erzurumspor’un da küme düşmenin kaldırılması yönünde görüş bildirdiğini aktardı. Kulüplerin en kısa sürede TFF’ye başvuruda bulunması bekleniyor.

Lucescu’nun işleri med-cezir gibi

Mircea Lucescu, Ukrayna ekibi Dinamo Kiev’de teknik direktörlük görevine getirildikten 4 gün sonra ayrıldı, bir gün sonra da geri döndü. Dinamo Kiev Kulübü, taraftarın kendisine gösterdiği tepki nedeniyle görevi bırakma kararı alan Lucescu’nun kulüp başkanı Igor Surkis ile görüşmesi sonrası takımda kalmaya karar verdiğini duyurdu.

MAGAZİN

İlgi çekmenin binbir yolu

Magazin dünyasının karakterleri, sosyal medya çağının başlamasıyla şekil değiştirdi. İşte onlardan biri, Eda Taşpınar. Artık neredeyse her gün Instagram üzerinden bir paylaşım yapıyor ve ilgiyi kendi üstünde tutmaya çalışıyor. Taşpınar’ın şu son fotoğrafını “yerli” diye etiketlemesi ama bunu da İngilizce olarak yapması, komikti.