• Ali Erbaş, Cumhuriyet dönemi için “Fetret devri” demiş – İmamoğlu’ndan Erdoğan’a: Çılgınlık içinde – Dış ticaret açığı patladı
  30 Temmuz 2020

  GÜNDEM

  Cumhuriyet dönemi için “Fetret devri” demiş

  Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, Ayasofya Camiinin açılışında verdiği hutbede Atatürk’e lanet okumakla eleştirildiği günden beri gündemin baş köşesinde. Şimdi de Erbaş’ın yurt dışındaki kimi müslüman dini liderlere gönderdiği mektupta Ayasofya’nın ibadete kapalı olduğu 86 yıllık dönem için “fetret devri” dediği ortaya çıktı. Fetret devri, Osmanlı tarihinde taht kavgalarının yaşandığı iç karışıklık dönemini ifade eden bir kavram.

  Laik mahkeme, Kuran’a bakıp hüküm kurdu

  İstanbul Surp Krikor Lusavoriç Ermeni Kilisesi’nin dış sokak kapısının haçını söken Mazlum S., “İbadethanelere zarar verme suçundan 1 yıl 4 ay hapis cezasına çarptırıldı. Sanık tahliye edildi. T24’ün haberine göre kararda Enam suresi 108’inci ayete atıfta bulunuldu. Haberde adı geçmeyen hakim karar gerekçesinde “En’am Suresi 108. Ayet Diyanet tefsirinde başkalarına, onların inançlarına ve kutsal saydıkları değerlere hakaret etmek İslami edep ve ahlakla bağdaşmadığı gibi, İslam’ın izzetine de zarar getireceği, müslümanların bu durumlara imkan verecek söz ve davranışlardan kaçınmaları emredilmektedir” dedi. 

  ABD Ankara Büyükelçisi Ayasofya’da 

  Amerika Birleşik Devletleri Büyükelçisi David Michael Satterfield, 24 Temmuz’da kılınan Cuma namazı ile birlikte ibadete açılan Ayasofya’ya ziyarette bulundu. Satterfield, Ayasofya ile ilgili bilgi aldı.

  SİYASET

  İmamoğlu: Kanal İstanbul çılgın proje değil, çıldırmış birilerinin projesi

  İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, Kanal İstanbul projesinden en fazla etkilenecek bölgelerin başında gelen Yeniköy ve Karaburun’da incelemelerde bulunurken, “Bu işi destekleyen ve bu işe, ‘Mutlaka olsun’ diyen, iktidar adına bir avuç insan. Ne için istediklerini anlayabilmiş değilim. Buradan bir hemşehrim ‘Rant, para, para’ dedi. Devleti yöneten insan, milletinin cebine girecek parayı düşünür. Hem nitelikli olacak hem ahlaklı olacak hem kalıcı olacak hem de helal olacak. Yani bu çılgın değil, çıldırmış birilerinin yaptığı bir proje. Başka adı yok bunun” dedi.

  Sosyal medya düzenlemesi yasalaştı

  Kamuoyunda tartışma yaratan sosyal medya düzenlemesi TBMM’de kabul edildi. Twitter, Facebook gibi milyonlarca kullanıcısı olan sosyal medya şirketlerine, bir dizi yükümlülük ve yaptırım öngören yasa teklifi TBMM Genel Kurulu’nda, bazı maddelerin yürürlük tarihinin ertelenmesini ve bazı para cezalarının miktarının düşürülmesini de içeren değişikliklerle kabul edildi.

  Karamollaoğlu: Padişah sosyal medyaya da göz dikti

  Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, AKP ve MHP’nin hazırladığı sosyal medya yasası ile ilgili “Kişi hak ve hürriyetlerini, düşünme ve ifade özgürlüğünü kısıtlamaya yönelik hiçbir adım kabul edilemez” dedi. Daha önceki ‘Medya padişahınsa sosyal medya bizimdir’ sözlerini hatırlatan Karamollaoğlu “Anlaşılan o ki padişah sosyal medyaya da göz dikti” diye konuştu.

  Davutoğlu: Son yılların en vahim uygulaması

  AKP ve MHP oylarıyla TBMM Genel Kurulu’nda kabul edilen sosyal medyaya ilişkin düzenlemeleri içeren kanun teklifine, Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu’ndan da tepki geldi. İktidarın sosyal medya düzenlemeleri konusunda son derece kötü bir sicile sahip olduğunu savunan Davutoğlu, “Yeşil top uygulamasıyla son yılların en vahim sosyal medya uygulamasına imza atanların elinde bu yasa; özgürlüklerden uzak ve denetimi bir baskıya dönüştüren sonuçlar doğuracaktır” dedi.

