• Protesto sembolü forma bir dakikada satıldı
  18 Eylül 2020

  Bundan dört yıl önce Amerikan futbol takımı San Francisco 49ers’ın oyun kurucusu Colin Kaepernick, maçtan önce söylenen Amerikan milli marşı sırasında diz çökerek bir protesto hareketi başlatmıştı.

  Bu hareket, Amerika’da Afrika kökenlilere yönelik polis şiddetine karşı yapılan protestoların Amerikan futboluna yansımış haliydi ve kısa sürede ligde oynayan Afrika kökenli oyuncular başta olmak üzere futbolcular arasında yaygınlaşmıştı. O dönem Amerika Başkanı Donald Trump bu protestoya çok kızmış, diz çöken oyuncuların bayrağa ve milli marşa saygısızlık yaptığı öne sürmüş, Amerikan futbol ligi yönetimiyle oyuncular arasında ciddi sorun çıkmıştı.

  Nike’nin 150 dolara satışa sunduğu siyah forma bir dakikadan kısa sürede tükendi.

  Ama protesto hareketi bitmedi ve yayıldı. İki yıl önce protestoların yıl dönümünde Nike firması, Kaepernick’in 7 numaralı formasını tamamen siyah olarak üretti ve özel olarak satışa sundu. O zaman piyasaya çıkan forma yüksek fiyatına rağmen birkaç saat içinde satılıp tükenmişti.

  Bu perşembe sabahı Nike bu kez protestoların dördüncü yılı şerefine aynı formayı yeniden satışa sundu. 150 dolar fiyatla satılan forma bu kez 1 dakikadan bile kısa zamanda tükendi.

  ÇOK OKUNANLAR