  İnce parti kuracağı iddialarına sessiz kaldı

  Yeni Şafak gazetesi yazarı Bülent Orakoğlu, Muharrem İnce’nin bayram sonrasında CHP’den ayrılacağını ve yeni parti kurma hazırlığında olduğunu öne sürdü. Haber iktidar yanlısı internet sitelerinde gün boyu manşette yer aldı. İddiayı diğer negatif propaganda haberlerinden ayırıp buraya almamızın nedeni İnce’nin yalanlamamış olması.

  ‘WhatsApp’a yasak’ iddiasına Beştepe’den yalanlama 

  Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi’nin hazırladığı ‘Bilgi ve İletişim Güvenliği Rehberi’nde kamu çalışanlarının WhatsApp ya da Telegram gibi anlık mesajlaşma programları yerine milli mesajlaşma uygulamalarının kullanılması zorunluluk haline geldi. Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi, “Vatandaşlarımızın ve kamu personelimizin günlük hayatlarında kullandıkları iletişim uygulamalarına yönelik bir kısıtlama kesinlikle söz konusu değildir” açıklamasını yaptı.

  İYİ Parti’de toplu istifa

  İYİ Parti Isparta Milletvekili Aylin Cesur’un kendisinin milletvekili seçilmesinde rol oynayan İYİ Parti üyelerini ve yöneticilerini hiçe saydığını öne süren İYİ Parti Isparta İl Başkanı Fazlı Özgür Tandoğan, il yönetim kurulu üyeleri, il genel meclisi üyeleri, Isparta İlçe Belediye Meclis üyeleri, 7 ilçe başkanı ve yönetimleriyle partideki tüm görevlerinden istifa ettiklerini açıkladı.

  SALGIN

  Rusya dünyanın ilk koronavirüs aşısına onay veriyor

  Dünyanın gözü kulağı aylardır koronavirüs salgınına son verebilecek aşı haberinde. ABD, İngiltere gibi ülkelerde aşı çalışmaları son hızla devam ederken Rusya’dan büyük bir Covid-19 aşısı hamlesi geldi. Amerikan CNN televizyonu, Rus yetkililerin iki haftadan az bir süre içinde, başkent Moskova’daki Gamaleya Enstitüsü tarafından geliştirilen bir koronavirüs aşısına onay vermeyi planladıklarını duyurdu. CNN’e göre Rusya, bu durumda dünyada koronavirüs aşısına onay veren ilk ülke olacak.

  DIŞ HABERLER

  Sosyal mesafeli ilk tavaf 

  Tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüs salgını Müslümanların en büyük ibadeti olan Hac organizasyonunu da vurdu. Suudi Arabistan bu yıl yurt dışından hacı adayı kabul etmezken Covid-19 önlemleri altında ilk tavaf yapıldı.

  MI6’in başına tanıdık bir isim

  İngiltere’nin eski Ankara Büyükelçisi Richard Moore, İngiliz dış istihbarat servisi MI6’in yeni başkanı oldu. İleri seviyede Türkçe bilen Moore, daha önce de MI6’te çeşitli görevler ve ulusal güvenlik danışmanlığı yapmıştı. Moore, Beşiktaş taraftarı olmasıyla da tanınıyor.

  Almanya Türkiye’yi karantinadan çıkarmadı

  Almanya Dışişleri Bakanlığı, 130 ülkeye seyahat uyarısını 31 Ağustos’a kadar uzattı. Seyahat uyarısı yenilenen ülkeler arasında Türkiye de var. Seyahat uyarılarının, hijyen önlemleri, temas izleme, test kapasitesi ve şeffaf verilerin bulunup bulunmamasına göre verildiği açıklandı.

  AB’nin ‘güvenli ülkeler’ listesinde Türkiye yine olmayacak

  Hollanda’da yayımlanan De Telegraaf gazetesi, Avrupa Birliği’nin (AB), 1 Ağustos’tan itibaren yenileyeceği “güvenli ülkeler listesinde” Türkiye’nin yine yer almayacağını yazdı. Gazeteye göre turizm sektörünün lider tur operatörlerinden Corendon da 12 Ağustos’tan önce Türkiye’ye uçmama kararı aldı.

  EKONOMİ

  Dolar kanaması: Dış ticaret açığı patladı

  Türkiye bu yılın başından beri yaptığı yüksek ithalatla dikkat çekiyor. Dün açıklanan Haziran ayı dış ticaret verileri, Haziran ayında dış ticaret açığında bazı olumlu gelişmelere işaret etse de, bu yılın ilk altı ayında verilen toplam dış ticaret açığı 23.6 milyar doları buldu. Türkiye’nin ihracatı bu yılın ilk altı ayında geçen yıla göre yüzde 15.3 oranında azalırken aynı dönemde ithalattaki azalma sadece yüzde 4.1 oldu. 

  Borsa düşmeye dolar yükselmeye devam etti

  Borsa İstanbul, yüzde 1,49 değer kaybıyla günü 1.135,55 puandan tamamladı. ABD’de FED faizleri değiştirmeyince Dow Jones yüzde 0.61 değer kazanırken Avrupa borsaları karışık seyretti. Türk Lirası ise belli başlı para birimlerine değer kaybeden dolar karşısındaki gerilemesini sürdürdü. Dolar 7 lira sınırında.

  İki bankaya 200 milyon lira aktif rasyosu cezası

  Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu 1 Mayıs itibarıyla uygulamaya koyduğu aktif rasyosu kuralı ile bankaların topladıkları mevduatın belirli oranını kredi olarak dağıtmasını zorunlu tutmuştu. Bloomberg  HT’nin haberine göre, haziran ayında rasyoyu tutturamayan bankalar, HSBC ve Albaraka Türk Katılım Bankası. HSBC’ye 180 milyon Al Baraka Türk’e 20.6 milyon lira ceza kesilmiş. 

  Türkler, gümrüklerde 30 milyon avro bıraktı

  Sırp maliyesinin verdiği bilgiye göre gümrük kapılarında son 6.5 yılda Avrupalı Türklere ait beyan edilmeyen 30 milyon avro’ya el kondu. Bu yıl el konulan para miktarı 5 milyon 400 bin avro’yu aştı. Berlin’den gelen bir işadamı yastık içinde sakladığı 400 bin avro ile Sırp gümrüğünde polislere yakalandı.

  YAŞAM

  Otel yapacak başka yer mi yok?

  Bugünkü Cumhuriyet gazetesinde Türkiye’de doğaya saygısızlığın ve çirkinliğin eriştiği yeni seviyeyle ilgili çok ilginç bir haber var. Ordu’nun Gülyalı ilçesi Kestane köyünde eski AKP’li Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Enver Yılmaz ile eski AKP’li Gülyalı Belediye Başkanı Talip Şen tarafından verilen izinle köydeki Büyükkaya tepesi üzerine yapılan otelin inşaatı sürüyor. Oteli yukarıdaki fotoğrafta görüyorsunuz, sahiden vahşi hayvanların bile zor çıkacağı bir yerden başka yer bulunamadı mı acaba inşaat yapmak için?

  250 bin dolara uzay yolcuğu

  İngiltere’de Virgin Group’a ait ilk ticari uzay hava yolu mekiği Virgin Galactic’in tanıtımı yapıldı. Uzaya çıkmanın bedeli ise 250 bin dolar olarak belirlendi.

  KÜLTÜR SANAT

  İstanbul Film Festivali ödülleri

  İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından düzenlenen 39. İstanbul Film Festivali’nin Ulusal Yarışma ve Ulusal Kısa Film Yarışması ödülleri, düzenlenen törenle sahiplerini buldu. Ulusal Yarışma’da en iyi filme verilen “Altın Lale Ödülü” için, Ümit Ünal’ın yönettiği “Aşk, Büyü vs.” kazanırken, ödülü Jüri Başkanı Mahmut Fazıl Coşkun takdim etti. Onat Kutlar anısına verilen “Jüri Özel Ödülü”nü “Bina” ile Orçun Behram, “En İyi Yönetmen Ödülü”nü de “Nasipse Adayız” filmiyle Ercan Kesal aldı.

  Tarihi Gaziantep Kalesi’nde tüneller ve su alanı bulundu

  Gaziantep’in simgelerinden olan ve her yıl binlerce turistin ziyaret ettiği UNESCO Dünya Geçici Miras Listesi’nde yer alan Gaziantep Kalesi’nde tüneller ve tünellere bağlı 18 metre derinliğinde su alanı bulundu. Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, “Ortaya çıkarılan tünel ve galerilerle şehrin sırrı çözülecek” dedi.

  SPOR

  Türkiye Kupası Trabzonspor’un

  Trabzonspor, Atatürk Olimpiyat Stadı’nda oynanan finalde Alanyaspor’u Abdulkadir Ömür ve Sörloth’un golleriyle 2-0 yenerek Türkiye Kupası’nın sahibi oldu. Bordo-mavili kulüp Türkiye Kupası’nı 9. kez kazandı.

  Süper Lig’de küme düşme kaldırıldı 

  Kulüpler Birliği’nin küme düşmenin kaldırılması ve Süper Lig’in önce 21 takım sonrasında ise 20 takım ile oynanmasıyla ilgili teklifi için Türkiye Futbol Federasyonu ile Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu arasında bir toplantı yapıldı. Toplantıda bu sezon küme düşmenin olmamasına ve gelecek sezon Süper Lig’in 21 takımla oynanmasına karar verildi. Yeni yabancı kuralı kararı 1 yıl süreyle ertelendi. Ayrıca TFF 1. Lig, TFF 2. Lig ve TFF 3. Lig’de 2019-2020 sezonu için küme düşme de kaldırıldı.

  Yayıncı kuruluş karara karşı

  Digiturk Spor İçeriklerinden Sorumlu Grup Başkanı Saad Saleh Al-Hudaifi, Süper Lig’de küme düşmenin kaldırılması kararı hakkında açıklamalar yaptı. AL-Hudaifi, “18 takımdan, 21’e çıkması, yayıncıya sorulmadan verilebilecek bir karar değil, bence doğru bir karar değil. Günlük işimizi, prodüksiyon maaliyetimizi etkileyecek, kanallarımızın stratejisini etkileyecek” dedi.

  FIFA’dan 1,5 milyar dolarlık destek

  FIFA’dan yapılan açıklamada, yeni tip koronavirüs salgınından dolayı yaşanan ekonomik problemler nedeniyle 211 federasyon ve 6 konfederasyona 1,5 milyar dolarlık destek verileceği duyuruldu.

  Fenerbahçe’den Novak’a 3 yıllık imza

  Trabzonspor ile sözleşmesi sona erecek olan Filip Novak, Fenerbahçe ile ön anlaşma yaptı. Çek futbolcu, serbest bir oyuncu olarak transfer olduğu için 1 milyon Euro imza parası alacak, yıllık 1.5 milyon Euro kazanacak.

  NBA başlıyor, haydi ekran başına

  Yeni tip koronavirüs salgını nedeniyle ara verilen Amerikan Basketbol Ligi (NBA), yeni formatıyla 31 Temmuz’da Orlando’da yeniden başlayacak. ESPN Wide World Spor Kompleksi’nde düzenlenecek olan organizasyon, salgın nedeniyle seyircisiz. Normal sezon haricinde play-off maçları ve final serisi de seyircisiz oynanacak.

  MAGAZİN

  Aleyna’ya aşk mesajı ikiye katlanmış

  Tarkan ve Merve Boluğur’un ardından, İsmail YK’nın da hayranı olduğu bir güzelle aşk yaşadığı iddiasından sonra Aleyna Tilki, konuyla ilgili bir paylaşım yaptı. Çok fazla teklif aldığını söyleyen Tilki, “Haha ünlülerin hayranlarıyla sevgili olduğu haberleri çıktıkça, mesaj kutumdaki mesajlar ikiye katlanıyor… Ama ben hepinizin sevgilisiyim. Üzgünüm.” dedi.

  Gupse Özay-Barış Arduç evlendi

  6 yıldır birlikte olan oyuncu çift Barış Arduç ve Gupse Özay, nikâh masasına oturdu. Çift, sonbaharda yapmayı planladıkları düğünlerini salgın nedeniyle ertelemişti. İkili, ani bir kararla Çeşme’de nikâh organize etti ve dün evlendi.

  Instagram Madonna’yı uyardı

  Instagram, ‘yanlış bilgi yaydığı” gerekçesiyle Madonna’nın koronavirüs hakında paylaştığı gönderisini kaldırdı ve yerine uyarı videosu yayınladı.

  ÇOK OKUNANLAR